چگونه نرم‌افزار مایکروسافت اکسل (Excel) را وادار به نمایش صفرهای پس از ممیز نماییم؟

چگونه نرم‌افزار مایکروسافت اکسل (Excel) را وادار به نمایش صفرهای پس از ممیز نماییم؟


اگر تاکنون به استفاده از نرم‌افزار اکسل (Excel) مبادرت ورزیده باشید، حتماً به این نکته نیز پی برده‌اید که برنامه نامبرده به‌صورت پیش‌فرض اعداد صفر پس از ممیز را به نمایش در نیاورده و آن‌ها به‌طور خودکار حذف می‌نماید. این مهم اگرچه در نگاه کلی و به‌منظور یکدستی نوشته و جلوگیری از انباشت سلول‌ها و خانه‌ها مفید واقع می‌شود، اما وجود آن‌ها در برخی از موارد ضروری به شمار رفته و به نحوی باید در مکان خود نمایان گردند، اما چگونه؟

ممکن است از خود سؤال کنید که نمایش ارقام صفر پس از ممیز به دلیل خوانده نشدن و عدم تغییر در مقدار داده چه الزامی را در بطن خود نهفته دارد؟ در پاسخ باید گفت که برخی از دستگاه‌ها و یا برگه‌های حسابرسی باید بر اساس نوع قالب‌بندی خاصی تدارک یافته و وجود ارقام صفر حتی در صورت خوانده نشدن نیز ضروری به شمار می‌روند که نرم‌افزار اکسل از انجام این مهم در حالت پیش‌فرض عاجز است.

برای این منظور ابتدا یک سند دربردارنده اعداد و ارقام گوناگون را گشوده و سپس یکی از ستون‌ها، سطرها و یا حتی خانه‌ای را انتخاب نمایید.

اکسل

حال پس از انتخاب خانه کلیدهای ترکیبی Ctrl+1 را به‌منظور گشودن پنجره قالب‌بندی نمایش داده‌ها بفشارید.

اکنون در پنجره جدید نمایان گردیده، ابتدا به سربرگ Number مراجعه و سپس از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه به دسته‌بندی Custom مراجعه نمایید.

حال در بخش سمت راست پنجره و زیرمجموعه کادر درج محتوای Type، تعداد رقم‌های مورد نیاز خود را در قالب صفر تایپ نموده و از درج اعداد پس از ممیز نیز غافل نشوید. به‌عنوان مثال اگر فردی قصد دارد تا تعداد چهار رقم پیش از نقطه ممیز و دو رقم پس از آن به نمایش در آید، قالب تایپی در کادر فوق باید به‌صورت 0000.00 باشد.

اکسل

اکنون کلید OK را به‌منظور ذخیره‌سازی تغییرات انجام پذیرفته فشرده و سپس به تغییر داده‌های ستون‌ها، سطرها و یا خانه‌های مورد انتخاب اقدام نمایید. درج اعداد باید به‌صورت دستی صورت پذیرفته و این مهم در جهت جلوگیری از گرد نمودن اعداد به سمت بالا و پایین باید بر اساس قالب داده انجام شود. به‌عنوان مثال درج عدد 500 به همراه ارقام پس از ممیز آن باید در قالب سیستم 000.00 تایپ شده و صفر چهارم همچنان در حالت دست نخورده باقی بماند.

اکسل

تغییر فرمت انجام پذیرفته تنها در قالب ستون و یا سطرهای انتخابی تدارک یافته و این مهم به‌صورت کلی در تمام سند اعمال نمی‌گردد، لذا اجرای مجدد دستورالعمل نوشته فعلی جهت نمایش صفرهای پس از ممیز در دیگر بخش‌های برگه ضروری به شمار می‌رود.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید