چگونه پوسته تاریک پیش‌فرض مرورگر فایرفاکس (Firefox) را فعال کنیم؟

چگونه پوسته تاریک پیش‌فرض مرورگر فایرفاکس (Firefox) را فعال کنیم؟


رنگ مشکی و مشتقات آن بر طبق باور برخی از جذابیت ذاتی ویژه‌ای بهره برده و خصوصیات آن در زمینه افزایش زیبایی ظاهری بسیاری از وسایل و بخش‌های مختلف می‌تواند مفید واقع شود. گستردگی این مهم به‌قدری از اهمیت برخوردار می‌باشد که بسیاری از توسعه‌دهندگان منابع نرم‌افزاری در طی روند طراحی رابط کاربری محصولات خود از رنگ فوق غافل نشده و پوسته‌ای پیش‌فرض را جهت استفاده علاقه‌مندان در نظر می‌گیرند.

بدون شک نرم‌افزارهای مرورگر صفحات اینترنتی در قالب پر استفاده‌ترین برنامه‌های موجود توسط کاربران طبقه‌بندی می‌گردند، لذا اهمیت توضیحات اشاره شده در پاراگراف پیشین در ساختار آن‌ها به‌وضوح قابل مشاهده می‌باشد. خوشبختانه توسعه‌دهندگان مرورگر قدرتمند و محبوب فایرفاکس با توجه به موضوع فوق پوسته تاریکی را به‌صورت پیش‌فرض جهت دگرگونی رابط کاربری و شمایل آن به‌منظور جلوگیری از بروز یکنواختی در بطن نرم‌افزار تعبیه ساخته‌اند که دسترسی به آن از طریق منوی تنظیمات به‌راحتی قابل انجام می‌باشد. بر همین اساس ازآنجایی‌که حالت تاریک برای برخی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، لذا تصمیم بر آن شد تا در قالب نوشته‌ای با یکدیگر به نحوه چگونگی فعال‌سازی آن بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

ابتدا نرم‌افزار مرورگر صفحات اینترنتی فایرفاکس را اجرا و سپس بر روی کلید منو (آیکونی به شکل سه خط افقی) در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک نمایید.

حال از طریق میانبر نمایان گردیده بر روی گزینه Add-ons کلیک نمایید؛ مشاهده می‌کنید که بخش افزونه‌های فعلی نرم‌افزار نمایان می‌گردد.

فایرفاکس

اکنون از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه به سربرگ Themes مراجعه نمایید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، مرورگر فایرفاکس به‌طور پیش‌فرض تعداد سه پوسته تحت حالات وابسته به وضعیت فعلی سیستم‌عامل (Default)، تاریک (Dark) و روشن (Light) را برای کاربران فراهم آورده است.

حالت پیش‌فرض یا به عبارتی دیگر دیفالت عملکرد سیستم پوسته را با توجه به وضعیت فعلی سیستم‌عامل تنظیم و با استفاده از مقادیر آن به تعیین شکل و شمایل مبادرت می‌ورزد. به‌عنوان مثال اگر شخصی پوسته فعلی ویندوز خود را به رنگ قرمز تغییر داده باشد، رابط کاربری، ساختار نوار عنوان و … مرورگر نیز به‌صورت خودکار با دگرگونی همراه می‌شود (فعالیت این مهم در تمام سیستم‌عامل‌های مختلف قابل تضمین نیست).

حالت تاریک همان‌طور که از نام آن پیداست پوسته رابط کاربری، نوار وظیفه، نوار درج آدرس و بسیاری از دیگر بخش‌های مرورگر را به رنگ مشکی و یا خاکستری مایل به سیاه تغییر می‌دهد که هدف از دستورالعمل نوشته فعلی نیز فعال‌سازی این مهم باشد، بنابراین کافی است تا بر روی کلید Enable در مجاورت آن کلیک نمایید تا ظاهر رابط بلافاصله با دگرگونی همراه شود.

فایرفاکس

عملکرد حالت روشن نیز درست همانند توضیحات پاراگراف پیشین عمل کرده و تنها تفاوت موجود را می‌توان در تغییر پوسته به رنگ خاکستری روشن مشاهده نمایید.

تغییرات انجام پذیرفته توسط سیستم مرورگر فایرفاکس بلافاصله تدارک یافته و نیاز به راه‌اندازی مجدد نرم‌افزار و یا سیستم‌عامل از جانب کاربر به عملی غیر ضروری مبدل گشته است. در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که در صورت استفاده از قابلیت Firefox Sync، تغییرات پوسته در قالب تمامی رایانه‌‌هایی که شخص با استفاده از حساب کاربری فعلی خود به قالب آن‌ها وارد شده است به‌صورت خودکار انجام پذیرفته و تنظیمات با یکدیگر همگام می‌گردند.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید