چین اولین پردازنده x86 بومی خود را تولید خواهد کرد

چین اولین پردازنده x86 بومی خود را تولید خواهد کرد


کمپانی چینی تولید کننده چیپست با نام Hygon تولید انبوه نخستین پردازنده x86 را آغاز خواهد کرد. این پردازنده که Dhyana نام دارد بر اساس ریز معماری Zen کمپانی AMD ساخته میشود. همراه سخت افزار باشید.

پردازنده یاد شده نتیجه قراردادی است که AMD با شرکت دولتی چینی در اواسط 2016 بسته است. به عنوان بخشی از این قرار داد شرکتی با نام Haiguang Microelectronics Company (HMC) که 51 درصد سهم آن متعلق به AMD است، معماری Zen را به Hygon میدهد تا Hygon از آن برای ساخت پردازنده Dhyana استفاده کند. لازم به ذکر است که 30 درصد مالیکت Hygon نیز متعلق به AMD است. همچنین احتمالا قرار است کمپانی TSMC ساخت Dhyana را بر عهده بگیرد.

این قرار داد 293 میلیون دلار را نصیب AMD میکند. چرا که ریز معماری Zen متعلق به AMD است، این جذب سرمایه در حالی رخ میدهد که مالک اصلی معماری x86 اینتل است و در این قرارداد خبری از اینتل نیست.

کمپانی های چینی با همه مشکلات موجود تمام سعی خود را میکنند تا به ساخت پردازنده Dhyana دست پیدا کنند. یکی از دلایل این سرمایه گذاری پر هزینه و دشوار کنترل قیمت این قعطه مهم کامپیوتری است و دلیل دیگر میتواند اطمینان از بستن تمام backdoor هایی باشد که سازندگان CPU روی پردازنده ها قرار میدهند.

  منبع TechPowerUp

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید