چیپست‌های سری 400 کمپانی اینتل از فناوری PCIe gen 4.0 پشتیبانی نمی‌کنند!

چیپست‌های سری 400 کمپانی اینتل از فناوری PCIe gen 4.0 پشتیبانی نمی‌کنند!


بر طبق جدیدترین گزارش منتشر شده از جانب رسانه TomsHardware، چیپست‌های سری 400 کامپیوترهای رده دسکتاپ کمپانی اینتل از فناوری PCIe gen 4.0 برخوردار نبوده و همچنان به پشتیبانی از نسل سوم این تکنولوژی پرداخته‌اند (سیم‌کشی شکاف‌های توسعه x16 PEG به سمت سوکت LGA1200 و اسلات‌های چند منظوره PCIe به سمت چیپست). پیشتر تصور می‌شد که این نسل از چیپست‌های کمپانی اینتل به عنوان زمینه‌ای برای پیش آماده‌سازی شرایط پشتیبانی از فناوری PCIe gen 4.0 عرضه شده و حتی اگر نسل دهم پردازنده‌های Comet Lake نیز از این تکنولوژی بی‌ نصیب باشد، مادربردهای عرضه شده از زیرساخت لازم برای پردازشگرهای نسل یازدهم Rocket Lake برخوردار می‌باشند.

چیپست‌های سری 400 کمپانی اینتل از فناوری PCIe gen 4.0 پشتیبانی نمی‌کنند!

پردازنده‌های نسل دهم کامت لیک بر مبنای فناوری ساخت 14 نانومتر طراحی و توسعه پیدا کرده و معماری پر قدمت Skylake را به عنوان ساختار اصلی خود میزبانی نموده‌اند، بنابراین در عمل می‌توان گفت که هیچ‌گونه تغییری را نسبت به پردازشگرهای نسول پیشین خود (از زمان پردازنده‌های نسل ششم) در بخش معماری و لیتوگرافی به ارمغان آورده نیاورده‌اند. رایانه‌های شخصی رده دسکتاپ با شروع نسل یازدهم و پردازنده‌های سری Rocket Lake می‌توانند شاهد یک تغییر معماری و طراحی جدید در این پلتفرم باشند. علاوه بر آن انتظار می‌رود تا پردازنده‌های سری راکت لیک از یک تراشه شتاب‌دهنده گرافیکی مجتمع کوچک Gen 12 با برخورداری از 32 واحد اجرایی، به همراه یک قطعه جدید جهت افزودن و پشتیبانی از نسل چهارم فناوری PCIe پشتیبانی نمایند.

در بخش دیگری از گزارش منتشره اشاره شده است که کمپانی اینتل عرضه پردازنده‌های نسل دهم و چیپست‌های سری 400 خود را به فصل دوم سال 2020 میلادی (حداقل ماه آوریل) موکول کرده است. غیبت مادربردهای سری 400 کمپانی اینتل در نمایشگاه بین‌المللی CES امسال بسیار خودنمایی کرده و شایعات گوناگون حکایت از آن دارند که یک تصمیم دقیقه 90 سبب شده است تا غرفه‌داران از نمایش و معرفی مادربردهای سری Z490 خود خودداری نمایند. انتظار می‌رود تا کمپانی اینتل پردازنده‌های سری راکت لیک خود را در طی نمایشگاه CES سال 2021 میلادی رونمایی کند.

منبع: TechPowerUP

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید