کمپانی انویدیا قابلیت Integer Scaling را منتشر کرد

کمپانی انویدیا قابلیت Integer Scaling را منتشر کرد


کمپانی انویدیا در تازه‌ترین اقدام خود درایور GeForce 436.02 Gamescom Special را با پشتیبانی از امکانات گوناگون منتشر کرده است، اما در میان ویژگی‌های معرفی شده، قابلیت Integer Scaling در جلب نظر مخاطبان و رسانه‌های سخت‌افزاری بسیار تأثیرگذار ظاهر شده است. قابلیت فوق در حالت کلی یک الگوریتم آپ اسکیل جهت بزرگ‌نمایی تصاویر دارای وضوح پایین به خطوط پیکسلی و بلوکی چشم‌نواز می‌باشد که این مهم را از طریق ضرب الگوهای پیکسلی قرار گرفته در مجاورت یکدیگر، بدون تغییر رنگ آن‌ها به انجام می‌رساند. ویژگی Integer Scaling در مقایسه با فناوری آپ اسکیل دوتایی بدون دخل و تصرف در ویژگی رنگ پیکسل‌ها از تار نمودن تصویر در هنگام بزرگ‌نمایی جلوگیری کرده و قادر است تا زیبایی فراتری را به نتایج نهایی ببخشد.

کمپانی انویدیا قابلیت Integer Scaling را منتشر کرد

کمپانی اینتل نیز الگوریتم آپ اسکیل مبتنی بر نوع Integer خود را پیشتر در ماه ژوئن سال جاری میلادی معرفی کرده بود، اما قابلیت فوق به دلیل عدم برخورداری از نیازمندی‌های سخت‌افزاری ویژه تنها محدود به پردازشگرهای گرافیکی مجتمع Gen11 شده است. کمپانی اینتل در نظر دارد تا قابلیت فوق را در قالب یک به‌روزرسانی پیش از انتهای ماه جاری میلادی در اختیار کاربران قرار دهد، اما حقیقت آنکه تنها بخش بسیار اندکی از تراشه‌های این کمپانی به پشتیبانی از آن می‌پردازند (پردازنده‌های مرکزی سری Ice Lake) به‌عنوان یک ویژگی‌ محدودکننده بسیار خودنمایی می‌کند.

قابلیت Integer Upscale انویدیا تنها توسط شتاب‌دهنده‌های گرافیکی تورینگ (سری کارت‌های گرافیک RTX 20 و GTX 16) قابل استفاده بوده و امکان بهره‌برداری از آن به دلیل عدم پشتیبانی از قابلیت “پالایه قابل برنامه‌نویسی شتاب یافته سخت‌افزاری” در معماری‌های غیر تورینگ امکان‌پذیر نمی‌باشد. با افزایش محبوبیت نرم‌افزارهای شبیه‌ساز، طیف گرایش کاربران و توسعه‌دهندگان به سمت بازی‌های رترو دهه 80 تا 90 با فزونی چشمگیری همراه شده و از آنجایی که کیفیت تصاویر عناوین فوق در مقایسه با وضوح تصویر نمایشگرهای نوین امروزی بسیار کمتر می‌باشد، بنابراین وجود بستری جهت افزایش رزولوشن بسیار لازم و ضروری به شمار می‌رود. هنگامی که رزولوشن بازی‌های این‌چنینی به مقیاس نمایشگرهای امروزی افزایش پیدا می‌کنند، افت شدید و چشمگیر کیفیت به لطف قابلیت آپ اسکیل دوتایی به‌وضوح قابل مشاهده می‌باشد که این خود نیاز به استفاده از روش‌های مشابه همچون Integer Scaling را به یک ضرورت تبدیل می‌کند.

منبع: TechPowerUP

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید