کمپانی پاورکالر در حال آماده‌سازی نسخه سفارشی کارت گرافیک RX 5700 ITX است

کمپانی پاورکالر در حال آماده‌سازی نسخه سفارشی کارت گرافیک RX 5700 ITX است


کمپانی نام آشنای PowerColor در حال آماده‌سازی نسخه‌ای سفارشی از کارت گرافیک Radeon RX 5700 بر مبنای استاندارد SFF یا به عبارتی دیگر Small Form-Factor است. این محصول جدید و دوست داشتنی که عنوان PowerColor RX 5700 ITX را از جانب سازندگان خود دریافت کرده است از ابعاد استاندارد 17.5 سانتی‌متر طول و 11 سانتی‌متر عرض برخوردار بوده و تنها به دو شکاف برای نصب نیازمند می‌باشد، بنابراین در مقایسه با نسخه‌های دیگر کارت گرافیک از اندازه کوچک‌تری بهره برده و قابل استفاده در کیس‌های کوچک‌تر و فشرده‌تر نیز می‌باشد. سیستم کولینگ محصول متشکل از یک هیت‌سینک چگال آلومینیومی می‌باشد که با استفاده از چهار هیت‌پایپ مسی نیکل اندود شده 6 میلی‌متری و تماس مستقیم با سطح پردازشگر گرافیکی حرارت تولیدی را دریافت کرده و یک فن خنک‌کننده 80 میلی‌متری نیز فرآیند خنک‌سازی و دفع گرما را به انجام می‌رساند. این کارت گرافیک میزان انرژی مورد نیاز خود را از طریق تنها یک اتصال 8 پین PCIe تأمین می‌کند.

کمپانی پاورکالر در حال آماده‌سازی نسخه سفارشی کارت گرافیک RX 5700 ITX است

طراحی فشرده و کوچک کارت گرافیک PowerColor RX 5700 ITX سبب شده است تا فرکانس محصول برابر با مقادیر مرجع تنظیم شده از جانب کمپانی ای‌ام‌دی (1465 مگاهرتز در حالت پایه، 1625 مگاهرتز در حالت گیمینگ و 1725 مگاهرتز در حالت بوست) در نظر گرفته شده و تغییری در آن‌ها داده نشود. علاوه بر آن سرعت کلاک حافظه ویدئویی نیز تغییری را به خود ندیده و برابر با 14 گیگابیت بر ثانیه (فرکانس مؤثر تراشه‌های حافظه GDDR6) تنظیم شده است. برخلاف طراحی فشرده سیستم کولینگ، فناوری idle-fan-off نیز فراموش نشده و فن خنک‌کننده هنگام قرار داشتن کارت گرافیک در حالت بیکار به‌صورت خودکار توسط بایوس غیرفعال شده و دیگر به چرخش نمی‌پردازد که نتیجه آن در کاهش چشمگیر میزان نویز تولیدی قابل مشاهده است.

کارت گرافیک PowerColor RX 5700 ITX بر مبنای تراشه شتاب‌دهنده گرافیکی Navi 10 کمپانی ای‌ام‌دی طراحی شده (فناوری ساخت 7 نانومتر) و تعداد 2304 پردازشگر جریانی را در قالب 36 واحد محاسباتی RDNA در ساختار خود جای داده است. از جمله دیگر مشخصات فنی این کارت گرافیک تازه‌نفس می‌توان به 144 واحد نگاشت بافت (TMU)، 64 واحد خروجی رندر (ROP)، هشت گیگابایت حافظه ویدئویی GDDR6 با رابط 256 بیت و درگاه‌های خروجی تصویر DisplayPort 1.4 (دو عدد) و HDMI 2.0 (یک عدد) اشاره کرد. هنوز قیمت این محصول از جانب کمپانی سازنده اعلام نشده است، اما در آینده‌ای نزدیک به‌صورت رسمی روانه بازار می‌شود.

منبع: TechPowerUP

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید