گروه‌بندیآموزش نحوه گروه‌بندی و مدیریت سربرگ‌ها در مرورگر گوگل کروم

گروه‌بندیآموزش نحوه گروه‌بندی و مدیریت سربرگ‌ها در مرورگر گوگل کروم


شبکه گسترده وب یا به عبارتی دیگر اینترنت امروزه از پهنای بسیار بالایی برخوردار بوده و به‌راحتی می‌تواند فرد را در خود غرق کند. نرم‌افزارهای مرورگر نوین و امروزی نظیر موزیلا فایرفاکس، گوگل کروم و … با پشتیبانی خود از ویژگی‌های منحصر به فرد و انواع و اقسام قابلیت‌های مختلف سهولت بسیار فراوانی را درزمینهٔ جستجوی اینترنت به ارمغان آورده‌اند که از جمله اصلی‌ترین ویژگی‌های آن‌ها می‌توان به امکان گشودن تعداد چندین وب‌سایت در سربرگ‌های کاملاً متمایز از یکدیگر اشاره کرد.

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که در پی جستجوی موضوعی خاص، چندین وب‌سایت را گشوده و سپس درزمینهٔ مدیریت سربرگ‌ها دچار سردرگمی و آشفتگی بعضاً قابل توجهی شوید. برخی از افراد نسبت به این موضوع علاقه چندانی داشته و پیوسته وب‌سایت‌های گوناگونی را در سربرگ‌های مختلف باز می‌کنند که نتیجه آن در مدت زمانی کوتاه می‌تواند به انبوهی از تب‌های مختلف منتهی شود، به‌خصوص هنگامی‌که تعداد سربرگ‌ها از محدوده پیش‌فرض نمایشگر نیز فراتر رفته و اندازه سربرگ‌ها با کاهش بیشتری همراه شوند (در این حالت عنوان سربرگ، لوگوی وب‌سایت و … پیوسته کوچک‌تر شده و در مراتب بالاتر از دید پنهان می‌شوند که خود می‌تواند مشکلات زیادی را برای یافتن وب‌سایت مورد نظر ایجاد کند).

آموزش نحوه گروه‌بندی و مدیریت سربرگ‌ها در مرورگر گوگل کروم

کمپانی گوگل اخیراً با افزودن قابلیتی بسیار کاربردی امکان گروه‌بندی سربرگ‌ها و تمایز آن‌ها از یکدیگر را توسط مرورگر محبوب کروم در اختیار کاربران خود قرار داده است که در این نوشته قصد پرداختن به نحوه چگونگی فعال‌سازی و استفاده از آن را داریم. ابزاری که در ادامه قصد آشنایی با آن را داریم به افراد اجازه می‌دهد تا وب‌سایت‌های هم محتوا (به عنوان مثال خبری، سینمایی، سخت‌افزار کامپیوتر، فروشگاه اینترنتی و …) را که در قالب سربرگ‌های مختلف گشوده شده‌اند گروه‌بندی کرده و سپس گروه‌های موجود را با انتساب رنگ و عنوانی کاملاً دلبخواهی از دیگر وب‌سایت و یا حتی گروه‌ها متمایز کنند. مطمئناً این ویژگی درزمینهٔ مدیریت سربرگ‌ها و جلوگیری از سردرگمی در میان انبوهی از وب‌سایت‌های اینترنتی تأثیرگذار می‌باشد.

برای این منظور ابتدا مرورگر گوگل کروم خود را به‌روزرسانی کرده و سپس آن را اجرا نمایید.

حال کافی است تا برای فعال‌سازی قابلیت گروه‌بندی سربرگ‌ها به بخش ابزارها و ویژگی‌های آزمایشی مرورگر مراجعه نمایید. برای این منظور کافی است تا عبارت زیر را در نوار آدرس مرورگر وارد کرده و سپس کلید اینتر را بفشارید تا نرم‌افزار به‌صورت خودکار شما را به نشانی ابزار هدایت نماید.

chrome://flags/#tab-groups

حال در صفحه جدید نمایان شده، گزینه Tab Groups را با انتخاب گزینه “Enabled” از طریق منوی کشویی قرار گرفته در مجاورت آن فعال کنید.

آموزش نحوه گروه‌بندی و مدیریت سربرگ‌ها در مرورگر گوگل کروم

در نهایت پس از فعال‌سازی گزینه اشاره شده، کافی است تا برای اعمال تغییرات یک مرتبه مرورگر را ریستارت نمایید. برای این منظور بر روی کلید Relaunch نمایان شده در قسمت پایین صفحه کلیک کنید.

فعال‌سازی ابزار Tab Groups منجر به پدید آمدن گزینه‌ای جدید جهت گروه‌بندی سربرگ‌ها در منوی کلیک راست نوار تب‌ها می‌شود. اکنون کافی است تا مثل همیشه به جستجوی اینترنت پرداخته و وب‌سایت‌های مورد نظر خود را در سربرگ‌های متمایز از یکدیگر بگشایید، اما هنگامی‌که در مدیریت آن‌ها دچار سختی شدید، دستورالعمل زیر را دنبال کنید.

ابتدا به یکی از سربرگ‌ها مراجعه کرده و سپس با کلیک راست نمودن بر روی آن، از طریق منوی میانبر نمایان شده گزینه “Add to new group” را انتخاب نمایید، مشاهده می‌کنید که بلافاصله سربرگ فعلی در قالب یک گروه از دیگر تب‌ها متمایز شده و رنگ آن تغییر می‌کند.

آموزش نحوه گروه‌بندی و مدیریت سربرگ‌ها در مرورگر گوگل کروم

اکنون کافی است تا به وب‌سایت‌های هم محتوا با سربرگ فعلی مراجعه کرده و سپس با کلیک راست نمودن بر روی آن‌ها از طریق گزینه “Add to existing group”، آن‌ها را به گروه ساخته شده اضافه کنید.

آموزش نحوه گروه‌بندی و مدیریت سربرگ‌ها در مرورگر گوگل کروم

در نهایت پس از تکمیل گروه فعلی و افزودن تمامی وب‌سایت‌های هم محتوا به آن، کافی است تا بر روی نقطه رنگی به نمایش در آمده در مجاورت گروه یک مرتبه کلیک کرده و سپس با انتخاب رنگ مورد نظر و انتساب عنوانی به گروه (از طریق کارد New Title)، یک گروه متمایز و شامل وب‌سایت‌های مشابه ایجاد نمایید.

آموزش نحوه گروه‌بندی و مدیریت سربرگ‌ها در مرورگر گوگل کروم

حال کافی است تا دستورالعمل اشاره شده را برای دیگر وب‌سایت‌ها نیز اجرا کرده و با گروه‌بندی آن‌ها، به مدیریت صحیح سربرگ‌ها بپردازید.

اکنون امکان یافتن وب‌سایت‌های مورد نظر از میان انبوه سربرگ‌های گشوده شده با سهولت بیشتری همراه شده و میزان هدر رفت زمان به حداقل ممکن کاهش پیدا کرده است. در انتها باید خاطر نشان کرد که برای پاک‌سازی یک گروه، کافی است تا تمامی سربرگ‌های زیر مجموعه آن را ببندید تا مرورگر کروم به‌صورت خودکار گروه را از بین برده و از دید پنهان کند. برای حذف یک وبسایت از گروه کافی است تا بر روی سربرگ آن کلیک راست کرده و سپس گزینه “Remove from group” را انتخاب نمایید.

آموزش نحوه گروه‌بندی و مدیریت سربرگ‌ها در مرورگر گوگل کروم

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید