گیگابایت از دو مادربرد با چیپست B450 رو نمایی کرد

گیگابایت از دو مادربرد با چیپست B450 رو نمایی کرد


گیگابایت امروز از دو مادربرد مبتنی بر چیپست B450 کمپانی AMD رونمایی کرد، همراه سخت افزار باشید.

 

هر دو مادربرد از امکانات RGB گیگابایت یا همان Aorus بهره مند هستند. چیپست B450 جز چیپست های میان رده AMD بوده و سوکت آن AM4 است. در ادامه به جزئیات بیشتری از این مادربردها میپردازیم. مدل اول یعنی B450 Aorus Pro یک مادربرد form-factor ATX بوده و دیگری که B450 Aorus M نام دارد micro-ATX است.

 

B450 Aorus Pro با امکانات و پورت های گوناگون نیاز کاربر برای یک مادربرد ایده آل را برطرف میکند و از همین رو به نظر میرسد از برخی مادربردهای مبتنی بر چیپست گران قیمت تر X470 نیز گران تر باشد. اتصال برق شامل یک ATX 24 پین برای مادربرد و یک EPS هشت پین برای پردازنده است. لازم به ذکر است که برق از طریق یک VRM یازده فازی به پردازنده مرکزی خواهد رسید.

 

این مادربرد از 4 اسلات DDR4 برای رم پشتیبانی میکند، همچنین علاوه بر یک اسلات تقویت شده PCI-Express 3.0 x16، یک شکاف دیگر PCI-Express 3.0 x16 نیز به چشم میخورد. لازم به ذکر است مسیرهای PCIe این اسلات با سوکت M.2 22110 مشترک است. اسلات PCIe gen 2.0 x16 دیگری نیز وجود دارد که این اسلات نیز با سوکت M.2 2280 مسیرهای مشترکی برای اتصال به پردازندده دارند. در نهایت یک PCIe x1 به اتصالات PCIe خاتمه میدهد.

 

از امکاناتی که گیگابایت برای هر دو سوکت M.2 این مادربرد قرار داده است میتوان وجود هیتسینک اشاره نمود. اتصالات SATA شامل 6 ساتا 6 گیگابیت است که هم از نظر تعداد و هم از نظر نسل، همانند مادربردهای بالا رده به شمار می آید.

 

اگر به این محصول کمپانی خوش نام گیگابایت به عنوان یک محصول برای گیمرها نگاه کنیم، گیمرها برای بخشی صوتی یکی از بهترین ها را در اختیار دارند، چرا که وظیفه پردازش سیگنال های صوتی بر عهده تراشه Realtek ALC1220 به همراه محافظ EMI قرار داده شده است. در بخش پورت های USB نیز گیگابایت چیزی کم نذاشته است و با دو پورت USB 3.1 نسل دو که یکی از آنها نوع A است و دیگری نوع C میباشد، به همراه شش USB 3.1 gen 1 که 4 عدد از آنها در پنل پشتی قرار دارد و باقی آنها با پنل جلویی در دسترس است، نیاز کاربر را به این پورت های پر مصرف برطرف کرده است. اتصالات خروجی تصویر هم شامل پورت های DVI و HDMI میشود. در انتها به رابط 1 GbE برای اتصالات شبکه میرسیم که کنترلر آن مشخص نشده است.

 

اما مدل دیگر یعنی B450 Aorus M، همان طور که در بالا نیز اشاره شد micro-ATX بوده و مساحتی مربعی شکل به اندازه 250 در 250 میلیمتر را اشغال میکند.

 

این مادربرد همانند برد قبلی برق را از طریق یک VRM یازده فازی به پردازنده میرساند. اما پورت M.2 تنها شامل یک 2210 میشود که همانند B450 Aorus Pro با سوییچ خودکار، هنگام نصب یک SSD به حالت PCI-Express 3.0 x4 میرود. اتصالات درایوهای ذخیره سازی نیز همانند برد قبلی است، همچنین خصوصیات مربوط به بخش صوتی مادربرد با مادربرد قبلی تقریبا مشابه است. پورت های پشت مادربرد نیز شامل یک PS/2 combo و یک LPT/COM میشود.علاوه بر اینها، اتصالات USB همانند Aorus Pro است، البته تنها تفاوت عدم وجود USB نوع C است.

منبع TechPowerUp

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید