Fomoآشنایی با عارضه FOMO در الگوی استفاده نامناسب از تلفن همراه

Fomoآشنایی با عارضه FOMO در الگوی استفاده نامناسب از تلفن همراه


گذاشتن تلفن همراه بر روی میز و عدم استفاده از آن برای برخی می‌تواند در قالب یکی از مشکل‌ترین کارهای ممکن تلقی شود. تلفن‌های همراه هوشمند امروزه به یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌های زندگی تمامی انسان‌ها تبدیل شده و به‌کارگیری آن در بسیاری از جنبه‌های مختلف عاملی اجتناب‌ناپذیر به شمار می‌رود، اما همان‌طور که استفاده نادرست از هر چیزی می‌تواند زمینه بروز مشکلات گوناگونی همچون عارضه FOMO را پدید آورد، دستگاه‌های تلفن همراه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و شدت آن هم‌اکنون در زندگی برخی از افراد قابل مشاهده است.

آشنایی با عارضه FOMO در الگوی استفاده نامناسب از تلفن همراه

صرفه نظر از بروز مشکلات فیزیکی برای بدن نظیر درد گردن (به دلیل عدم قرارگیری سر در موقعیت مناسب هنگام نگاه کردن به تلفن همراه در صورت عدم رعایت نکات مربوطه)، ضعف چشم و افزایش خستگی آن، تأثیر در زندگی روزمره و کاهش ارتباطات حقیقی با افراد و …، استفاده بیش از اندازه از دستگاه تلفن همراه در بروز آسیب‌های روحی و روانی نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد. افرادی که روزانه چندین ساعت از تلفن همراه خود استفاده کرده و به هیچ عنوان نمی‌توانند آن را از خود جدا کنند در اصطلاح روانشناسی و اجتماعی از عارضه‌ای تحت عنوان Fear of Missing Out یا به اختصار FOMO رنج می‌برند. عارضه اشاره شده که اصلی‌ترین علت گرایش بیش از اندازه برخی به تلفن‌های همراه را به خود اختصاص داده است در حالت کلی می‌تواند در ایجاد اختلال در عملکرد عادی هورمون‌های بدن انسان و مغز تأثیرگذار باشد که این مهم در سطوح حاد در زندگی روزمره افراد به‌وضوح قابل می‌باشد. شاید برخی نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشند، اما اکثریت قریب به اتفاق تمامی افرادی که با فناوری و تلفن‌های همراه هوشمند سر و کار دارند از سطوح مختلف عارضه فوق رنج برده و به آن مبتلا می‌باشند.

عارضه FOMO در ترشح موقتی هورمون دوپامین در مغز بسیار تأثیرگذار می‌باشد. عملکرد هورمون مذکور با ایجاد احساس خوشحالی و به‌خصوص هیجان در مواجه با چیزهای جدید گره خورده است. ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که هنگام سفر به مکانی شگفت‌انگیز و یا مشاهده عکسی خنده‌دار ناگهان احساس هیجانی را در خود احساس کرده و قصد بروز آن در قالب رفتارهایی همچون فریاد، خنده بلند و … را داشته باشید. رخداد این مهم به ترشح هورمون دوپامین و ایجاد چرخه‌ای موقتی و زودگذر توسط مغز باز می‌گردد؛ اما دستگاه‌های تلفن همراه چگونه می‌توانند در ترشح این هورمون تأثیرگذار باشند؟ پاسخ این پرسش را باید در پیغام‌های اعلان یا به عبارتی دیگر نوتیفیکیشن‌های مختلف جستجو کرد.

آشنایی با عارضه FOMO در الگوی استفاده نامناسب از تلفن همراه

تلفن‌های همراه هوشمند امروزی به‌منظور آگاه نمودن فرد از اعلانی جدید قادرند تا مراتب را در قالب نوتیفیکشن‌های صوتی، تصویری، شنیداری، دیداری و … به نمایش درآورند. اعلان مربوطه می‌تواند در قالب دریافت یک پیامک ساده و سپس به صدا درآمدن آهنگی توسط تلفن همراه باشد که این موضوع در دسته اعلان‌های صوتی طبقه‌بندی می‌شود. فردی که از وابستگی بسیاری به تلفن همراه خود رنج می‌برد هنگام دریافت اعلانی جدید به‌صورت کاملاً ناخودآگاه هورمون دوپامین به‌صورت موقتی در مغز وی ترشح شده و سطح هیجانات و اضطراب وی را با افزایش بیشتری همراه می‌سازد. این موضوع سبب می‌شود تا فرد در کوتاه‌ترین زمان ممکن جهت مشاهده پیام دریافت شده (به‌عنوان مثال) به سمت تلفن همراه خود رفته و به استفاده مجدد از آن بپردازد، زیرا تصور می‌کند که هم‌اکنون رویدادی جالب در مکانی دیگر در حال اتفاق افتادن بودن و وی باید از آن آگاه شود.

مطمئناً با وجود شبکه‌های اجتماعی امروزی و گستردگی آن‌ها در زندگی آن‌ها، چرخه FOMO به هیچ عنوان پایانی نداشته و فرد پیوسته پیام‌های گوناگونی را دریافت می‌کند که این موضوع سبب می‌شود تا تلفن همراه همواره در دستان وی باشد، زیرا شخص با خود می‌پندارد در صورتی که دستگاه را برای حتی پنج دقیقه بر روی میز بگذارد، فرصت‌های بسیاری را از دست داده و باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به اعلان‌های دریافتی از خود واکنش نشان دهد (آن‌ها را بخواند، پیامی را در پاسخ به فرستنده ارسال نماید و …). ترشح بیش از اندازه هورمون شیمیایی دوپامین توسط مغز می‌تواند علائمی شبیه به اعتیاد را از خود بروز داده و این موضوع فقط محدود به این هورمون نمی‌شود.

این مهم امروزه در زندگی بسیاری از افرادی به‌وضوح قابل مشاهده است، اما چگونه می‌توان از شدت آن کاسته و یا حتی نسبت به ترک آن اقدام کرد؟ مطمئناً پاسخ در عدم استفاده از تلفن همراه نهفته است، اما چگونه؟

غیرفعالسازی سرویس نوتیفیکشن تلفن همراه در برخی از موارد و برای بعضی از افراد می‌تواند تأثیرگذار باشد. هنگامی‌که دستگاه آهنگی را زمان دریافت پیغامی جدید پخش نکند، ترشح هورمون در مغز شخص رخ نداده و وی وضعیت فعلی و احساس آرامش خود را می‌تواند حفظ کند. البته که غیرفعالسازی سرویس فوق درزمینهٔ رفع کامل مشکل و عدم استفاده از تلفن همراه به‌صورت کامل تأثیرگذار نبوده و این موضوع مستقیماً به شخص و پشت کار وی باز می‌گردد، اما با این وجود امتحان آن جهت آگاهی پیشنهاد می‌شود.

منظور از غیرفعالسازی سرویس نوتیفیشکن، سایلنت نمودن کامل تلفن همراه نیست، زیرا دریافت تماس‌ها و پیغام‌های ضروری و نیازمند پاسخ سریع از این قاعده مستثنی می‌باشند، اما شخصی‌سازی این مهم و محدود نمودن سرویس به عدم پخش آهنگ هنگام دریافت پیام در شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام، اینستاگرام و … می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. مطمئناً لایک شدن یک پست در اینستاگرام و یا ارسال کامنت توسط شخصی غریبه به هیچ عنوان نیازمند پاسخ سریع و بلادرنگ از جانب شما نیست. پیشنهاد می‌شود جهت ترک عادت مخرب فوق، تلفن همراه خود را در ساعاتی از روز کاملاً کنار گذاشته و به گذران وقت خود توسط کارهای دیگری همچون مطالعه، برقراری ارتباط با خانواده و … بپردازد، بدون شک نتایج مثبت آن را در آینده خواهید دید.

 

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید