آشنایی با برخی از ترفندهای کاربردی ساعت هوشمند اپل (Apple Watch)

آشنایی با برخی از ترفندهای کاربردی ساعت هوشمند اپل (Apple Watch)


بدون شک ساعت هوشمند اپل (Apple Watch) یکی از منحصر به فردترین محصولات تاکنون عرضه شده از جانب کمپانی اپل به شمار می‌رود. اگرچه سازنده‌های بسیاری نظیر سامسونگ و … نیز ساعت‌های هوشمند تحت برند خود را طراحی و به بازار عرضه داشته‌اند، اما آنچه که ساعت‌های هوشمند کمپانی اپل را یک سر و گردن بالاتر از محصولات هم‌رده رقبای خود قرار می‌دهد افزایش قدرت محصول با به‌روزرسانی سیستم‌عامل و دسترسی به قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید توسط کاربران می‌باشد. علاوه بر آن اکو سیستم فراهم آوردن شده توسط ساعت‌های هوشمند کمپانی اپل با دیگر بسترهای نرم‌افزاری و پلتفرم‌های این شرکت نیز سازگاری کامل داشته و امکان کنترل برخی از جنبه‌های گوناگون به‌صورت مستقیم از طریق آن امکان‌پذیر می‌باشد.

کمپانی اپل به‌تازگی با عرضه نسخه ششم سیستم‌عامل اختصاصی ساعت‌های هوشمند خود، یعنی watchOS 6، قابلیت‌های بسیار بیشتری را به محصولات Apple Watch افزوده است. از آنجایی که محبوبیت ساعت‌های هوشمند این کمپانی پیوسته رو به افزایش بوده و طیف کاربران بسیاری را تاکنون به سمت و سوی خود جذب کرده‌اند، در ادامه نوشته تعدادی ترفند جالب توجه و کاربردی قابل اجرا توسط توسط ساعت‌های هوشمند دوست داشتنی کمپانی اپل گردآوری شده‌اند. با ما همراه باشید.

قفل دستگاه مک‌بوک خود را بگشایید

کمپانی اپل به‌تازگی قابلیت جدید و منحصر به فردی را به سیستم‌عامل macOS Sierra افزوده است که به فرد اجازه می‌دهد تا لپ‌تاپ خود را به‌صورت خودکار و از طریق ساعت هوشمند اپل واچ بگشایید. استفاده از این قابلیت منوط به پشتیبانی ساعت هوشمند از حداقل سیستم‌عامل watchOS 3 و جفت بودن آن با یک تلفن همراه آیفون 5 و یا نسخه‌های جدیدتر می‌باشد. علاوه بر آن تاریخ ساخت لپ‌تاپ مک نیز باید به زمانی پس از اواسط سال 2013 میلادی باز گردد.

برای فعال‌سازی قابلیت گشودن خودکار قفل دستگاه کافی است تا ابتدا به مسیر System Preferences > General مراجعه کرده و سپس از فعال بودن گزینه “Allow Handoff Between This Mac and Your iCloud Devices” اطمینان حاصل کنید.

حال به مسیر System Preferences > Security & Privacy مراجعه کرده و سپس گزینه “Allow Your Apple Watch to Unlock Your Mac” را فعال نمایید (این گزینه در زیر مجموعه سربرگ General قرار گرفته است).

آشنایی با برخی از ترفندهای کاربردی ساعت هوشمند اپل (Apple Watch) - قسمت اول

از این لحظه به بعد با نزدیک شدن به دستگاه مک‌بوک خود و قرارگیری در فاصله 30 سانتی‌متری نسبت به آن، قفل لپ‌تاپ به‌صورت خودکار گشوده شده و نیاز درج دستی گذرواژه عبوری دیگر لازم و ضروری نمی‌باشد. ذکر این نکته ضروری است که برای اجرای این ترفند، شناسه اپل (اپل آی‌دی) استفاده شده جهت ورود به ساعت هوشمند، تلفن همراه آیفون جفت شده و دستگاه مک باید یکسان باشد (از یک شناسه برای ورود به هر سه دستگاه استفاده شده باشد).

نظارت بر میزان نویز محیطی

سیستم عامل watchOS 6 قابلیت نظارت بر میزان نویز موجود در محیط را به سری چهارم ساعت هوشمند اپل (Apple Watch Series 4) افزوده است. قابلیت جدید و منحصر به فرد اشاره شده با پایش سطح نویز محیطی پیغام اعلانی را در صورت افزایش آن به بیشتر از آستانه از پیش تعیین شده برای بیشتر از 3 دقیقه به شخص اعلام داشته و به وی تفهیم می‌کند که در صورت عدم تغییر موقعیت فیزیکی، احتمال بروز آسیب به اندام‌های بدن همچون گوش و سیستم شنوایی وجود دارد.

آشنایی با برخی از ترفندهای کاربردی ساعت هوشمند اپل (Apple Watch) - قسمت اول

فعال‌سازی این سیستم نیازمند تلفن همراه هوشمند می‌باشد. برای این منظور کافی است تا ابتدا اپلیکیشن ساعت هوشمند (Watch) را بر روی تلفن همراه آیفون اجرا کرده و پس از مراجعه به دسته‌بندی “Noise”، سطح آستانه مورد نظر خود را تعیین کنید.

در نهایت پس از فعال‌سازی گزینه فوق، ورودی جدیدی در اپلیکیشن Health اضافه شده و امکان نظارت بر میزان نویز محیطی را امکان‌پذیر می‌نماید. علاوه بر آن قابلیت فعال‌سازی نمایش بلادرنگ سطح نویز موجود در محیط از طریق ساعت هوشمند نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

تشخیص زمین خوردگی

سری چهارم ساعت هوشمند اپل از قابلیت تشخصی سقوط و عدم امکان بلند شدن فرد و نیاز به کمک را نیز برخوردار می‌باشد. در صورتی که شخصی به دلایلی همچون کهولت سن زمین خورده و برای مدت زمانی در همان حالت باقی بماند، ساعت به‌صورت کاملاً خودکار با سرویس‌های اورژانس و مخاطبان از پیش تعیین شده توسط شخص تماس برقرار می‌کند.

آشنایی با برخی از ترفندهای کاربردی ساعت هوشمند اپل (Apple Watch) - قسمت اول

ویژگی اشاره شده در حالت پیش‌فرض غیرفعال است، مگر سن صاحب دستگاه 65 سال و یا بیشتر باشد. امکان فعال‌سازی دستی این قابلیت نیز وجود دارد، اما احتمال بروز موارد مثبت کاذب و تماس خودکار ساعت هوشمند با مراکز اورژانس، حتی هنگامی‌که شخص نیازمند کمک نیست وجود دارد.

برای این منظور کافی است تا اپلیکیشن Watch را بر روی دستگاه تلفن همراه آیفون گشوده و پس از مراجعه به دسته‌بندی Emergency SOS، گزینه “Fall Detection” را فعال نمایید.

آیفون مفقود شده خود را پیدا کنید

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که تلفن همراه خود را در منزل و یا محل کار خود گم کرده و ساعت‌های بسیاری را برای یافتن آن صرف کنید. ساعت هوشمند کمپانی اپل با افزودن قابلیت پینگ کردن موقعیت تلفن همراه به کمک شما شتافته است.

آشنایی با برخی از ترفندهای کاربردی ساعت هوشمند اپل (Apple Watch) - قسمت اول

برای این منظور کافی است تا انگشت خود را بر روی نمایشگر ساعت هوشمند به سمت بالا کشیده و پس از مشاهده منوی Control Panel، بر روی آیکون دارای شکل زنگ کلیک کنید. اکنون دستگاه تلفن همراه شما صدای شنیداری بلندی را از خود پخش کرده و موقعیت خود را به شما اعلام می‌کند. حال کافی است تا جهت یافتن آیفون خود، پیوسته گزینه اشاره شده از طریق ساعت هوشمند را فشرده و به سمت صدا حرکت کنید.

بی‌صدا کردن هشدار تماس‌های ورودی با تنها یک حرکت اشاره

دریافت پیغام هشدار تماس ورودی از طریق ساعت هوشمند در نوع خود کاربردی محسوب می‌شود، اما در برخی از موارد ممکن است زمینه آزار و اذیت شخص را نیز فراهم آورد. در صورتی که در موقعیتی قرار داشته و تلفن همراه شما زنگ خورده، اما قصد پاسخ به تماس ورودی را ندارید، کافی است تا جهت بی‌صدا کردن پیغام هشدار ساعت هوشمند کف دست خود را بر روی نمایشگر آن بگذارید؛ خواهید دید که ساعت بی‌صدا شده و دیگر به لرزش و پخش صدا نمی‌پردازد. ذکر این نکته ضروری است که حرکت فوق فقط پیغام هشدار را بی‌صدا کرده و به رد تماس ورودی نمی‌پردازد.

انتقال تماس‌های ورودی

آیا تماس دریافتی را با ساعت هوشمند خود پاسخ گفته، اما قصد انتقال آن به تلفن همراه آیفون را دارید؟ کافی است تا بر روی آیکون سه نقطه “…” قابل مشاهده در صفحه تماس ورودی کلیک کرده و سپس در منوی جدید نمایان شده گزینه “Answer on iPhone” را انتخاب نمایید.

اکنون کافی است تا تلفن همراه آیفون را برداشته و صحبت خود را از طریق آن ادامه دهید. زمانی که شما بر روی گزینه فوق کلیک کنید، تا زمانی که دستگاه آیفون را برداشته و تماس را ادامه دهید، یک پیغام از پیش ضبط شده برای آگاهی طرف مقابل برای او پخش می‌شود.

از زمان توسط بازخورد حسی آگاه شوید

آشنایی با برخی از ترفندهای کاربردی ساعت هوشمند اپل (Apple Watch) - قسمت اول

آیا از نگاه کردن پیوسته به صفحه تلفن همراه و یا ساعت خود فقط جهت مشاهده زمان خسته شده‌اید؟ ساعت هوشمند اپل واچ به یاری شما شتافته است. ویژگی زمان تاپتیک به فرد اجازه می‌دهد تا با فعال‌سازی و انتخاب یکی از پروفایل‌های از پیش تعیین شده، ساعت با استفاده از بازخورد لمسی به ارائه زمان در قالب کد مورس و … بپردازد.

برای این منظور کافی است تا منوی تنظیمات ساعت هوشمند را گشوده و پس از مراجعه به دسته‌بندی Clock، گزینه “Taptic Time” را فعال و سپس یکی از پروفایل‌های موجود را انتخاب نمایید.

هشدار صوتی گذر زمان

آشنایی با برخی از ترفندهای کاربردی ساعت هوشمند اپل (Apple Watch) - قسمت اول

اگر قصد دارید تا گذر زمان را احساس کرده و تعادل بیشتری را در سرعت عمل خود ایجاد نمایید، ساعت هوشمند اپل با پخش یک آهنگ هشدار ملایم می‌تواند به یاری شما بشتابد. با فعال‌سازی این قابلیت، ساعت هوشمند به‌صورت خودکار و با گذشت بازه‌های زمانی از پیش تعیین (یک ساعت، نیم ساعت و یک ربع ساعت) آهنگ ملایمی را پخش کرده و گذر زمان را به فرد ارائه می‌کند. ذکر این نکته ضروری است که پخش آهنگ هشدار زمانی انجام می‌پذیرد که ساعت در حالت سکوت (سایلنت) نباشد.

ابتدا منوی تنظیمات را گشوده و سپس به بخش Accessibility مراجعه نمایید.

حال صفحه را اندکی به سمت پایین کشیده و سپس گزینه “Chimes” را فعال کنید.

حال به‌منظور انتخاب پروفایل آهنگ هشدار و زمان‌بندی کافی است تا به دسته‌بندی‌های “Sounds” و “Schedule” مراجعه کرده و یکی از گزینه‌های از پیش تعیین شده را انتخاب نمایید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید