آشنایی با پروژه Treble و تأثیر آن در عرضه به‌روزرسانی‌های سیستم‌عامل آندروید

آشنایی با پروژه Treble و تأثیر آن در عرضه به‌روزرسانی‌های سیستم‌عامل آندروید


بدون شک مصرف‌کنندگان سیستم‌عامل قدرتمند و محبوب آندروید با طاعون گریبانگیر این چهارچوب نرم‌افزاری در خصوص نحوه عرضه بسته‌های به‌روزرسانی آشنایی داشته و تاکنون با خود نیز اندیشیده‌اند که چرا فاصله عرضه یک آپدیت توسط کمپانی X در مقایسه با رقیبان آن باید بسیار طولانی‌تر باشد؟ بسیاری از کاربران سیستم‌عامل علت اصلی این مهم را به تنبلی و کاهلی توسعه‌دهندگان دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند در بروز نگاه داشتن محصولات خود نسبت می‌دهند، اما واقعیت امر در جای دیگری نهفته و پیچیدگی‌های فراوان‌تری را در پشت پرده خود قرار داده است که نظریه فوق در میان آن‌ها تقریباً کم رنگ جلوه می‌کند.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات آندروید به‌عنوان یک چهارچوب نرم‌افزاری سیستم‌عامل به عاملی تحت عنوان Fragmentation بازگردانی می‌گردد که تعریف سنتی ارائه شده جهت فهم آن اشاره به فرآیند قطعه قطعه و متمایز گشتن بخش‌های مختلف یک عامل از یکدیگر دارد. بر همین اساس اگر توضیح فوق را در حوزه محصولات نرم‌افزاری وارد سازیم، در میابیم که سیستم‌عامل آندروید نیز با توجه به توسعه و عرضه هشت نسخه مختلف و همچنین عدم استفاده کاربران از یک ورژن ثابت کاملاً از آن تبعیت می‌کند. مطمئناً مثال استانداردی که در این زمینه می‌توان به آن اشاره کرد سیستم‌عامل کمپانی رقیب، یعنی iOS است. اگرچه آخرین نسخه پایدار و برخوردار از بلوغ حال حاضر (نسخه هفتم) آندروید تقریباً از قدمتی دو ساله برخوردار بوده و هنوز هم طیف کثیری از محصولات بسته به‌روزرسانی آن را دریافت ننموده‌اند، تقریباً سه چهارم دستگاه‌های مبتنی بر سیستم‌عامل iOS هم‌اکنون میزبان نسخه یازدهم (iOS 11) آن می‌باشند.

اگر دو سیستم‌عامل فوق را به‌صورت سطحی با یکدیگر مقایسه کنیم، در میابیم که اعداد و ارقام متمایل به سمت آندروید بسیار دهشتناک و ظالمانه نمایان می‌کنند. این در حالی است که تنها 28.1 درصد از دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند هم‌اکنون به نسخه ششم سیستم‌عامل آندروید (مارشملو) به‌روزرسانی شده و این رقم در آندروید نوگات (نسخه هفتم) برابر با 28.5 درصد می‌باشد. این خود بدان معنی است که تقریباً نیمی از تلفن‌های همراه مبتنی بر چهارچوب نرم‌افزاری فوق و هم‌اکنون تحت استفاده سیستم‌عاملی با قدمت دو ساله را میزبان می‌باشند که دستگاه‌های پشتیبان از نسخه هشتم آندروید نیز تنها 1.1 درصد از میزان نهایی مقایسه را به خود اختصاص داده‌اند. جهت پی بردن به عمق فاجعه می‌توان این‌گونه نیز بیان داشت که بیش از 98 درصد از دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند موجود در دستان مصرف‌کنندگان در بخش نرم‌افزاری کاملاً از رده خارج شده که 36 درصد این میزان برابر با پنج سال و یا حتی بیشتر می‌باشد.

Treble

گسستگی و قطع اتصال هنگفت موجود در بین نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل آندروید کاملاً واضح و مبرهن است که علت آن با چند لبگی چهارچوب نرم‌افزاری نامبرده مرتبط است، اما تقصیر اصلی آن متوجه کمپانی‌های سازنده دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند و همچنین چرخه عرضه بسته‌های به‌روزرسانی از جانب گوگل می‌باشد، اما چرا این مهم باید این‌گونه بوده و آپدیت یک دستگاه به آخرین نسخه سیستم‌عامل مدت زمانی فراوانی به طول بینجامد؟ مگر کمپانی اپل با سرعت بیشتری محصولات خود را به‌روزرسانی نمی‌نماید؟

آشنایی با پروژه Treble

پیشتر گفته شد که یکی از دلایل عرضه دیرهنگام بسته‌های به‌روزرسانی سیستم‌عامل آندروید به کمپانی‌های توسعه‌دهنده تلفن‌های همراه هوشمند باز می‌گردد، اما علت این امر مربوط به تنبل یا کاهلی آن‌ها نیست (حداقل در کمپانی‌های بزرگ و قدرتمندی همچون سامسونگ، LG و …)، بلکه زیرساخت آندروید و تدارک تمهیدات لازمه جهت برقرار ساختن قابلیت ارتباط سیستم‌عامل با سخت‌افزار عامل اصلی بروز مشکل می‌باشد.

چهارچوب سیستم‌عامل و بخش نرم‌افزاری سطح پایین آن در نسخه‌های گذشته آندروید هر دو بخشی از یک کد به شمار می‌رفتند. این بدان معنی است که هنگامی‌که سیستم‌عامل آپدیتی را دریافت کند، قسمت نرم‌افزاری سطح پایین اشاره شده که از آن تحت عنوان Vendor Implementation یاد می‌شود نیز باید به‌روزرسانی شود که مدت زمان فراوانی به طول می‌انجامد. حال ممکن است با خود بگویید که مگر یک کمپانی قدرتمند در ابعاد سامسونگ از منابع لازمه جهت به‌روزرسانی سریع بخش نرم‌افزاری محصولات خود برخوردار نمی‌باشد؟ در پاسخ باید گفت که عمل فوق باید توسط عضو دیگری از این چرخه فوق انجام پذیرد.

بخش نرم‌افزاری سطح پایین آندروید مستقیماً در برقراری ارتباط بین چهارچوب سیستم‌عامل و سخت‌افزارهای موجود در بطن تلفن همراه نظیر پردازنده مرکزی نقش‌آفرینی می‌نماید. بر همین اساس هنگامی‌که یک بسته به‌روزرسانی جدید از جانب کمپانی گوگل عرضه گردد، توسعه‌دهندگان ریزپردازنده‌های قابل استفاده در تلفن‌های همراه هوشمند نظیر کوالکام، سامسونگ، مدیاتک و … باید کدهای سطح پایین تراشه‌های خود را به‌صورت سخت‌افزاری آپدیت و سپس آن‌ها را در اختیار دیگر کمپانی‌های موجود قرار دهند تا با کدهای نرم‌افزاری سازگاری کامل پیدا کرده و بتوانند در کنار یکدیگر به فعالیت بپردازند. بر همین اساس هنگامی‌که کمپانی سامسونگ قصد عرضه به‌روزرسانی آندروید اوریو برای دستگاه‌های خود را در سر داشته باشد، کمپانی کوالکوام (و یا هر کمپانی دیگری که تراشه آن در بطن تلفن همراه حاضر است) باید در ابتدا کدهای سطح پایین تراشه خود را آپدیت و در اختیار همگان قرار دهد تا امکان عرضه به‌روزرسانی نرم‌افزاری فراهم گردد.

Treble

همان‌طور که مشاهده می‌کنید تعداد مراحل دخیل در عرضه یک بسته به‌روزرسانی از جانب کمپانی‌های سوم شخص سازنده تلفن همراه هوشمند بسیار متعدد بوده و تنها یک عضو در این چرخه عظیم نقش‌آفرینی نمی‌نماید. بر همین اساس بروز تأخیر از جانب یکی از اعضا (به‌عنوان مثال توسعه‌دهنده ریزپردازنده) به افزایش چشمگیر مدت زمان عرضه آپدیت و یا عدم انتشار آن منتهی می‌گردد.

با عرضه نسخه هشتم سیستم‌عامل آندروید (Oreo) ساختار جدیدی تحت عنوان Treble نیز از جانب گوگل اجرا و در قالب آن تعبیه گشت. پروژه نامبرده چهارچوب سیستم‌عامل و بخش نرم‌افزاری سطح پایین آن را کاملاً از یکدیگر مجزا نموده و موارد فوق دیگر از وابستگی به یکدیگر برخوردار نمی‌باشند. این مهم بیان می‌دارد که عرضه بسته‌های به‌روزرسانی از جانب کمپانی‌های سازنده تلفن‌های همراه هوشمند با عنایت به جداسازی کدهای سخت‌افزاری از سیستم‌عامل اکنون به‌صورت متمایز انجام پذیرفته و ارائه آپدیت تراشه‌های ریزپردازنده جهت برقراری ارتباط در فیمابین سخت‌افزار و نرم‌افزار دیگر برخلاف گذشته به‌عنوان یک گزینه مهم مطرح نمی‌باشد.

تصمیم کمپانی گوگل مبنی بر جداسازی کدهای فوق از یکدیگر و ایجاد تغییرات اساسی در زیرساخت سیستم‌عامل بسیار قابل ستایش به شمار رفته و در حالت تئوری می‌تواند مدت زمان عرضه بسته‌های به‌روزرسانی را با کاهش چشمگیری همراه سازد، اما نباید این نکته را نیز فراموش کرد که توسعه و انتشار آپدیت‌ها همچنان در دستان کمپانی‌های سازنده قرار داشته و تغییر در سیاست‌های یک شرکت می‌تواند مستقیماً بر مصرف‌کنندگان محصولات آن تأثیر بگذارد.

Treble

اکنون سؤال مهمی که ممکن است برای برخی پیش آید پشتیبانی تلفن همراه وی از پروژه Treble و تغییر چشم‌انداز نحوه دریافت بسته‌های به‌روزرسانی می‌باشد. بدون شک ارائه پاسخی معقول و مناسب برای پرسش فوق فاکتورها و متغیرهای فراوانی را در بطن خود نهفته داشته و نمی‌توان به سادگی و در قالب تنها یک نوشته به آن پرداخت، اما حقیقت‌های تلخ گوناگونی در این زمینه برقرار بوده و متأسفانه باید با آن‌ها کنار آمد.

پروژه Treble به‌عنوان یکی از بخش‌های اصلی سیستم‌عامل آندروید 8.x توسعه یافته و مطمئناً نیاز به چهارچوب نرم‌افزاری فوق جهت عملکرد آن امری ضروری به شمار می‌رود. بر همین اساس درصورتی‌که دستگاه تلفن همراه شما از قدمت تقریباً بالایی برخوردار بوده و به هیچ عنوان بسته به‌روزرسانی نسخه هشتم سیستم‌عامل فوق را دریافت نمی‌کند، استفاده از پروژه مذکور نیز باید به یک رویا تبدیل شود.

پشتیبانی از پروژه Treble برای تمامی تلفن‌های همراه مبتنی بر آندروید اوریو که میزبان سیستم‌عامل مذکور از ابتدای عرضه هستند (مانند سامسونگ گلکسی S9) ضروری به شمار می‌رود، لذا این دسته از دستگاه‌ها و نسخه‌های آینده سیستم‌عامل آندروید به‌صورت پیش‌فرض از ساختار مذکور پشتیبانی می‌نمایند، اما دستگاه‌های هم‌اکنون عرضه شده که قرار است به‌روزرسانی آندروید 8 را در طی روزهای آتیه دریافت کنند، بسته به تصمیم کمپانی سازنده تلفن همراه ممکن است از آن برخوردار نباشند (پشتیبانی از پروژه Treble برای دستگاه‌های آپدیت شده به آندروید اوریو ضروری به شمار نمی‌رود).

در حال حاضر دستگاه‌هایی همچون Pixel 2، گلکسی S9 از پروژه نامبرده پشتیبانی کرده و کمپانی گوگل قصد دارد تا ساختار آن را به محصولات Pixel 1 نیز بیفزاید، اما عرضه آن برای دیگر تلفن‌های همراه فعلی بازار مستقیماً به تصمیم کمپانی‌های سازنده در این خصوص وابسته می‌باشد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید