آشنایی با پسوند ضمیمه EPUB و نحوه گشودن آن با استفاده از ابزارهای مناسب

آشنایی با پسوند ضمیمه EPUB و نحوه گشودن آن با استفاده از ابزارهای مناسب


اگر شما نیز به مطالعه کتاب‌ها و متون مختلف علاقه داشته و اغلب به انجام این مهم به‌صورت الکترونیکی مبادرت می‌ورزید، حتماً تاکنون با فایل‌های مبتنی بر قالب فرمتی EPUB نیز برخورد داشته‌اید، اما پسوند ضمیمه فوق چیست و چگونه می‌تواند در زمینه تسهیل فرآیند خوانش مطالب مفید واقع شود؟

پسوند ضمیمه EPUB که از کوتاه شده عبارت Electronic Publication تشکیل یافته است در حالت کلی قالبی استاندارد و محبوب به‌منظور ذخیره‌سازی و حفظ کتب و دیگر محتویات مختلف به‌صورت دیجیتال و الکترونیکی به شمار می‌رود. فرمت فوق در سپتامبر سال 2007 به‌عنوان قالب استاندارد جهت انجام این مهم از جانب انجمن بین‌المللی انتشار اسناد دیجیتال (IPDF) انتخاب و تاکنون نیز همچنان در جایگاه خود باقی‌مانده است.

فایل‌های مبتنی بر پسوند ضمیمه EPUB در حالت کلی از قابلیت حفظ و نگهداری محتویات مختلفی از جمله تصاویر، فونت، شیوه‌نامه، جزئیات متادیتا و فهرست مطالب برخوردار می‌باشند. علاوه بر آن از آنجایی که فرمت اشاره شده در دسته قالب‌های آگنستیک طبقه‌بندی می‌گردد، لذا اندازه صفحه نمایشگر دستگاه مورد استفاده در تغییر چهارچوب و شیرازه قالب‌بندی مطلب تأثیرگذار نبوده و فایل‌های منتسب به آن می‌توانند محتویات موجود در صفحه‌ای به کوچکی حتی 3.5 اینچ را نیز به نمایش درآورند. فاکتور اشاره شده به‌علاوه رایگان بودن استاندارد آن پسوند ضمیمه EPUB را به یکی از محبوب‌ترین قالب‌های موجود جهت مطالعه و همچنین توسعه متون به‌صورت الکترونیکی مبدل ساخته‌اند.

چگونه می‌توان به گشودن فایل‌های EPUB پرداخت؟

از آنجایی که پسوند ضمیمه فوق در قالب‌ فرمت‌های بسیار پر استفاده و استاندارد طبقه‌بندی می‌گردد، لذا بسیاری از دستگاه‌های سخت‌افزاری توسعه یافته به‌صورت اختصاصی جهت مطالعه کتاب‌های الکترونیکی نظیر Kobo، Barnes ،Noble Nook و … به‌طور پیش‌فرض از آن پشتیبانی می‌نمایند، اما محصول کمپانی آمازون (Kindle) متأسفانه به دلیل برخورداری از قالب فرمتی منحصر به فرد خود از این قاعده مستثنی بوده و نیازمند تبدیل پسوند ضمیمه با استفاده از ابزارهای مناسب می‌باشد.

EPUB

چهارچوب‌های نرم‌افزاری سیستم‌عامل آندروید و iOS با استفاده از ابزارهای داخلی خود تحت عناوین Google Play و iBooks به‌صورت کاملاً پیش‌فرض از قالب فرمتی نامبرده پشتیبانی کرده و مصرف‌کنندگان خود را از نیاز به نصب اپلیکیشن‌های پیش‌فرض جهت اجرای فایل‌های مبتنی بر آن بی‌نیاز نموده‌اند.

سیستم‌عامل ویندوز 10 از طرفی دیگر این مهم را با استفاده از مرورگر مایکروسافت ادج (Edge) برای کاربران خود به ارمغان آورده است. برای این منظور کافی است تا بر روی فایل مربوطه یک مرتبه کلیک راست کرده و سپس از طریق منوی به نمایش درآمده و گزینه Open with، به اجرای فایل با استفاده از نرم‌افزار مذکور مبادرت ورزید؛ اما کمبود امکانات و پشتیبانی از قابلیت‌های ویژه بدون شک در نیاز افراد به نصب برنامه‌های سوم شخص ممکن است تأثیرگذار باشند.

از جمله نرم‌افزارهای قدرتمند موجود در زمینه اجرا و مطالعه کتاب‌های الکترونیکی می‌توان به Calibre و یا Stanza اشاره کرد. ابزارهای فوق با پشتیبانی پیش‌فرض از پسوند ضمیمه EPUB نه تنها در زمینه اعطای ویژگی‌های منحصر به افراد جهت کنترل تجربه مطالعه و افزایش راحتی آن، بلکه تبدیل قالب فرمتی نامبرده به دیگر نمونه‌های مربوطه جهت اجرا توسط دستگاه‌های متفرقه نیز از پتانسیل بسیاری برخوردار می‌باشند.

EPUB

چگونه می‌توان به تبدیل قالب فرمتی EPUB پرداخت؟

همان‌گونه که تبدیل بسیاری از فرمت‌های روز دنیا به یکدیگر نیازمند استفاده از ابزارهای ویژه و قابل پشتیبانی می‌باشند، قالب EPUB نیز از این قاعده مستثنی نبوده و تغییر پسوند ضمیمه به‌تنهایی در زمینه خرابی فایل و یا عدم قابلیت اجرای آن تأثیرات فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد.

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، نرم‌افزار قدرتمند Calibre علاوه بر پشتیبانی از امکانات منحصر به فرد جهت سهولت در فرآیند مطالعه متون الکترونیکی، قابلیت تبدیل قالب‌های فرمتی گوناگون به یکدیگر را نیز به‌عنوان یک ویژگی در بطن خود جای داده است. این مهم با پشتیبانی از پساوند ضمیمه بسیار معمول و پراستفاده نظیر PDF گستردگی فراوانی را برای کاربران به ارمغان آورده و حتی از امکان تبدیل پسوند EPUB به MOBI (قالب ویژه مورد استفاده توسط تبلت‌های آمازون Kindle) نیز برخوردار می‌باشد.

EPUB

از جمله دیگر روش‌های موجود جهت تبدیل پسوند ضمیمه فوق می‌توان به استفاده از سرویس‌های آنلاین نظیر DocsPal ،Convertio ،ConvertFiles و Zamzar اشاره کرد. بسترهای نامبرده با فراهم آوردن امکان تبدل قالب‌های فرمتی به یکدیگر به مراجعه‌کنندگان اجازه می‌دهند تا با آپلود فایل کتاب الکترونیکی و سپس انتخاب پسوند خروجی در کمتر از چند دقیقه به دگرگونی فرمت محتویات مبادرت ورزند (استفاده از وب‌سایت DocsPal به دلیل سادگی بیشتر پیشنهاد می‌شود).

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید