آشنایی با پسوند ضمیمه tar.gz و نحوه گشودن فایل‌های آن با استفاده از ابزارهای مناسب

آشنایی با پسوند ضمیمه tar.gz و نحوه گشودن فایل‌های آن با استفاده از ابزارهای مناسب


اتاقی را تصور کنید که مجموعه‌ای از انواع و اقسام لباس‌های مختلف در داخل آن به‌صورت کاملاً بی‌نظم و درهم ریخته‌اند، به‌گونه‌ای که یافتن پوشش مورد نظر در بطن آن نیازمند ساعت‌ها جستجو و آزار و اذیت فراوان می‌باشد، حال جمع‌آوری تمامی لباس‌ها و چینش آن‌ها در مکانی مناسب مانند کمد چه اندازه در صرفه‌جویی در زمان و انرژی می‌تواند تأثیرگذار باشد؟ اکنون توضیحات اشاره شده را در نظر داشته و گستردگی آن را به فایل‌های دیجیتال موجود در حافظه دیسک سخت رایانه شخصی بسط دهید.

جمع‌آوری فایل‌های رایانه‌ای و بسته‌بندی آن‌ها در قالب تنها یک پرونده نه تنها در زمینه صرفه‌جویی در میزان فضای بسیار ارزشمند حافظه ذخیره‌ساز دستگاه مورد استفاده (به‌خصوص در هنگام محدودیت‌های چشمگیر)، بلکه انتقال و اشتراک محتویات به‌صورت کاملاً یکپارچه و جلوگیری از گسستگی آن‌ها نیز تأثیرات بسیار فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد. این مهم در حالت کلی یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت نهان در پشت پرده پسوندهای فرمتی فشرده نظیر RAR، ZIP و … در چهارچوب‌های نرم‌افزاری سیستم‌عامل به شمار می‌رود که در ادامه به آشنایی با یکی دیگر از انواع نمونه‌های موجود می‌پردازیم.

tar.gz

یک فایل مبتنی بر قالب فرمتی tar که اغلب تحت عنوان tarball نیز شناخته می‌شود در حالت کلی مجموعه‌ای از انواع و اقسام فایل‌های مختلف به شمار می‌رود که در کنار یکدیگر دسته‌بندی و در قالب تنها یک فایل بسته‌بندی شده‌اند. این مهم علاوه بر نکات مثبت پیشتر اشاره شده، در فراهم آوردن قابلیت ردیابی سریع و سهولت در انجام این مورد نیز تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص می‌دهد (بدون شک نگهداری از تنها یک فایل دربردارنده تعداد چندین محتوا از حفظ پرونده‌ای از انواع فایل‌های مختلف به‌صورت پراکند بسیار ساده‌تر می‌باشد). فایل‌های مبتنی بر قالب فرمتی اشاره شده معمولاً پس از ساخت به حالت فشرده تغییر وضعیت و پساوند ضمیمه tar. و یا tar.gz را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. قالب‌های فرمتی مذکور اگرچه از یکدیگر مجزا و تحت عنوان فایل‌های TGZ شناخته می‌شوند، اما اغلب به‌منظور راحتی بیشتر عنوان فایل‌های tar یا به عبارتی دیگر tar files را بر آن‌ها اطلاق می‌دارند.

چگونه می‌توان به اجرای فایل‌های Tar پرداخت؟

گشودن و اجرای فایل‌های مبتنی بر پسوند ضمیمه tar.gz به دلیل گستردگی کمتر و ناشناخته بودن آن اغلب توسط طیف وسیعی از اپلیکیشن‌های مختلف پشتیبانی نشده و نیازمند روش‌های ویژه و نصب نرم‌افزارهای سوم شخص می‌باشد. خوشبختانه چهارچوب‌های نرم‌افزاری مکینتاش و لینوکس با استفاده از بستر ترمینال خود قابلیت انجام این مهم را به‌سادگی هرچه تمام‌تر فراهم می‌آورند. برای این منظور کافی است تا پس از اجرای محیط نامبرده، به درج دستور فوق مبادرت ورزید (عبارت tarnamefile باید با عنوان فایل مربوطه جایگزین شود):

tar -xfz tarnamefile

علاوه بر آن امکان استفاده از تعداد عملگرهایی ویژه جهت سفارشی‌سازی فرمان برحسب نیاز و تغییر عملکرد پیش‌فرض آن از قرار زیر نیز امکان‌پذیر می‌باشد:

عملگر v-: فعال‌سازی حالت مطول و نمایش پیشبرد روند اجرای فرمان.

عملگر x-: استخراج محتویات فایل از حالت فشرده.

عملگر z-: استفاده از ابزار gzip. استفاده از عملگر فعلی در صورت برخورداری فایل از پسوند ضمیمه tar. (به جای tar.gz.) ضروری به شمار نمی‌رود.

عملگر f-: تعیین ورودی فایل.

طراحی و ساخت یک فایل مبتنی بر پسوند ضمیمه tar نیز از سادگی بسیار فراوانی برخوردار می‌باشد. برای این منظور کافی است تا محتویات مورد نظر خود را در قالب پوشه‌ای جمع‌آوری و سپس از طریق بستر ترمینال به اجرای مجدد دستورالعمل فوق اقدام نمایید، اما این بار عملگر x- را با پارامتر c- جایگزین کنید.

یکی دیگر از ساده‌ترین روش‌های موجود جهت اجرا و مشاهده محتویات فایل‌های تحت پسوند tar در پلتفرم‌های لینوکس و مکینتاش استفاده از ابزار کاربردی بایگانی (Archive) می‌باشد. برای این منظور کافی است تا بر روی فایل مورد نظر با استفاده از ابزار نامبرده دو مرتبه کلیک نمایید تا محتویات در کمتر از چند دقیقه از حالت فشرده خارج و در دسترس قرار گیرد. علاوه بر آن امکان استفاده از اپلیکیشن کاملاً رایگان The Unarchiver نیز به‌عنوان یک گزینه جهت افزایش انعطاف‌پذیری و پشتیبانی از فایل‌های فشرده rar. نیز میسر می‌باشد.

سیستم‌عامل ویندوز متأسفانه به دلیل ساختار متفاوت و پیچیدگی هسته کرنل خود قابلیت دسترسی به محتویات فایل‌های tar و tar.gz از طریق بسترهایی همچون CMD و … را به‌صورت پیش‌فرض پشتیبانی نکرده و استفاده از نرم‌افزارهای سوم شخص 7Zip ،WinRar و نمونه‌های مشابه را به امری ضروری مبدل می‌نماید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید