آموزش نحوه تنظیم مجدد (کالیبره) صفحه لمسی تلفن‌های همراه آندرویدی

آموزش نحوه تنظیم مجدد (کالیبره) صفحه لمسی تلفن‌های همراه آندرویدی


صفحه لمسی یا به عبارتی دیگر تاچ اسکرین تلفن‌های همراه آندرویدی با گذشت زمان ممکن است دست‌خوش تغییراتی قرار گرفته و رفتارهای ناپایداری همچون تأخیر در پاسخ‌گویی، کاهش سرعت و دقت در تشخیص نقاط لمس شده و … را از خود به نمایش بگذارند. شدت این موضوع اگرچه با گذشت زمان و بهبودهای سخت‌افزاری پیوسته کمتر و کمتر شده است، اما هنوز هم به‌عنوان یک عامل در تعویض تلفن‌های همراه هوشمند آندرویدی مطرح است. در صورتی که دستگاه مورد استفاده شما نیز رفتارهای ناپایداری را از خود به نمایش گذاشته و مشکلاتی را ایجاد کرده است، احتمال خارج شدن صفحه لمسی آن از حالت کالیبره در برخی از موارد بالا می‌باشد، اما آیا بررسی این مهم امکان‌پذیر است؟

آموزش نحوه تنظیم مجدد (کالیبره) صفحه لمسی تلفن‌های همراه آندرویدی

بروز ناپایداری در رفتار صفحه لمسی تلفن‌های همراه آندرویدی دلایل مختلفی داشته و به‌صورت سلسله مراتب وار قابل طبقه‌بندی می‌باشند. برخی از موارد با تست تاچ‌اسکرین و سپس انجام فرآیند کالیبراسیون می‌توانند به‌راحتی رفع شده و دستگاه همانند روز اول خود به فعالیت بپردازد، اما بعضی دیگر از موارد ممکن است به وجود مشکلاتی در زیرساخت سیستم‌عامل آندروید بازگشته و لذا بازگردانی تلفن همراه به تنظیمات کارخانه یا به عبارتی دیگر ریست فکتوری را نیازمند باشند. عوامل مرتبط با آسیب‌های سخت‌افزاری همچون شکستگی و یا آسیب به صفحه نمایش به هیچ عنوان قابل رفع توسط راهکارهای نرم‌افزاری نبوده و تعمیر فیزیکی دستگاه را لازم و ضروری می‌دانند.

تلفن‌های همراه قدیمی به دلیل نسخه‌های پیشین سیستم‌عامل آندروید و سخت‌افزار ضعیف‌تر مستعد بروز مشکلات این‌چنینی می‌باشند، به همین دلیل کمپانی گوگل با تعبیه‌سازی ابزارهایی ویژه در بخش Developer Options پلتفرم خود امکان بررسی خارج شدن صفحه از حالت کالیبره و رفتارهای ناپایدار را به‌صورت مستقیم در اختیار کاربران خود قرار داده بود. از آنجایی که پیشرفت مؤلفه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دستگاه‌های تلفن همراه آندرویدی امروزی با بهسازی بیشتری همراه شده و نیاز به تنظیم دوباره دقت صفحه لمسی به حداقل ممکن کاهش پیدا کرده است، کمپانی گوگل نیز از نسخه پنجم سیستم‌عامل (Lollipop) خود به بعد گزینه‌های بررسی دقت صفحه را از منوی اشاره شده حذف کرده و نیاز به دانلود و نصب نرم‌افزارهای سوم شخص را به امری ضروری تبدیل کرده است.

امکان کالیبره کردن مجدد صفحه نمایش تلفن‌های همراه آندرویدی توسط نرم‌افزارهای اختصاص عرضه شده برای این امر امکان‌پذیر است، اما پیشنهاد می‌شود تا قبل از انجام فرآیند، با مطالعه مقاله آموزشی زیر به آزمایش صفحه نمایش تلفن همراه خود پرداخته و بررسی کنید که آیا دستگاه مورد استفاده شما نیاز به کالیبراسیون دارد یا خیر؟ برخی از موارد ممکن است به مشکلاتی همچون اتمام فضای ذخیره‌سازی حافظه داخلی دستگاه و یا موارد مرتبط به کاهش سرعت پاسخ‌گویی تاچ اسکرین تلفن‌های همراه آندرویدی منتهی شده و فرد را بر این دارند که نیاز به انجام عملیات کالیبراسیون لازم و ضروری است، در حالی که مشکلات موجود از منابع دیگری سرچشمه گرفته‌اند.

“آیا صفحه لمسی تلفن همراه آندرویدی شما احتیاج به تنظیم مجدد (کالیبره) دارد؟”

حال که دستورالعمل تدوین شده در لینک بالا را مطالعه کرده و بر این باورید که تلفن همراه آندرویدی شما نیاز به کالیبراسیون دارد، استفاده از اپلیکیشن‌های تخصصی برای تحقق این هدف لازم و ضروری می‌باشد که در این نوشته از نرم‌افزار کم حجم و قدرتمند Touchscreen calibration کمک گرفته شده است. همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، نسخه‌های قدیمی سیستم‌عامل آندروید از ابزارهای داخلی جهت تست و بررسی صفحه لمسی و انجام فرآیند کالیبراسیون به‌صورت داخلی برخوردار بوده‌اند، اما با پیشرفت سخت‌افزاری دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند و کاهش نیاز به اجرای این مهم، کمپانی گوگل به‌منظور آزادسازی منابع سخت‌افزاری اقدام به حذف ابزارهای موجود از پلتفرم خود کرده و لذا دانلود، نصب و استفاده از اپلیکیشن‌های تخصصی را به عنوان یک قدم اضافی در مسیر کاربران و مصرف‌کنندگان قرار داده است.

آموزش نحوه تنظیم مجدد (کالیبره) صفحه لمسی تلفن‌های همراه آندرویدی

ابتدا به فروشگاه نرم‌افزاری پلی استور مراجعه کرده و سپس اپلیکیشن Touchscreen Calibration را دانلود و بر روی تلفن همراه مورد نظر خود نصب کنید.

پس از نصب نرم‌افزار اشاره شده، کافی است آن را اجرا کرده و سپس بر روی کلید آبی رنگ Calibrate در قسمت میانی صفحه کلیک کنید.

آموزش نحوه تنظیم مجدد (کالیبره) صفحه لمسی تلفن‌های همراه آندرویدی

فرآیند کالیبراسیون توسط این نرم‌افزار به‌صورت خودکار انجام نشده و برای انجام دقیق‌تر عملیات نیازمند دریافت فرامین گوناگونی همچون یک بار لمس صفحه، اجرای فرآیند‌های چند لمسی همچون Pinch و … را از کاربر طلب می‌کند. برای اتمام فرایند کافی است تا دستورالعمل‌های نمایان شده بر روی صفحه را دنبال کرده و به اجرای آن‌ها بپردازید.

در نهایت پس از اتمام فرآیند کالیبراسیون، پیغامی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن عملیات بر روی صفحه به نمایش درآمده و نرم‌افزار از شما درخواست می‌کند تا یک مرتبه دستگاه را راه‌اندازی مجدد (ریستارت) کنید.

آموزش نحوه تنظیم مجدد (کالیبره) صفحه لمسی تلفن‌های همراه آندرویدی

پس از راه‌اندازی مجدد تلفن همراه و ورود به محیط سیستم‌عامل، کافی است تا به استفاده از دستگاه و بررسی تأثیر فرآیند کالیبراسیون بپردازید. پیشنهاد می‌شود برای آزمایش دقیق‌تر این موضوع همانند دستورالعمل گردآوری شده در لینک ابتدای مطلب عمل کرده و با استفاده از نرم‌افزار Touch Screen Test، به بررسی قدرت پاسخ‌گویی و اطمینان از موفقیت‌آمیز بودن و تأثیر عملیات کالیبراسیون مجدد اقدام کنید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید