آموزش نحوه غیرفعالسازی قابلیت Pick Up Where You Left Off در بسته نرم‌افزاری آفیس

آموزش نحوه غیرفعالسازی قابلیت Pick Up Where You Left Off در بسته نرم‌افزاری آفیس


بسته نرم‌افزاری مایکروسافت آفیس و محصولات موجود در آن نظیر پاورپوینت، ورد، اکسل و … همراه با قابلیت‌های پیش‌فرض و از پیش فعال شده‌ای نظیر Pick Up Where You Left Off به دست مصرف‌کنندگان می‌رسند. برخی از این ویژگی‌ها درزمینهٔ سهولت در استفاده از برنامه‌ها تأثیرات بسیاری را می‌توانند به خود اختصاص دهند، اما بعضی دیگر نیز تنها اسباب زحمت را مهیا ساخته و بسیاری به دنبال غیرفعالسازی آن‌ها می‌باشند.

Pick Up Where You Left Off

قابلیت Pick Up Where You Left Off همان‌طور که از عنوان آن مشخص است بستری جهت مراجعه مجدد فرد به بخشی از نوشته که پیش از خروج در آن قسمت قرار داشته است را مهیا می‌سازد. هنگامی‌که شخص از نرم‌افزار خارج شده و سند پیش روی خود را ببندد، در مراجعه آینده پیغام کوچکی در مجاورت نوار لغزنده یا به عبارتی دیگر اسکرول بار نمایان شده و آخرین موقعیت سند پیش از خروج را به وی نمایش می‌دهد. در این حالت فرد می‌تواند با کلیک نمودن بر روی پیغام فوق به نرم‌افزار اجازه دهد تا وی را به‌صورت کاملاً خودکار به آن محل هدایت کند. ویژگی اشاره شده اگرچه در حالت کلی بسیار کاربردی محسوب می‌شود، اما در اسناد کوچک و دارای تعداد صفحات کم می‌تواند بخشی از صفحه را اشغال کرده و مزاحمت‌های گوناگونی را برای فرد ایجاد کند؛ به‌خصوص که اگر شخص در طول روز چندین بار از سند خارج و مجدداً به آن مراجعه نماید.

از آنجایی که قابلیت Pick Up Where You Left Off برای برخی آزاردهنده به شمار رفته و تعدادی به دنبال غیرفعالسازی آن می‌باشند، لذا تصمیم بر آن شد تا در قالب  نوشته‌ای نحوه چگونگی انجام آن را با یکدیگر بیاموزیم. کمپانی مایکروسافت گزینه و یا مقداری ثابت را جهت انجام این مهم در منوی تنظیمات نرم‌افزار قرار نداده و نیاز به ویرایش رجیستری سیستم‌عامل لازم و ضروری به شمار می‌رود. پیش از پرداختن به مبحث اصلی موضوع باید خاطر نشان کرد که از آنجایی که دستورالعمل این مطلب بسته نرم‌افزاری آفیس را شامل می‌شود، لذا اجرای آن تمامی برنامه‌های ویرایشگر از جمله ورد، پاورپوینت، اکسل و … را تحت تأثیر قرار داده و امکان اعمال تغییر به‌صورت محلی در حال حاضر امکان‌پذیر نمی‌باشد (البته این موضوع برای تمامی نسخه‌های آفیس ممکن است صادق نباشد).

ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره کوچک جدید نمایان شده (Run) عبارت Regedt32.exe را تایپ کرده و کلید اینتر را بفشارید؛ مشاهده می‌کنید که ابزار ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل ویندوز به اجرا در می‌آید.

حال پس از اجرای موفقیت‌آمیز ابزار ویرایشگر رجیستری، به مسیر زیر مراجعه نمایید:

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftOffice16.0WordReading Locations

ذکر این نکته ضروری است که شماره (16.0) قرار گرفته در مسیر فوق بیانگر نسخه بسته نرم‌افزاری آفیس بوده و با توجه به ورژن مورد استفاده ممکن است متفاوت باشد. به‌عنوان مثال اگر بسته نرم‌افزاری Office 2013 بر روی رایانه شخصی نصب شده باشد، شماره فوق به 15.0 در نشانی تغییر پیدا می‌کند.

Pick Up Where You Left Off

همان‌طور که مشاهده می‌کنید؛ کلید مورد نیاز جهت غیرفعالسازی قابلیت Pick Up Where You Left Off در این مسیر حاضر می‌باشد. فرآیند ایجاد مقدار فوق به‌صورت خودکار انجام پذیرفته و در صورت پاک‌سازی، در راه‌اندازی مجدد یا به عبارتی دیگر ریستارت آینده سیستم دو مرتبه توسط سیستم‌عامل ایجاد می‌شود؛ بنابراین پاک‌سازی کلید پیشنهاد نشده و باید نسبت به غیرفعالسازی آن اقدام نماییم.

برای این منظور یک مرتبه بر روی کلید Reading Location در بخش سمت چپ صفحه کلیک راست کرده و سپس از طریق منوی میانبر به نمایش درآمده گزینه Permissions را انتخاب نمایید.

Pick Up Where You Left Off

حال در پنجره جدید نمایان شده بر روی کلید Advanced کلیک نمایید.

اکنون کافی است تا جهت غیرفعالسازی کامل قابلیت، گزینه Replace all child object permission entries with inheritable entries from this object را با گذاشتن علامت تیک در مربع کوچک موجود در مجاور آن فعال نمایید.

Pick Up Where You Left Off

حال بر روی کلید Apply کلیک کرده و سپس در هنگام نمایش پیغام هشدار، کلید Yes را نیز بفشارید.

رایانه شخصی خود را جهت اطمینان از تغییرات انجام پذیرفته یک مرتبه ریستارت کرده و سپس به استفاده از بسته نرم‌افزاری آفیس، بدون نگرانی از بابت نمایش پیغام قابلیت فوق بپردازید. در صورت نیاز می‌توانید با اجرای دوباره دستورالعمل و غیرفعالسازی گزینه اشاره شده، نسبت به فعالسازی مجدد ویژگی اقدام نمایید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید