آموزش نحوه کاهش پهنای باند دانلود بسته‌های به‌روزرسانی در ویندوز 10

آموزش نحوه کاهش پهنای باند دانلود بسته‌های به‌روزرسانی در ویندوز 10


اگر شما نیز از جمله استفاده‌کنندگان تقریباً طولانی سیستم‌عامل ویندوز 10 به شمار می‌روید، بدون شک تاکنون با مکانیسم کمپانی مایکروسافت در خصوص نحوه آپدیت و به‌روزرسانی محصول فوق آشنایی کامل دارید.

یک نرم‌افزار و یا سیستم‌عامل تا زمانی که به فعالیت عادی خود ادامه داده و مشکلات گوناگونی را برای کاربر ایجاد ننماید همچنان مورد استفاده قرار گرفته و بسیاری از کاربران به دلایل مختلف رغبتی را جهت به‌روزرسانی آن از خود نشان نمی‌دهند. این روند اگرچه در نوع خود مزیت‌های کوتاه مدتی همچون صرفه‌جویی در ترافیک سرویس اینترنت و پهنای باند را به ارمغان می‌آورد، اما بزرگ‌ترین فاکتور حوزه محصولات نرم‌افزاری یعنی امنیت را با مخاطره جدی و بزرگی مواجه می‌سازد. بر همین اساس کمپانی مایکروسافت با عرضه سیستم‌عامل ویندوز 10 اصل جدیدی را در خصوص عرضه به‌روزرسانی‌های خود به کار بسته و صرفه نظر از رضایت کاربر بسته‌های آپدیت را بر روی رایانه شخصی وی بارگذاری و نصب می‌نماید که می‌توان گفت تاکنون نیز موفق عمل کرده و افزایش تعداد مصرف‌کنندگان چهارچوب نرم‌افزاری مذکور گواهی بر این امر می‌باشد.

محصولات نرم‌افزاری گوناگون در ابعاد گسترده سیستم‌عامل‌ها از نیازمندی بسیار فراوانی در به‌روزرسانی همیشگی برخوردار بوده و صرفه نظر از بروز برخی از مشکلات برای کاربران، ضریب ایمنی هنگفتی را با خود به همراه می‌آورند، زیرا بستر نامبرده همیشه هدف اول افراد در جهت نفوذ به رایانه و سرقت اطلاعات به شمار می‌رود، اما با این وجود بعضی از مصرف‌کنندگان نیز ممکن است موجود باشند به دلیل اعمال محدودیت‌های شدید از پهنای باند و یا ترافیک مناسب جهت به‌روزرسانی دائم نرم‌افزارهای رایانه شخصی خود برخوردار نبوده و بنای کاهش شدت این امر را در پیش گیرند، اما متأسفانه کمپانی مایکروسافت تنظیمی داخلی در جهت کنترل سرعت دانلود تک تک برنامه‌های نصبی به‌صورت جداگانه را برای کاربران تدارک ندیده است؛ بر همین اساس در این مقاله آموزشی کوتاه تصمیم بر آن شد تا با روشی در خصوص کاهش پهنای باند سیستم‌عامل جهت افت سرعت دانلود بسته‌های آپدیت از طریق تنظیمات داخلی ویندوز 10 آشنایی پیدا کرده و سپس به معرفی نرم‌افزاری سوم شخص در خصوص اعمال محدودیت در دریافت بسته‌های به‌روزرسانی بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

کاهش پهنای باند دانلود و آپلود بسته‌های به‌روزرسانی

کاهش پهنای باند دانلود و همچنین آپلود بسته‌های به‌روزرسانی در زمینه کنترل میزان ترافیک و جلوگیری از مصرف سریع آن می‌تواند تأثیراتی را به خود اختصاص دهد، زیرا بسته‌های به‌روزرسانی در صورت کمبود عرض باند سرویس اینترنت با سرعت بسیار کمتری دریافت و یا ارسال شده و تا زمان اتمام یک فرآیند ممکن است موارد دیگری سد راه آن شوند که همگی در حفظ حجم سرویس مثمرالثمر واقع می‌شوند.

برای این منظور ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + I را فشرده و پس از ورود به صفحه تنظیمات مدرن سیستم‌عامل ویندوز به بخش Update & Security مراجعه نمایید.

اکنون از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه ابتدا به سربرگ Windows Update مراجعه کرده و سپس بر روی لینک Advanced options کلیک نمایید.

ویندوز 10

حال در صفحه جدید نمایان گردیده ابتدا به بخش Delivery optimization مراجعه و سپس مجدداً بر روی گزینه Advanced options کلیک کنید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید صفحه جدید نمایان گردیده به‌صورت کلی تنظیمات مربوطه در خصوص محدود نمودن پهنای باند دانلود و آپلود بسته‌های به‌روزرسانی سیستم‌عامل ویندوز 10 و همچنین نرم‌افزارهای نصب شده در قالب رایانه شخصی را در بطن خود جای داده است.

اکنون کافی است تا به‌منظور ایجاد محدودیت در دریافت بسته‌های به‌روزرسانی ابتدا گزینه Limit how much bandwidth is used for downloading updates in the background را فعال کرده و سپس مقدار دستگیره موجود در بخش زیرین آن را با حرکت به سمت چپ کاهش دهید. ذکر این نکته ضروری است که امکان کوچک‌تر نمودن پهنای باند به کمتر از 5 درصد میسر نمی‌باشد.

ایجاد محدودیت در مسیر بارگذاری بسته‌های به‌روزرسانی در قالب دیگر رایانه‌های شخصی متصل به شبکه اینترنت نیز با استفاده از گزینه Limit how much bandwidth is used for uploading updates to the other PCs on the Internet و دستگیره آن امکان‌پذیر می‌باشد. علاوه بر آن می‌توانید با فعال‌سازی گزینه Monthly upload limit نیز میزان ترافیک محدودی را تعیین و از آپلود بسته‌های به‌روزرسانی پس از گذشت از آن به‌صورت خودکار جلوگیری به عمل آورید.

ویندوز 10

استفاده از نرم‌افزار Netlimiter

نرم‌افزار سوم شخص Netlimiter در زمینه کنترل پهنای باند و نظارت بر میزان حجم تحت دسترس و استفاده نرم‌افزارهای رایانه شخصی نیز می‌تواند تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص دهد. نرم‌افزار مذکور که به‌صورت انحصاری تنها برای سیستم‌عامل ویندوز توسعه یافته است در قالب دو نسخه Lite و Pro عرضه و برحسب نوع ورژن امکانات گوناگونی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، اما ذکر این نکته ضروری است که نسخه Lite آن که به‌صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است تمامی امکانات ضروری در جهت محدودیت پهنای باند را در بطن خود دارا می‌باشد.

ویندوز 10

استفاده از نرم‌افزار Netlimiter برخلاف روش اشاره شده در بخش پیشین مقاله انعطاف‌پذیری بیشتری را در اختیار مصرف‌کنندگان خود قرار می‌دهد، زیرا امکان محدود نمودن پهنای باند تک تک نرم‌افزارهای نصبی رایانه به‌صورت جداگانه از یکدیگر را فراهم می‌آورد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید