آموزش گشودن دوباره سربرگ‌های اخیراً بسته شده در مرورگر گوگل کروم

آموزش گشودن دوباره سربرگ‌های اخیراً بسته شده در مرورگر گوگل کروم


بستن ناگهانی و کاملاً تصادفی سربرگ‌های گشوده شده در هنگام جستجوی اینترنت عاملی اجتناب‌ناپذیر به شمار می‌رود، به‌خصوص که اگر تب‌های بسیاری نیز در حالت باز قرار داشته باشند. همانند بسیاری از مرورگرهای محبوب و مدرن روز دنیا، نرم‌افزار گوگل کروم نیز امکان گشودن دوباره سربرگ‌های بسته شده را در اختیار کاربران خود قرار داده است. کمپانی گوگل با عرضه به‌روزرسانی Chrome 78 موقعیت گزینه مربوطه را اندکی جابه‌جا کرده است که در این نوشته قصد آشنایی با نحوه چگونگی استفاده از آن را داریم. پیش از پرداختن به مبحث اصلی آموزش باید خاطر نشان کرد که دستورالعمل گردآوری شده در این نوشته حالت جستجوی مخفی یا به عبارتی دیگر Incognito را شامل نمی‌شود. مرورگر گوگل کروم به محض بستن یک سربرگ در این حالت آن را فراموش کرده و به ذخیره‌سازی اطلاعات مرتبط با آن در قالب کوکی، کش و هیستوری نمی‌پردازد که هدف اصلی از طراحی و توسعه این حالت نیز پاسخ‌گویی به این نیاز کاربران می‌باشد.

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که به‌صورت کاملاً تصادفی سربرگی که قصد مطالعه و یا بازدید آن را داشته و مدت زمان بسیاری را برای یافتن وب‌سایت مربوطه صرف کرده‌اید بسته و یا از نرم‌افزار خارج شوید. آیا تمامی اطلاعات پیرامون تاریخچه جستجوی انجام پذیرفته پاک‌سازی شده‌اند؟ در پاسخ باید گفت که خیر، زیرا مرورگر گوگل کروم با ذخیره‌سازی هیستوری به کمک شما شتافته است.

برای گشودن یک سربرگ بسته شده کافی است تا در فضای خالی نوار سربرگ (Tab Bar) مرورگر گوگل کروم یک مرتبه کلیک راست کرده و سپس از طریق منوی میانبر به نمایش درآمده گزینه “Reopen Closed Tab” را انتخاب نمایید تا نرم‌افزار به‌صورت کاملاً خودکار آخرین سربرگ بسته شده را مجدداً گشوده و به بارگذاری آن بپردازد. در صورتی که اخیراً یک پنجره را بسته‌اید، گزینه فوق به عبارت “Reopen Closed Window” تغییر پیدا می‌کند که در صورت انتخاب آن، پنجره بسته شده با تمامی سربرگ‌های آن مجدداً اجرا می‌شود.

آموزش گشودن دوباره سربرگ‌های اخیراً بسته شده در مرورگر گوگل کروم

دستورالعمل اشاره شده آخرین سربرگ را مجدداً باز می‌کند، در صورتی که قصد دارید تا تب‌های پیشین را نیز دومرتبه بگشایید، کافی است تا پیوسته بر روی گزینه “Reopen Closed Tab” کلیک کنید تا مرورگر به ترتیب بستن سربرگ‌ها، آن‌ها را دوباره بگشایید.

در صورتی که در حال استفاده از نسخه‌های قدیمی مرورگر کروم هستید، گزینه اشاره شده در منوی کلیک راست سربرگ قابل دسترس می‌باشد. برای این منظور به جای کلیک راست نمودن بر روی فضای خالی نوار سربرگ، کافی است تا بر روی یکی از سربرگ‌ها کلیک راست کرده و سپس از طریق منوی میانبر نمایان شده گزینه مناسب را انتخاب کنید.

در صورتی که ماوس در دسترس نبوده و یا قصد افزایش سرعت کار خود را دارید، می‌توانید به‌منظور اجرای دستورالعمل فوق کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + T را نیز بفشارید. میانبر اشاره شده به‌صورت کاملاً خودکار آخرین سربرگ بسته شده را گشوده و در صورت اجرای متوالی، به ترتیب سربرگ‌های پیشین را نیز باز کرده و همانند گزینه Reopen Closed Tab عمل می‌کند.

دستورالعمل بالا سربرگ‌های پیشتر بسته شده را به ترتیب باز کرده و به بارگذاری وب‌سایت‌های منتسب به آن‌ها می‌پردازد، اما اگر قصد گشوده سربرگی به‌خصوص را از میان انبوه تب‌های بسته شده داشته باشید، آیا باید گزینه Reopen Closed Tab و یا کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + T را آن‌قدر بفشارید تا سرانجام سربرگ مورد نظر گشوده شود؟ در پاسخ باید گفت که خیر، زیرا مرورگر کروم تاریخچه مربوط به سربرگ‌ها را با دقت تمایز بالایی نسبت به یکدیگر در حافظه خود ذخیره و نگهداری کرده و آن را از طریق منوی شفافی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

برای دسترسی به بستر اشاره شده کافی است تا بر روی کلید منو (به شکل سه نقطه عمودی در گوشه سمت راست بالای صفحه) یک مرتبه کلیک کلید و سپس نشانگر ماوس را بر روی گزینه History نگاه دارید.

اکنون تمامی سربرگ‌های اخیراً گشوده شده در زیرمجموعه گزینه Recently Closed به نمایش درآمده و با انتخاب هرکدام از موارد مربوطه، مرورگر تنها به گشودن و بارگذاری همان وب‌سایت در قالب یک سربرگ جدید اقدام می‌کند. ذکر این نکته ضروری است که این منو تنها سربرگ‌های اخیراً گشوده شده را به نمایش درآورده و در صورت نیاز به دسترسی به تاریخچه جستجوهای انجام پذیرفته توسط مرورگر، باید بر روی گزینه ” History” کلیک نمایید.

آموزش گشودن دوباره سربرگ‌های اخیراً بسته شده در مرورگر گوگل کروم

در انتها ذکر این نکته ضروری است که دستورالعمل این نوشته تنها درزمینهٔ گشودن دوباره سربرگ‌های اخیر کاربرد داشته و بارگذاری اطلاعات داخلی و مرتبط با وب‌سایت را تحت پوشش خود در نیاورده است. به عنوان مثال اگر در یک وب‌سایت در حال نوشتن دیدگاه خود در مورد مطلب بوده و به‌صورت ناخواسته همان سربرگ را بسته‌اید، در صورت گشودن دوباره ممکن است اطلاعات مرتبط با کامنت شما از بین رفته (در صورت عدم ذخیره‌سازی توسط مرورگر) و نیاز به تایپ مجدد آن لازم باشد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید