آپدیت جدید ویندوز 10 قابلیت ورود با رمزعبور را کنار می‌گذارد

آپدیت جدید ویندوز 10 قابلیت ورود با رمزعبور را کنار می‌گذارد


ورود به کامپیوتر یا اصطلاحا لاگین کردن با استفاده از یک رمزعبور تقریبا در دو دهه گذشته به یکی از شیوه‌های رایج و محبوب کاربران برای تایید هویت در سیستم عامل ویندوز تبدیل شده است. اما حالا به‌نظر می‌رسد مایکروسافت در آپدیت بعدی سیستم عامل ویندوز 10 قصد دارد امکان ورود با رمزعبور را کنار گذاشته و یا حداقل از اولویت نخست کاربران خارج نماید.

براساس اطلاعاتی که توسط این کمپانی ردموندی منتشر شده، به‌روزرسانی جدید ویندوز 10 همچنان به کاربران این امکان را خواهد داد تا با استفاده از پسورد در کامپیوتر خود لاگین شوند؛ اما در عوض مایکروسافت روش‌های دیگر تایید هویت نظیر تشخیص چهره، قابلیت‌های امنیتی زیستی یا بیومتریک و یا وارد کردن یک پین کد(مشابه رمزعبور) را در اختیار کاربران قرار خواهد داد.

اگرچه رمزهای عبور مدت‌هاست برای ورود به کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرند اما روش چندان موثر و آسانی به‌حساب نمی‌آید. در واقع اگر یک رمزعبور پیچیده و سخت را انتخاب کنید خیلی سخت است که آن را همیشه به خاطر بسپارید. به همین دلیل بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند تا در هر جایی که امکانش بود از همان رمزهای عبور تکراری و محبوب خود استفاده کنند. این موضوع فرصتی بسیاری عالی را به یک هکر می‌دهد تا با شناسایی یک یا چند رمزعبور پراستفاده شما عملا به تمامی حساب‌های کاربری‌تان دسترسی یابد!

ورود با رمزعبور

شاید همین دلیل اصلی رشد سریع محبوبیت استفاده از روش‌های تایید هویت مبتنی بر مشخصه‌های زیستی نظیر تشخیص چهره، عنبیه چشم و یا اثرانگشت در گوشی‌های هوشمند جدید باشد. مدل‌های جدید لپ‌تاپ‌های مک‌بوک اپل نیز به حسگرهای تاچ آی‌دی مجهز شده‌اند تا با استفاده از اثرانگشت فرآیند لاگین را تسهیل نموده و همچنین امنیت بالاتری را نیز ارائه دهند.

ظاهرا مایکروسافت قصد دارد این نسخه از ویندوز 10 که از قابلیت ورود با رمزعبور بهره نمی‌برد را برای تعداد محدودی از کاربران عضو طرح ویندوز اینسایدر منتشر نموده و اگر همه چیز خوب پیش برود شاید در آینده‌ای نزدیک آن را برای تعداد بیشتری از کاربران ارائه دهد.

منبع: ubergizmo

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید