برخی کامپیوترهای شخصی اجبارا به نسخه 1709 ویندوز 10 بروزرسانی شدند

برخی کامپیوترهای شخصی اجبارا به نسخه 1709 ویندوز 10 بروزرسانی شدند


سال 2015 زمانی که مایکروسافت سیستم عامل ویندوز 10 را منتشر کرد، استراتژی سخت‌گیرانه‌ای را برای رواج این نسخه از پلتفرم ویندوز به کار گرفت. در بخشی از این استراتژی مایکروسافت به صورت اجباری نسخه جدید ویندوز را بر روی برخی از کامپیوترهای شخصی و بدون اطلاع کاربر نصب می‌کرد.

براساس گزارشی جدید به نظر می‌رسد غول نرم‌افزار هنوز هم رویکردی مشابه را به کار می‌برد. گفته شده کامپیوترهای شخصی مجهز به نسخه‌های قدیمی ویندوز 10 به صورت اجباری به نسخه 1709 یا Fall Creators Update بروزرسانی شده‌اند؛ در حالی که در برخی موارد Windows Update نیز غیرفعال بوده است!

اگر Windows Update غیرفعال باشد بروزرسانی‌های ویندوز به صورت خودکار در آن کامپیوتر شخصی بلاک خواهند شد، اما به نظر می‌رسد علیرغم غیرفعال بودن این بخش، بروزرسانی‌ها از طریق Update Assistant انجام می‌پذیرند.

شایان ذکر است براساس اطلاعیه‌ای که مایکروسافت در 5 مارس منتشر نمود، کاربرانی که از نسخه‌های قدیمی‌تر از نسخه Creators Update ویندوز 10 استفاده می‌کنند ممکن است با هشداری مبنی بر اینکه جدیدترین بروزرسانی‌های امنیتی نصب نشده‌اند، مواجه شوند.

ویندوز 10

اگرچه بروزرسانی دستگاه به نسخه Fall Creators Update لزوما به معنای دریافت جدیدترین بروزرسانی‌های امنیتی در آینده نخواهد بود اما مایکروسافت صریحا عنوان کرد که بخش Windows Update سعی می‌کند دستگاه کاربر همیشه بروز باقی بماند ولی تا زمانی که کاربر بر روی دکمه Update now کلیک نکند، فرآیند بروزرسانی به هیچ عنوان آغاز نخواهد شد.

 در حالی که دو نسخه Anniversary Update و Creators Update همچنان توسط مایکروسافت پشتیبانی شده و بروزرسانی‌های امنیتی را دریافت می‌کنند، نسخه اول و نسخه 1511 ویندوز 10 که قدیمی‌تر محسوب می‌شوند دیگر از این نوع پشتیبانی بهره نمی‌برند. به همین دلیل مایکروسافت همیشه تاکید داشته که کامپیوترهای مجهز به این نسخه‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن به جدیدترین نسخه‌های ویندوز 10 بروزرسانی کنند.

اما با تمام این تفاسیر، بروزرسانی اجباری و بدون اجازه کاربر نوعی استراتژی ناراحت کننده است که مورد انتقاد بسیاری از مشتریان این کمپانی قرار گرفته و حتی شکایت‌های قانونی را علیه مایکروسافت در پی داشته است.

منبع: news.softpedia

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید