بررسی درایور جامد GIGABYTE AORUS RGB 512 M.2 NVMe SSD

بررسی درایور جامد GIGABYTE AORUS RGB 512 M.2 NVMe SSD


GIGABYTE AORUS RGB 512 M.2 NVMe SSD یک SSD آز نوع M.2 2280 (طول 80 میلیمتر) می‌باشد که برای ایجاد سرعت بالای خود از چهار مسیر PCIe 3.0 نسل سوم (PCIe Gen 3.0 x4) استفاده می‌کند. این SSD به پورت M.2 Socket 3 متصل می‌شود. هیت سینک قدرتمند نیز وظیفه ی دفع حرارت از درایو M.2 را بر عهده دارد. طبق ادعای سازنده، این SSD می تواند به سرعت 3480MB/s برای خواندن و 2000MB/s برای نوشتن در حالت متوالی یا Sequential دست یابد.

بررسی درایور جامد GIGABYTE AORUS RGB 512 M.2 NVMe SSD

 

هیت‌سینک قطور قرار گرفته روی SSD، حافظه بافر، کنترلر و دو عدد از چیپ‌های حافظه را خنک می‌سازد.

بررسی درایور جامد GIGABYTE AORUS RGB 512 M.2 NVMe SSD

 

مدل 512 گیگابایتی ما مجهز به 4 چیپ حافظه فلش NAND از نوع BiCS3 3D TLC با ظرفیت 128 گیگابایت و ساخت کمپانی توشیبا با فرایند ساخت 15 نانومتری، به شماره TA7AG55AiV است. حافظه های فلش non-violate هستند و با قطع یا وصل شدن برق اطلاعات آنها از بین نمی رود.

بررسی درایور جامد GIGABYTE AORUS RGB 512 M.2 NVMe SSD

بررسی درایور جامد GIGABYTE AORUS RGB 512 M.2 NVMe SSD

 

حافظه های فلش NAND چندین مدل دارند، MLC و SLC بیشترین استفاده را در بین سازندگان دارند. SLC مخفف Single Level Cell و MLC مخفف Multi Level Cell به معنای سلول یک سطحی و سلول چند سطحی است. هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند. تعداد بیت هایی که سلول های حافظه SLC در اختیار دارند، تنها یک بیت است. اما حافظه های MLC دو بیت در اختیار هر سلول حافظ قرار میدهد. در نتیجه درصد خطا در حافظه های SLC پایینتر است و سرعت انتقال داده نیز بیشتر و البته قیمت نیز بالاتر. اما در عوض حافظه های MLC توانایی ذخیره سازی دو برابر داده را در فضای یکسان نسبت به حافظه SLC دارند. مثلا می توان بجای ساخت یک حافظه 32 گیگابایتی با طراحی SLC، همان حافظه را با طراحی MLC ساخت که در این صورت بجای 32 گیگابایت، 64 گیگابایت فضا فراهم خواهد شد. البته دوام و پایداری آنها نسبت به حافظه های SLC کمتر است. حافظه های TLC یا Tripple Level Cell، نسبت به حافظه های MLC و SLC از قیمت ارزان تری برخوردار هستند و 2 برابر فضای بیشتر نسبت به حافظه های MLC در اختیار می گذارند. در هر سلول یک حافظه TLC امکان ذخیره سازی 3 بیت داده وجود دارد. پس بجای ساخت یک SSD با حافظه MLC و ظرفیت 64 گیگابایت، می توان همان SSD را با حافظه های TLC و ظرفیت 128 گیگابایت طراحی نمود. البته دوام و پایداری این SSD ها نسبت به نوع MLC پایینتر بوده، اما در عوض قیمتی به مراتب پایینتر دارند.

 

اما بر خلاف اکثر سازنده‌ها، گیگابایت از حافظه‌ی DDR4 در اس‌اس‌دی خود به عنوان بافر پرسرعت استفاده کرده است! در واقع AORUS RGB 512 از یک چیپ حافظه DDR4 ساخت کمپانی SKHynix به شماره H5AN4G8NBJR-UHC با ظرفیت 512 مگابایت، به عنوان حافظه بافر میان کنترلر و حافظه ها برخوردار است. همانطور که دیتاشیت این حافظه مشاهده می‌کنید، 4 مدل از این سری تولیده شده است که دارای سرعت بین 1600 تا 2400 مگاهرتز هستند. گرید UH به عنوان آخرین و سریع‌ترین شماره‌ی H5AN4G8NBJR محسوب می‌شود که گیگابایت از همین نمونه در اس‌اس‌دی سریع خود استفاده کرده است. این حافظه‌ی بافر DDR4، دارای سرعت 2400 مگاهرتز و تایمینگ CL17.0-17-17 با ولتاژ کاری 1.2 ولت است.

بررسی درایور جامد GIGABYTE AORUS RGB 512 M.2 NVMe SSD

 

کمپانی گ، تا به امروز برای مدیریت دستگاه خود و چیپ های حافظه، IC کنترلر شرکت Marvell را به خدمت گرفته است. M8Pe نیز از جدیدترین کنترلر مارول به شماره 88SS1093 با فریمور اختصاصی پلکستور برخوردار است این IC یک PCIe کنترلر، دارای پردازنده 3 هسته ای ARM Cortex A5 با حداکثر سرعت 500 مگاهرتز است و با بالاترین انعطاف پذیری، گنجایش، و مصرف کم انرژی نسبت به مدل های قبلی توسط شرکت Marvell تولید و عرضه شده و با در اختیار داشتن موتور ECC پیشرفته با کارایی بالا جهت تطابق اصلاح خطاهای ناشی از خواندن و نوشتن، یکی از بهترین گزینه های برای سازندگان درایوهای جامد محسوب می شود. این کنترلر می تواند سرعت بیش از 3000MB/s را فراهم سازد.

کمپانی گیگابایت برای AORUS RGB SSD کنترلر شرکت PHISON را بکار گرفته است. سال 2018 میلادی، Phison از کنترلرهای PS50xx-Ex/Exx/Exxx خود پرده برداشت. از این سری 5 کنترلر تولید شد که قویترین آنها PS5012-E12 نام دارد. دو مدل E12 و E12C توسط فناوری ساخت 28 نانومتری تولید شده که مدل E12C نهایتا از 2 ترابایت و مدل 8 ترابایت نهایتا از 8 ترابایت حافظه‌ی فلش NAND پشتیبانی می‌کند. در صورت بکارگیری هر 8 کانال حافظه‌ی NAND این کنترلر، می‌تواند به سرعت خواندن و نوشتن 3480 و 3000 مگابایت در ثانیه در حالت ترتیبی و 600K IOPS در حالت تصادفی دست یابد که اس‌اس‌دی مورد نظر ما از نصف کانال‌ها استفاده می‌کند.

بررسی درایور جامد GIGABYTE AORUS RGB 512 M.2 NVMe SSD

 

این کنترلر دارای موتور سیستم تصحیح خطای Smart ECC است که خود شامل سیستم‌های LDPC و RAID ECC می‌باشد.  LDPC یا Low-Density Parity Check برای جلوگیری از نوشتن بیت های تکراری است و عملکرد بهتری نسبت به موتور ECC معمولی ارائه می کند. این موتور پیشرفته به افزایش طول عمر آرایه های تراشه های NAND منجر شده و Endurance یا تحمل پذیری مشابه برای تراشه های TLC نسبت به MLC فراهم می سازد.

بررسی درایور جامد GIGABYTE AORUS RGB 512 M.2 NVMe SSD

 

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید