بررسی مادربرد ASUS X299 ROG RAMPAGE VI EXTREME

بررسی مادربرد ASUS X299 ROG RAMPAGE VI EXTREME


در نگاه نخست، اولین چیزی که نظر شما را جلب خواهد کرد، پوشش شفاف در اکثر قسمت های مادربورد، و هیت سینک بسیار بزرگ قسمت فوقانی است. طراحی هیت سینک های قسمت فوقانی و انتهایی این محصول بسیار پرابهت و خشن، مانند ROG ZENITH EXTREME به نظر می رسد، اما برای اولین بار است که پرچمدار ایسوس تا این اندازه براق طراحی شده است. البته این وجه تمایز به نورپردازی واقعا خیره کننده ای در زمان روشن شدن مادربورد ختم شده که در ابتدای بررسی ویدئویی را برای شما آماده کردیم. این مادربورد در سایز E-ATX طراحی شده است، که به این ترتیب دارای ابعاد 305 میلیمتر در طول و 272 میلیمتر در عرض می باشد. به همین سبب، اگر قصد خرید این محصول را دارید، به فکر تهیه یک کیس با فضای مناسب نیز باشید. RAMPAGE VI EXTREME در حال حاضر قیمتی در حدود 670 دلار دارد که قیمت ترین مادربورد X299 به شمار می رود!

 

پشت مادربورد یک محافظ آلومینیومی بزرگ قرار دارد که تقریبا نیمی از این قسمت را احاطه کرده است. وظیفه این محافظ فلزی، نگهداری از قطعاتی مانند یک بورد کوچک و LED هایی است که مربوط به نورپردازی RGB قسمت جلوی مادربورد می باشد. دومین ویژگی مثبت این محافظ بزرگ، کارکرد راحت با مادربورد، بدون تماس دست و انتقال الکتریسیه ساکن به آن است.

 

قسمت فوقانی مادربورد شامل دو هیت سینک آلومینیومی برای خنک سازی مدار تنظیم کننده ولتاژ (VRM) پردازنده است. هیت سینک کوچکتر، بر روی ماسفت ها قرار دارد و حرارت تولید شده ناشی از این المان های حیاتی را دفع می کند. این هیت سینک، همان طور که مشاهده می کنید، به وسیله یک لوله انتقال حرارت 6 میلیمتری مسی با روکش نیکل، به یک هیت سینک بسیار بزرگ آلومینیومی دیگر متصل شده است. این کار باعث شده تا عملیات خنک سازی VRM پردازنده به خوبی صورت پذیرد. همچنین، بخش اعظم هیت سینک بزرگ به صورت شفاف است که به وسیله LED های تعبیه شده در پشت آن، نورپردازی RGB زیبایی در زمان روشن شدن مادربورد از خود به نمایش خواهد گذاشت.

 

 

 

LiveDash OLED یکی از قابلیت هایی است که در مادربورد X299-DELUXE و ZENITH EXTREME نیز مشاهده کرده بودیم. این نمایشگر کوچک تعبیه در هیت سینک بزرگتر قسمت فوقانی، کاربردهای جالبی دارد. LiveDash OLED در واقع یک دیباگر پیشرفته با چندین قابلیت دیگر متعدد است. این نمایشگر توسط نرم افزار مختص به خود، امکان نمایش دما، ولتاز و فرکانس پردازنده، لوگوی ایسوس، چندین تصویر متحرک و حتی انتخاب تصاویر دلخواه متحرک را فراهم می سازد! قابلیت رقص نور با موزیک دلخواه یکی دیگر از این قابلیت ها است، که در ویدیوی نورپردازی این مادربورد مشاهده کردید. در این قسمت تصویر متحرکی آماده کردیم، که طراحی آن به دست گرافیست حرفه ای ما، فرشاد رضوانیان انجام شده است.

 

اما کمپانی ایسوس برای خنک سازی چیپست قدرتمند X299، از هیت سینک آلومینیومی با طراحی زیبایی استفاده کرده است که البته این هیت سینک، زیر پوشش مادربورد قرار دارد. خوشبختانه این هیت سینک در جای خود به خوبی مستحکم بوده و هیچ گونه لغزشی از خود نشان نمی دهد.

 

پوشش گسترده قسمت انتهایی مادربورد، وظیفه ی دومی بر عهده دارد و آن نگهداری SSD قابل نصب در زیر این قسمت است. در واقع قسمتی از این پوشش توسط یک پیچ باز شده و می توان SSD از نوع M.2 را نصب نمود و البته فاقد هرگونه پدحرارتی است! شاید به عقیده ی ایسوس، بعید است که یک کاربر حرفه ای با تهیه این مادربورد گران قیمت، SSD فاقد هیت سینک تهیه کند.

 

هدر اختصاصی سنسور واتربلاک، درست زیر هیت پایپ خنک کننده VRM قرار دارد که برای خنک کننده های مایع سیکل باز کاربرد دارد. مکان این هدر می تواند برای تمام سنسورها به راحتی در دسترس نباشد! این موضوع در مادربورد ZENITH EXTREME نیز تکرار شده بود.

 

در قسمت بالا و پایین مادربورد، انواع و اقسام سوئیچ ها به چشم می خورد که به تشریح آنها میپردازیم:

 

Start/Reset: کلیدهای مرسوم Start و Reset که با فشردن آنها مادربورد روشن و ری استارت می شود.

PCI-E Switch: در مجموع 4 اسلات PCI-E x16 روی مادربورد قرار دارد که هر کدام از این سوئیچ ها قابلیت فعال یا غیر فعال کردن یک اسلات را دارند. زمانی که هر کدام از اسلات ها را غیر فعال کنید، مسیرهای اضافی در اختیار شما قرار گرفته و از دسترس اسلات غیر فعال شده، خارج می شود.

Debug LED: چهار عدد LED که مربوط به Boot Device ،VGA ،DRAM و CPU می باشند. هنگام راه اندازی سیستم، این LED ها به ترتیب روشن می شوند که اگر هر کدام ثابت ماندند، به این معناست که آن قطعه مشکل دارد. برای مثال، زمانی که تنظیمات پردازنده شما صحیح نباشد، LED مربوط به CPU خاموش نخواهد شد.

ProbeIt: نقاط خروجی ولتاژ به 11 عدد ارتقا یافته است که کاربرد 2 نقطه نامشخص است. با استفاده از این نقاط، ولتاژ قسمت هایی مانند پردازنده، حافظه و چیپست اصلی قابل اندازه گیری است. اما عجیب است که چرا ایسوس فراموش کرده تا نام هر کدام از این نقاط را ذکر کند!! حتی بالای آنها فضای کافی وجود دارد. برای یافتن نام هر کدام از آنها باید به دفترچه مادربورد مراجعه نمود.

Slow Mode: این سوئیچ کمک شایانی به اورکلاکرها می کند. در حالت ON اگر فرکانس پردازنده را حتی به 6 گیگاهرتز و حتی بالاتر اورکلاک کنید، سیستم را با پایینترین فرکانس ممکن پردازنده ( پایین ترین ضریب و کلاک پایه) راه اندازی می کند. بعضی وقت ها پروفایل تنظیم شده توسط اورکلاکرها، برای تست های کوتاه ویندوز پایدار است اما برای بوت سیستم کامل ناپایدار می باشد.

ReTry Button: هنگ کردن یک کامپیوتر در هنگام POST مشکلی است که غالبآ برای اورکلاکر های حرفه ای پیش می آید. اما این موضوع در حالت POST، همیشه به علت تنظیمات نادرست نیست. گاهی اوقات سیستم به صورت تصادفی بوت می شود و برای راه اندازی باید کلید پاور را خاموش و روشن کرد. در اینجا کلید ReTry به کمک شما می آید و بلافاصله سیستم را ریستارت می کند که دیگر نیازی به فشردن 5 ثانیه ایی کلید پاور برای خاموش کردن سیستم نیست.

RSVD Switch: این سوئیچ نیز مختص به اورکلاکرهای حرفه ای طراحی شده است و به وسیله آن می توانید CBB با Cold Boot Bug را حذف کنید! بعضی از پردازنده ها هنگام اورکلاک با خنک کننده نیتروژن مایع، در زمان بوت اگر دمای بسیار پایینی داشته باشند، ممکن است سیستم بوت نشود. این مشکل نیز یکی از دغدغه های اصلی اورکلاکرها به شمار می رود و سوئیچ مربوطه به کلی آن را حل خواهد کرد.

Safte Boot Button: اگر استفاده از کلید ReTry نتیجه نداد و سیستم به صورت تصادفی بوت نشد، نیازی به پاک کردن تنظیمات CMOS نیست. می توانید با استفاده از کلید Safe Boot، مستقیمآ وارد بایوس شده و تنظیمات را تغییر دهید.

RGB Header: در حال حاضر، شاهد محصولاتی برای نورپردازی داخل کیس مثل مانند کابل RGB کمپانی دیپ کول هستیم. با استفاده از این هدر 4 پین، می توانید این کابل های نوری RGB را به طور مستقیم به مادربورد متصل کنید. این کار علاوه بر راحتی استفاده مزیت دیگری که دارد، کنترل نوع نورپردازی توسط نرم افزار AURA مادربورد با انواع و اقسام حالت ها می باشد. این مادربورد مجهز به دو هدر RGB است که یکی از آنها در این قسمت قرار دارد.

H_AMP_FAN: این هدر مخصوص فن های بسیار قدرتمند مانند فن های 5000RPM می باشد، که آمپراژی حدود 2 برابر فن های عادی دارند. با استفاده از این هدرها، میتوانید فن های بسیار قدرتمند را به مادربورد خود به صورت مستقیم متصل کنید. فراموش نکنید این فن ها را نمیتوان به هدرهای 4 پین معمولی متصل کرد.

 

LN2 Mode: زمانی که قصد استفاده از خنک کنندهای حرفه ای مانند نیتروژن مایع را دارید، جامپر را روی پین های 2 و 3 (پین های سمت راست) قرار دهید تا مادربورد برای حالت LN2 آماده شود.

اما 3 کانکتور سفید رنگ در این قسمت قرار دارد که کانکتور 3 پین با W_FLOW و کانکتورهای 2 پین به ترتیب با W_IN و W_OUT مشخص شده اند. این هدرها دقیقا برای واترکولینگ های کاملا کاستوم یا سیکل باز و حرفه ای کاربرد دارند. با نصب سنسورهای دمای آب ورودی و آب خروجی در هدرهای W_IN و W_OUT، می توانید دمای آب خارج شده از پمپ و وارد شده را مشاهده کنید. این قابلیت می تواند برای مانیتورینگ دمای آب وارد شده به کارت گرافیک و دمای خارج از کارت گرافیک یا حتی برای پردازنده و یا برای کل سیکل واتر کولینگ بکار ورد. W_FLOW نیز میزان آبی که برای مثال در یک دقیقه جابه جا شده است را مشخص می کتد.

ADD Header: یا همان Addressable Header که که نوع متفاوتی از هدر RGB است. این هدر 3 پین مانند هدر 4 پین RGB عمل کرده، با این تفاوت کرده با متصل کردن نوار نوری قابل آدرس دهی به این هدر، می توانید رنگ تک تک LED ها را تعیین کنید!

 

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید