تولید کارت گرافیک AMD Radeon VII متوقف شد

تولید کارت گرافیک AMD Radeon VII متوقف شد


بر طبق گزارش‌های منتشره از جانب رسانه‌ها و منابع مختلف، پایان عمر کارت گرافیک Radeon VII فرا رسیده و این محصول در آینده‌ای نزدیک برچسب EOL یا به عبارتی دیگر End-of-Life را از جانب کمپانی ای‌ام‌دی دریافت می‌کند. این مهم بدان معنی است که کمپانی ای‌ام‌دی دیگر به تولید کارت گرافیک فوق نمی‌پردازد.

تولید کارت گرافیک AMD Radeon VII متوقف شد

کارت گرافیک Radeon VII به‌عنوان اولین پردازشگر گرافیکی مبتنی بر فناوری ساخت 7 نانومتر به بازار عرضه شده و تبلیغات بسیاری حول محور این موضوع انجام گرفته‌اند. سخت‌افزار فوق اگرچه به‌عنوان یک محصول گیمینگ روانه بازار شده است، اما به دلایلی آن‌چنان که باید و شاید نتوانسته است خوش بدرخشد؛ حال که مراحل طراحی و توسعه کارت گرافیک Radeon RX 5700 XT به پایان رسیده و به‌عنوان جایگزینی مناسب و قابل قبول در قفسه‌های فروشگاه‌ها قابل تهیه و خرید می‌باشد، تمرکز بیشتر کمپانی ای‌ام‌دی بر روی معماری Navi و توقف ساخت کارت گرافیک Radeon VII اقدامی عقلانی محسوب می‌شود.

از نقطه نظر پولی، توقف ساخت و تولید کارت گرافیک Radeon VII از جانب کمپانی ای‌ام‌دی نیز منطقی می‌باشد. سخت‌افزار فوق در حال حاضر از قیمت 699 دلار برخوردار بوده و به هزینه‌های بسیار هنگفتی جهت تولید نیازمند می‌باشد. کارت گرافیک Radeon RX 5700 XT در طرف مقابل از قیمتی معادل 399 دلار برخوردار بوده و اگرچه فقط 3.8 درصد از محصول فوق ضعیف‌تر می‌باشد، اما صرفه‌جویی بالغ بر 70 درصد را در طراحی و تولید به ارمغان آورده است.

برخلاف تلاش بسیار کمپانی ای‌ام‌دی در عرضه محصول Radeon VII به‌عنوان یک کارت گرافیک گیمینگ، عملکرد این سخت‌افزار در حوزه کاربردهای حرفه‌ای نظیر محاسبات، تولید محتوا، رندرینگ و … چشمگیرتر بوده است. این مهم می‌تواند به‌عنوان یکی از دلایل گرایش کمتر کاربران به سمت و سوی آن در بازار کارت‌های گرافیک گیمینگ مطرح باشد.

منبع: TomsHardware

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید