دارندگان پردازنده‌های AMD Ryzen بروزرسانی جدیدی دریافت می‌کنند

دارندگان پردازنده‌های AMD Ryzen بروزرسانی جدیدی دریافت می‌کنند


به نقل از یک منبع آگاه، کمپانی AMD تصمیم دارد تا بروزرسانی میکروکد جدیدی را برای پردازنده‌های سری RYZEN منتشر کند. در ادامه این مطلب با سخت افزار همراه باشید.

  بایوس AMD RYZEN  

میکروکدها تا حدی شبیه فریمورها هستند و معمولا از طریق UEFI و یا بایوس مادربرد تزریق/عرضه می‌شوند. از سوی دیگر میکروکدها نوعی از دستورالعمل‌های دریافتی سی‌پی‌یو را به عملیات‌های فیزیکی در سطح مدار تبدیل می‌کند که درون سی‌پی‌یو اجرا می‌شوند. به بیان دیگر وقتی میکروکد به‌روزرسانی می‌شود، می‌تواند دستورالعمل‌های متفاوتی به مدارهای درون سی‌پی‌یو ارسال کند.

اگر به یاد داشته باشید، شرکت اینتل سعی داشت تا با انتشار میکروکدهای بسیاری از حملات امنیتی Specter  برای دارندگان سیستم‌های مبتنی بر پردازنده‌های خود جلوگیری شود؛ به صورت خلاصه میکروکدها همانند فریمورها خطاهای عملکردی را رفع کرده و می‌توانند باعث افزایش کارایی کند.

حال AMD تصمیم دارد تا تمامی پردازنده‌ها از خانواده AMD بروزرسانی در سطح میکروکد جدیدی را دریافت کنند که مسبب رفع برخی خطاها و تا حدی افزایش کارایی شود. تا به اینجا نگارش 1.0.0.3 از بایوس‌های سری AGIA و ABBA و نسخه‌های قدیمی‌تر برای این پردازنده‌ها منتشر شدند و نسخه بعدی نیز تحت نام 1.0.0.4 از سری AGESA منتشر خواهد شد. حال اگر دارنده دست کم یک پردازنده از سری RYZEN هستید، کافیست تا منتظر آپدیت بایوس جدیدی برای مادربرد خود باشید. بایوس جدیدی که از سوی شرکای AMD منتشر می‌شود، شامل تمامی بروزرسانی‌های آینده است.

کمپانی AMD اعلام کرده که بروزرسانی جدید (فریمور یا داده‌های تعبیه شده در بخش نرم افزاری) قریب به هزار باگ را رفع می‌کند. در ماه میلادی نوامبر بروزرسانی بایوس برای دارندگان مادربردهای مبتنی بر چیپست شرکت AMD منتشر می‌شود که شامل بروزرسانی مذکور است. افزون بر این، این آپدیت مهم حتی شامل حال دارندگان APU های سری RYZEN نیز خواهد شد.

تمامی این اطلاعات برای اولین بار توسط برنامه MSI Insider در یک کانال یوتیوب منتشر شد.

منابع: tomshardware | guru3d | tpu

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید