دسته‌های بازیآموزش نحوه اتصال دسته بازی PS4 یا Xbox به تلفن همراه آیفون یا تبلت آیپد

دسته‌های بازیآموزش نحوه اتصال دسته بازی PS4 یا Xbox به تلفن همراه آیفون یا تبلت آیپد


کمپانی اپل با عرضه سیستم‌عامل‌های iOS 13 و iPadOS 13 گستردگی دنیای تلفن‌های همراه آیفون و تبلت‌های آیپد به روی دسته‌های بازی را با افزایش بیشتری همراه کرده و قابلیت منحصر به فردی را در اختیار کاربران قرار داده است. دو سیستم‌عامل اشاره شده اکنون امکان اتصال کنترلرهای محبوب کنسول‌های بازی نظیر PS4 و Xbox One S و انجام بازی‌های گوناگون توسط آن‌ها را به ارمغان آورده‌اند، اما این مهم در حالت پیش‌فرض فعال نبوده و نیازمند جفت نمودن دسته بازی با تلفن همراه یا تبلت می‌باشد که در این نوشته قصد داریم تا نحوه چگونگی انجام آن را با یکدیگر بیاموزیم.

آموزش نحوه اتصال دسته‌های بازی PS4 یا Xbox به تلفن همراه آیفون یا تبلت آیپد

تلفن‌های همراه آیفون و تبلت‌های آیپد تا پیش از عرضه نسخه سیزدهم سیستم‌عامل iOS نیز به پشتیبانی از دسته‌های کنترلر پرداخته بوده‌اند، اما استفاده از آن‌ها منوط به دریافت تأییدیه‌های MFi (کوتاه شده عبارت Made for iPhone) و سازگاری محصولات بوده است که این مهم در ایجاد محدودیت‌های هنگفت بسیار تأثیرگذار می‌باشد. پلتفرم‌های iOS 13 و iPadOS 13 اکنون قابلیت پشتیبانی از دسته‌های بازی را به‌صورت پیش‌فرض فراهم آورده‌اند، اما زیرساخت مربوطه متأسفانه برای تمامی کنترلرهای بیسیم باز نبوده و در حال حاضر تنها امکان استفاده از دسته‌های بازی کنسول‌های پلی‌استیشن 4 و ایکس باکس وان میسر می‌باشد.

اگرچه نسخه‌های متفاوتی از دسته‌های بازی Xbox One همراه با کنسول به بازار عرضه شده‌اند، اما کمپانی اپل در حال حاضر تنها مدل 1708 از کنترلر را تحت پوشش درآورده است که این نسخه فقط محدود به کنسول Xbox One S شده است (متأسفانه دسته نسخه اصلی کنسول ایکس باکس وان با بسترهای نرم‌افزاری سیستم‌عامل‌های اشاره شده سازگار نمی‌باشد). در مورد کنسول پلی‌استیشن 4 خوشبختانه کاربران با آزادی عمل بیشتری همراه بوده و تقریباً قابلیت پشتیبانی از تمامی کنترلرهای Dualshock 4 (به غیر از مدل CUH-ZCTiU که همراه با نسخه اصلی کنسول در سال 2013 عرضه شده است) به ارمغان آورده شده است.

در صورت نیاز کافی است تا دستورالعمل این نوشته را دنبال کرده و در صورتی که دسته بازی با موفقیت به تلفن همراه یا تبلت متصل شد، پشتیبانی از آن تائید شده و کنترلر با سیستم‌عامل دستگاه سازگار می‌باشد.

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، کنترلرهای کنسول‌های PlayStation 4 و Xbox One S با استفاده از فناوری بلوتوث اقدام به اتصال با دستگاه و برقراری ارتباط بیسیم می‌نمایند، بنابراین پیش از شروع فرآیند جفت یا به عبارتی دیگر Pairing دو پایانه با یکدیگر، اطمینان از فعال بودن بلوتوث تلفن همراه آیفون یا تبلت آیپد لازم و ضروری می‌باشد.

برای این منظور ابتدا به منوی تنظیمات (Settings) دستگاه مراجعه کرده و سپس دسته‌بندی Bluetooth را بگشایید.

حال گزینه Bluetooth را به‌منظور فعالسازی فناوری بیسیم بلوتوث فعال کرده و دستگاه را در حالت شناسایی (Discovery Mode) قرار دهید.

پس از فعالسازی بلوتوث تلفن همراه یا تبلت، امکان برقراری ارتباط و جفت نمودن دو پایانه با یکدیگر میسر می‌باشد، اما پیش از انجام این فرآیند دسته کنترلر نیز باید در حالت Pairing قرار گرفته باشد. برای این منظور در صورتی که در حال استفاده از کنترلر Dualshock 4 هستید، کافی است تا کلیدهای PS (تکمه دارای لوگوی پلی‌استیش) و Share را با یکدیگر فشرده و تا زمان تغییر رنگ چراغ قرار گرفته در پشت دسته بازی به سفید و چشمک زدن پیوسته آن نگاه دارید، اکنون کنترلر در وضعیت شناسایی توسط دیگر دستگاه‌های موجود در محدوده قرار گرفته است.

آموزش نحوه اتصال دسته‌های بازی PS4 یا Xbox به تلفن همراه آیفون یا تبلت آیپد

دستورالعمل فوق برای کنترلر کنسول Xbox One S اندکی متفاوت بوده و نیازمند فشردن و نگاه داشتن کلید Pairing در قسمت پشتی دسته می‌باشد. در صورتی که کنترلر را تازه خریداری کرده و قصد جفت نمودن آن با دستگاهی دیگر برای اولین بار را در سر دارید، باید کلید Xbox (تکمه دارای نماد ایکس باکس) را فشرده و نگاه دارید.

آموزش نحوه اتصال دسته‌های بازی PS4 یا Xbox به تلفن همراه آیفون یا تبلت آیپد

پس از قرارگیری دسته بازی در وضعیت Pairing و فراهم شدن پیش‌نیازهای لازمه، کافی است تا مجدداً به دسته‌بندی Bluetooth در منوی تنظیمات آیفون یا آیپد مراجعه نمایید. در صورتی که کنترلر سازگار با سیستم‌‎عامل بوده و توسط آن شناسایی شود، گزینه انتخابی آن در بخش Other Devices به نمایش در می‌آید. حال کافی است تا جهت جفت شدن دو پایانه با یکدیگر، کنترلر را از بخش فوق به‌راحتی انتخاب نمایید.

آموزش نحوه اتصال دسته‌های بازی PS4 یا Xbox به تلفن همراه آیفون یا تبلت آیپد

اکنون کنترلر با موفقیت با دستگاه تلفن همراه یا تبلت جفت شده و امکان انجام بازی‌های گوناگون توسط آن میسر می‌باشد. همان‌طور که در ابتدای نوشته نیز اشاره شد، پشتیبانی سیستم‌عامل‌های iOS و iPadOS از دسته‌های کنترلر پیشتر نیز میسر بوده و قدمت آن به چندین سال پیش باز می‌گردد، اما گستردگی آن با عرضه نسخه سیزدهم پلتفرم فوق با افزایش بیشتری همراه شده است. این مهم بدان معنی است که بسیاری از بازی‌های محبوب حال حاضر سازگاری با دسته‌های کنترلر را به ارمغان آورده و به پشتیبانی از آن‌ها پرداخته‌اند، بنابراین کافی است تا عنوان مورد علاقه خود را اجرا کرده و با مراجعه به منوی تنظیمان و انتخاب حالت Controller، به انجام بازی با لذتی دوچندان بپردازید. در صورتی که به اجرای بازی‌های گوناگون از طریق سرویس Apple Arcade بپردازید، قابلیت استفاده از دسته بازی در حالت پیش‌فرض فعال می‌باشد.

قطع اتصال و غیرفعالسازی جفت بودن دسته بازی با دستگاه

قطع اتصال دسته کنترلر با تلفن همراه آیفون یا تبلت آیپد به‌راحتی هرچه تمام‌تر و از طریق منوی کنترل سنتر می‌تواند انجام پذیرد. علاوه بر آن سیستم‌عامل iOS امکان غیرفعالسازی قابلیت جفت شدگی دو پایانه با یکدیگر را نیز از طریق دسته‌بندی بلوتوث در منوی تنظیمات فراهم آورده است.

برای این منظور ابتدا انگشت خود را از قسمت سمت راست بالای صفحه نمایشگر به پایین بکشید. در صورتی که مدل آیفون مورد استفاده شما دارای کلید بازگشت به خانه (Home Button) است، باید لغزش انگشت از سمت پایین به بالای نمایشگر انجام پذیرد.

آموزش نحوه اتصال دسته‌های بازی PS4 یا Xbox به تلفن همراه آیفون یا تبلت آیپد

حال در منوی جدید نمایان شده، پنل Toggles را فشرده و چند ثانیه صبر کنید.

آموزش نحوه اتصال دسته‌های بازی PS4 یا Xbox به تلفن همراه آیفون یا تبلت آیپد

حال کافی است تا در پنل گسترش پیدا کرده، گزینه Bluetooth را فشرده و نگاه داشته و سپس از طریق منوی میانبر به نمایش درآمده دسته بازی را انتخاب نمایید. قطع ارتباط دسته با تلفن همراه از طریق نمایش Not Connected و یا Disconnect قابل فهم می‌باشد. در صورت نیاز می‌توانید مجدداً به مسیر اشاره شده مراجعه کرده و با انتخاب دوباره دسته کنترلر، آن را به دستگاه متصل کنید.

آموزش نحوه اتصال دسته‌های بازی PS4 یا Xbox به تلفن همراه آیفون یا تبلت آیپد

در صورتی که قصد دارید تا کنترلر را به‌صورت کامل از دید تلفن همراه مخفی کرده و به عبارتی آن Unpair نمایید، کافی است تا به دسته‌بندی Bluetooth در منوی تنظیمات مراجعه کرده و با کلیک نمودن بر روی آیکون i قابل مشاهده در مجاورت دسته کنترلر، گزینه Forget This Device را در منوی جدید نمایان شده انتخاب کنید.

آموزش نحوه اتصال دسته‌های بازی PS4 یا Xbox به تلفن همراه آیفون یا تبلت آیپد

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید