دستکش‌های واقعیت مجازی HaptX امسال روانه بازار خواهند شد

دستکش‌های واقعیت مجازی HaptX امسال روانه بازار خواهند شد


یکی از مواردی که فناوری واقعیت مجازی امروزه از آن بی‌بهره است، امکان تعامل فیزیکی واقعی با یک جهان VR یا واقعیت مجازی است. البته این فناوری در حال حاضر نواقص و کمبودهای مختلفی دارد که مسلما در نسل‌های بعدی توسعه یافته و برطرف خواهند شد.

گرافیک در طراحی یک جهان مجازی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و باتوجه به نیازمندی‌های پردازش گرافیکی VR، تولید چنین جهانی برای توسعه دهندگان بسیار دشوار محسوب می‌شود. از سوی دیگر اگر در این جهان قرار بگیرید تنها با صحنه‌های بصری تعامل برقرار کرده و در واقع تنها چشمان شما هستند که فریب می‌خورند.

به همین دلیل حواس فیزیکی موضوعاتی هستند که در گام‌های توسعه بعدی این فناوری مورد توجه قرار گرفته و اگر با موفقیت به مرحله اجرا درآیند ممکن است تجربه یک دنیای مجازی را به واقعی‌ترین شکل ممکن در اختیار کاربر قرار دهند.

واقعیت مجازی

HaptX یکی از شرکت‌های پیشگامی است که این چالش را قبول کرده و نخستین دستکش واقعیت مجازی خود را توسعه داده است. این شرکت تلاش کرده تا تماس و تعامل فیزیکی در جهان واقعیت مجازی را با این دستکش‌ها ارائه نماید.

برای مثال با پوشیدن این دستکش می‌توانید در یک دنیای کاملا ساختگی قرار گرفته و زمانی که یک عنکبوت در کف دست شما قرار می‌گیرد، تمام پاهای آن را حس کنید! و یا در مثالی دیگر مقداری آب در کف دست شما ریخته شده و آن را احساس خواهید نمود. این موارد همگی به صورت جداگانه پردازش شده و به لطف 120 سنسور تشخیص فشار موجود در دستکش، احساسی واقعی را براساس برجستگی، ابعاد و وزن جسم در اختیار شما قرار می‌دهد.

واقعیت مجازی

فیزیک اجسامی که با استفاده از این دستکش‌ها احساس می‌کنید بسیار واقع‌گرایانه و باورپذیر هستند.

این فناوری جدید آن‌قدر هیجان‌انگیز و نو محسوب می‌شود که انگار دنیای واقعیت مجازی را از حالت سیاه و سفید به حالت تمام رنگی تبدیل کرده است. امیدواریم با پیشرفت‌های آینده در زمینه تبادل بی‌سیم اطلاعات و تکنولوژی‌های تامین انرژی، استفاده از راهکارهایی مانند دستکش‌های HaptX هیچ نیازی به اتصال کابل و محدودیت‌های این‌چنینی نداشته باشند.

واقعیت مجازی

 

منبع: techpowerup

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید