عملکرد متفاوت پردازنده مرکزی Ryzen 7 3800X در استفاده از مادربردهای مختلف

عملکرد متفاوت پردازنده مرکزی Ryzen 7 3800X در استفاده از مادربردهای مختلف


اخیراً در سطح اینترنت صحبت‌هایی در خصوص اقدام توسعه‌دهندگان سخت‌افزارهای مادربرد در بهینه‌سازی محصولات خود جهت استخراج حداکثر کارایی پردازنده‌های مرکزی AMD مطرح شده‌اند. برخی از مصرف‌کنندگان اظهار داشته‌اند که پردازشگر مورد استفاده آن‌ها در سیستم‌های گوناگون اندک تفاوتی در کارایی نهایی را از خود نشان داده و بعضی دیگر نیز اظهار داشته‌اند که سی‌پی‌یو سیستم از توانایی لازم جهت عملکرد در حداکثر فرکانس بوست تبلیغ شده را برخوردار نمی‌باشد، اما آیا این موضوع حقیقت دارد؟

همکاران کانال Hardware Unboxed در طی آزمایشی مادربردهای کمپانی‌های مختلف را جهت بررسی درستی این موضوع تحت مقایسه با یکدیگر قرار داده‌اند. یک واحد پردازنده مرکزی Ryzen 7 3800X توسط تعداد 14 مادربرد گوناگون به کار گرفته شده و با پیکربندی مشابه سیستم خنک‌کننده و شرایط یکسان، نتایج جدول زیر در جمع‌بندی نهایی به دست آمده است.

در طی بررسی مربوطه، نرم‌افزار Cinebench R20 به تعداد سه بار در حالت تک هسته اجرا و حداکثر فرکانس بوست پردازنده مرکزی توسط برنامه HWiNFO64 در جدول ثبت شده‌اند. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، واحد پردازشگر Ryzen 7 3800X توسط شش مادربرد موفق به دستیابی به حداکثر فرکانس 4500 مگاهرتز خود در حالت بوست شد، اما رقم فوق در پیکربندی سه مادربرد دیگر به 4.475 مگاهرتز کاهش پیدا کرده است. سه مادربرد دیگر به دلایلی متأسفانه نتوانستند آن‌چنان که باید و شاید خوش درخشیده و حداکثر فرکانس بوست در قالب آن‌ها 4.375 مگاهرتز ثبت شده است. به نظر می‌رسد که به‌روزرسانی AGESA (فریمور) اخیراً عرضه شده از جانب کمپانی ای‌ام‌دی در کاهش عملکرد پردازنده‌های مرکزی تأثیری را به خود اختصاص نداده است.

سخت‌افزارهای مادربرد کمپانی بایواستار در آزمایش انجام شده نسبت به دیگر رقبای خود با ضعف بیشتری ظاهر شده‌اند. در انتها باید خاطر نشان کرد که انجام اقدامات این‌چنینی و بهینه‌سازی عملکرد سخت‌افزارهای مادربرد از جانب توسعه‌دهندگان جهت بهبود کارایی واحدهای سی‌پی‌یو و دسترسی به حداکثر کارایی آن‌ها عملی کاملاً معمول به شمار رفته و نظیر آن اکنون در مورد نسل سوم پردازنده‌های مرکزی رایزن نیز مشاهده شده است. از جمله موارد مشابه در مورد این موضوع می‌توان به قابلیت All-Core Turbo در مادربردهای کمپانی ایسوس (برای پردازنده‌های مرکزی اینتل) اشاره کرد.

منبع: Guru3D

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید