مادربردهای MAX سوکت AM4 ام‌اس‌آی؛ پشتیبانی از Ryzen 3000 و رام بایوس 32 مگابایتی

مادربردهای MAX سوکت AM4 ام‌اس‌آی؛ پشتیبانی از Ryzen 3000 و رام بایوس 32 مگابایتی


MSI یکی از کمپانی‌هایی است که با دستکاری‌های پیچیده و زیاد بر روی پکیج‌ فرمویرهای UEFI مادربردهای خود امکان نصب میکروکد AGESA ComboAM4 1.0.0.3ab بر روی مادربردهای مبتنی بر چیپست سری 300 و 400 AMD را میسر کرد. همان‌طور که می‌دانید میزان رام بایوس در فرمویر پیش‌فرض این مادربردها محدود بوده و در واقع چیپ حافظه فلش SPI به‌کار رفته در اکثر مادربردهای قدیمی سوکت AM4 ام‌اس‌آی تنها 128 مگابیت(16 مگابایت) فضا را ارایه می‌دهد.

این میزان فضا برای بهره‌گیری از جدیدترین نسخه میکروکد AGESA به همراه برنامه تنظیمات بسیار کاربردی ClickBIOS 5 UEFI ام‌اس‌آی ناکافی بوده و این کمپانی مشکل مذکور را به دو شیوه برطرف نموده است. برای مادربردهای فعلی که از چیپ‌های فلش 128 مگابیتی بهره می‌برند، آپدیت‌های بایوس ویژه‌ای منتشر شده که حاوی میکروکد AGESA 1.0.0.3ab هستند اما به‌جای برنامه ClickBIOS 5 از نسخه کم‌حجم شده GSE-lite استفاده شده است.

مادربردهای MAX مادربردهای MAX

این کمپانی همچنین نسخه‌های بهبودیافته‌ای از مادربردهای چیپست AMD B450 خود را برای کاربران علاقه‌مند به پردازنده‌های نسل سوم رایزن، عرضه کرده است. در نام‌گذاری این مادربردها از پسوند MAX استفاده شده که نشان‌دهنده چیپ‌های رام فلش SPI با ظرفیت 256 بیتی(32 مگابایتی) بوده و به ام‌اس‌آی اجازه می‌دهد به راحتی میکروکد جدید AGESA ComboAM4 1.0.0.3ab را به همراه برنامه کاربردی ClickBIOS 5 در فرمویر خود جای دهد.

مادربردهای MAX مادربردهای MAX

مادربردهای MAX سوکت AM4 ام‌اس‌آی به‌صورت پیش‌فرض از پردازنده‌های دسکتاپ نسل سوم رایزن پشتیبانی نموده و همچنین کاربران بدون هیچ مشکلی قادرند از APUهای اتلون سری A (خانواده Bristol Ridge و Raven Ridge) نیز استفاده کنند. ام‌اس‌آی در دو مادربرد B450 Tomahawk MAX و Mortar MAX هیت‌سینک‌های مشکی مات را جایگزین نمونه‌های نقره‌ای رنگ قدیمی کرده و در مدل B450-A PRO MAX نیز لوگوی MAX به‌طور واضح بر روی هیت‌سینک VRM چاپ شده است.

منبع: techpowerup

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید