نهایی شدن مشخصات فنی استاندارد PCIe 6.0 تا سال 2021 میلادی

نهایی شدن مشخصات فنی استاندارد PCIe 6.0 تا سال 2021 میلادی


در حالی که فناوری PCIe 4.0 اخیراً به بازار عرضه شده و سر و صدای بسیاری را نیز به راه انداخته است، جدیدترین اخبار منتشره حکایت از آن دارند که نسخه ششم این تکنولوژی، یعنی PCIe 6.0 در حال طی نمودن مراحل آماده‌سازی خود بوده و برای عرضه زمانی در سال 2021 میلادی در نظر گرفته شده است.

نهایی شدن مشخصات فنی استاندارد PCIe 6.0 تا سال 2021 میلادی

اقتباس فناوری اینترنت همراه 5G در سال 2021 میلادی با گستردگی بسیار فراوانی همراه شده و به‌عنوان جایگزینی قابل توجه نسبت به نسخه پیشین آن، یعنی 4G در اقصی نقاط کره زمین قابل دسترس می‌باشد، بنابراین عرضه بستری جهت پشتیبانی از سیستم‌های سرور، زیرساخت‌های شبکه مبتنی بر پهنای باند بالا و درگاه‌های ورودی و خروجی بسیار سریع برای کاربردهای HPC و هوش مصنوعی بیش از پیش احساس می‌شود. این موضوع از جمله اصلی‌ترین دلایل موجود جهت عرضه فناوری PCIe 6.0 زمانی در سال 2021 به شمار می‌رود. بر طبق اطلاعات منتشره از جانب گروه PCI-SIG، تکنولوژی مذکور اکنون به نسخه پیش عرضه 0.3 رسیده است.

تست‌ها و آزمایش‌های بیشتر جهت تضمین عملکرد و قابلیت اطمینان استاندارد PCIe 6.0 در سال 2020 انجام می‌پذیرند. با انتشار رسمی مشخصات فنی فناوری در سال 2021 میلادی، احتمال عرضه اولین دستگاه‌های مبتنی بر آن در همان سال و همچنین سال‌های پیش رو بسیار بالا است. از جمله مشخصات فنی قابل پشتیبانی توسط تکنولوژی فوق می‌توان به 64 گیگابایت بر ثانیه پهنای باند بر هر مسیر، افزایش گستردگی پهنای باند به 256 گیگابیت بر ثانیه در حالت x4 و 1 ترابیت بر ثانیه در حالت x16 (128 گیگابایت بر ثانیه بر هر مسیر) اشاره کرد. در انتها باید خاطر نشان کرد که اگرچه شمار دستگاه‌های نیازمند پهنای باند 1Tbps آنچنان بالا نیستند، اما افزایش دو برابری پهنای باند به فزونی این مقدار بر هر مسیر نیز منتهی شده و تأثیر آن بر دیگر مسیرهای وابسته به استاندارد فوق نظیر درگاه‌های یو‌اس‌بی و … قابل مشاهده می‌باشد.

منبع: TechPowerUP

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید