هوش مصنوعی در جدیدترین نسخه ویندوز 10 زنگ خطری برای گیمرها

هوش مصنوعی در جدیدترین نسخه ویندوز 10 زنگ خطری برای گیمرها


هوش مصنوعی یا Artificial intelligence که به اختصار AI نیز نامیده می‌شود، آخرین دستاورد متخصصین علوم کامپیوتر و IT می‌باشد که به سرعت در حال فراگیر شدن در صنعت است. سرعت رشد این تکنولوژی که ریشه‌های پیدایش آن را می‌توان در سال‌های 1960 تا 1970 میلادی و با جان گرفتن زبان‌های برنامه نویسی هوش مصنوعی مانند Prolog، Perl، Lisp، Python و… جستجو نمود، روز به روز افزایش می‌یابد.

هوش مصنوعی

به عبارت دیگر هوش مصنوعی تکنولوژی است که به کامپیوتر (هر وسیله‌ای که دارای پردازشگر منطقی باشد) این امکان را می‌دهد که همانند انسان با توجه به داده‌های موجود بتواند بهترین تصمیم را اتخاذ کند یا در معنای ساده‌تر این قابلیت را داشته باشد که پس از یاد گیری و با توجه به دانسته‌های خود، بهترین تصمیم را بگیرد. در حال حاضر می‌توان از اتوموبیل‌های خودران، نرم‌افزارهای دستیار شخصی، ابزارهای تبدیل گفتار به نوشتار و… به عنوان یکی از ملموس‌ترین مثال‌هایی یاد کرد که هوش مصنوعی در آن‌ها به خدمت گرفته شده است.

فعالیت مایکروسافت در حوزه هوش مصنوعی

کمپانی مایکروسافت به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در حیطه تکنولوژی کامپیوتری، مسلماً از اهمیت روز افزون هوش مصنوعی آگاه است و سعی دارد از مزیت‌های این تکنولوژی در محصولات خود بهره بگیرد. در این میان سیستم عامل ویندوز به ویژه ویندوز 10 به عنوان شاخص‌ترین محصول نرم‌افزاری فعلی کمپانی ذکر شده، در دسترس‌ترین هدف برای پیاده سازی برخی از قابلیت‌های AI می‌باشد. البته مایکروسافت مدت‌ها پیش، از هوش مصنوعی برای توسعه دستیار شخصی Cortana و Windows speech recognition کمک گرفته است.

هوش مصنوعی

از آن‌ جایی که برنامه نویسی هوش مصنوعی تمایل شدیدی به فناوری چند نخی داشته و دستورات آن معمولاً به صورت موازی اجرا می‌شوند، کارت‌های گرافیکی می‌توانند بهترین گزینه جهت انجام پردازش‌های آن باشند. کمپانی مایکروسافت در جدیدترین بروز رسانی ویندوز 10 کاربرد‌های هوش مصنوعی را افزایش داده است و برای انجام محاسبات آن از GPU کارت گرافیک استفاده می‌کند.

افزایش کاربردهای AI در سیستم عامل ویندوز می‌تواند به هوشمندتر شدن برخی عملیات در ویندوز و اجرای برنامه‌های متکی بر هوش مصنوعی یاری رسان باشد، اما با توجه به این که بخشی از توان GPU در اختیار این دسته از محاسبات قرار می‌گیرد، خبر چندان خوشی برای گیمرها نخواهد بود!

با در نظر گرفتن نقش مستقیم قدرت کارت گرافیک در بازی‌های رایانه‌ای، مسلماً از دست رفتن بخشی از توان این قطعه در اثر مشغول شدن به پردازش‌های AI، باعث کاهش نرخ فریم بر ثانیه بازی‌های رایانه‌ای خواهد شد که مورد قبول گیمرها نخواهد بود، زیرا اصولاً یک گیمر به تکنولوژی‌ هوش مصنوعی نیاز ندارد. دیدگاه شما راجع به رویکرد اخیر مایکروسافت چیست؟

منبع: TweakTown

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید