پلی استیشن 5پشتیبانی کنسول پلی استیشن 5 از فناوری ری ترسینگ در سطح سخت‌افزاری

پلی استیشن 5پشتیبانی کنسول پلی استیشن 5 از فناوری ری ترسینگ در سطح سخت‌افزاری


نسل آینده کنسول محبوب و پرطرفدار کمپانی سونی، یعنی پلی استیشن 5 با توجه به تاریخ عرضه آن در تعطیلات سال 2020 میلادی ممکن است به‌عنوان یک هدیه بسیار جذاب در زیر درخت کریسمس بسیاری از منازل مختلف یافت شود. نسخه پنجم کنسول فوق که برای وضوح تصویر 4K آماده بوده و از توانایی اجرای برخی عناوین در رزولوشن 8K نیز برخوردار می‌باشد به لطف تراشه نیمه سفارشی نهفته در بطن آن در مقایسه با کنسول پلی‌استیشن 4 از پتانسیل بسیار فراتری بهره می‌برد.

پشتیبانی کنسول پلی استیشن 5 از فناوری ری ترسینگ در سطح سخت‌افزاری

بر طبق محاسبات کمپانی سونی، پشتیبانی از فناوری ری ترسینگ تا پایان سال 2020 میلادی به‌عنوان یکی از ویژگی‌های اصلی در حوزه گیمینگ مطرح شده و بر همین اساس در حال همکاری با کمپانی ای‌ام‌دی جهت تعبیه‌سازی این تکنولوژی در سطح سخت‌افزاری (نه نرم‌افزاری و شبیه‌سازی آن از طریق بستر GPGPU) در طراحی کنسول خود می‌باشد. آقای مارک سرنی،  یکی از معماران فعال در طراحی سیستم کنسول پلی‌استیشن 5 در این باره گفته است:

“شتاب‌دهنده فناوری ری ترسینگ در پردازشگر گرافیکی کنسول به‌صورت سخت‌افزاری حاضر می‌باشد که بنده گمان می‌کنم این بیانیه‌ای است که بسیاری از مردم در انتظار انتشار رسمی آن بوده‌اند.”

علاوه بر توان پردازشی خام، کمپانی سونی در حال تلاش جهت فراهم ساختن زیرساخت حافظه اصلی و حافظه داخلی کنسول پلی‌استیشن 5 و پیکربندی آن‌ها به‌صورت مجزا از یکدیگر نیز می‌باشد. به لطف استفاده از راهکارهای ذحیره‌سازی دائمی اطلاعات مبتنی بر تراشه‌های حافظه NAND، کمپانی سونی قادر است تا حوزه مدیریت حافظه سیستم را تغییر داده و منابع پردازشی بیشتری را در اختیار توسعه‌دهندگان بازی‌های رایانه‌ای قرار دهد.

هنوز مشخص نیست که پیاده‌سازی فناوری ری ترسینگ در سطح سخت‌افزاری در کنسول پلی استیشن 5 چگونه انجام پذیرفته و آیا مزیت‌های مربوطه به کارت‌های گرافیک کمپانی ای‌ام‌دی نیز راه پیدا می‌کنند یا خیر. بر طبق آخرین اخبار منتشره، پردازشگر گرافیکی به کار رفته در طراحی و توسعه کنسول پلی‌استیشن 5 بر پایه معماری RDNA بوده و این الگو در حال حاضر از فناوری ریز ترسینگ به‌صورت سخت‌افزاری پشتیبانی نمی‌کند.

منبع: TechPowerUP

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید