پیش از خرید محافظ صفحه برای تلفن همراه Galaxy S10 خود این مطلب را مطالعه کنید!

پیش از خرید محافظ صفحه برای تلفن همراه Galaxy S10 خود این مطلب را مطالعه کنید!


بدون شک دستگاه تلفن همراه Galaxy S10 را می‌توان در قالب یکی از منحصر به فردترین و جذاب‌ترین محصولات تاکنون عرضه شده از جانب کمپانی سامسونگ محسوب کرد، اما آیا می‌دانستید که تلفن همراه فوق با وجود تمامی مزیت‌ها و قابلیت‌های خود، در حال حاضر از مشکل بسیار بزرگی رنج می‌برد که دسترسی تمامی افراد به تلفن همراه هوشمند شخصی شما را امکان‌پذیر می‌کند؟

پیش از تهیه و خرید محافظ صفحه برای تلفن همراه Galaxy S10 خود این مطلب را مطالعه کنید!

وب‌سایت The Sun چندی پیش در طی خبری اعلام کرده است که تلفن همراه Galaxy S10 بنا به دلایلی نظیر باگ‌های نرم‌افزاری از ضعف در برابر برچسب‌ها و یا گلس‌های محافظ صفحه برخوردار بوده و در صورت استفاده از این وسایل، دسترسی به تلفن همراه را با اثرانگشت تمامی افراد میسر می‌سازد. این موضوع برای اولین بار توسط یک زوج انگلیسی کشف و سپس رسانه‌ای شده است. زوج فوق به‌صورت کاملاً تصادفی دریافته‌اند که سنسور اسکن اثرانگشت تلفن همراه Galaxy S10 آن‌ها در صورت استفاده از برچسب‌های محافظ صفحه، به جای تنها اثرانگشت فرد دارنده و صاحب دستگاه، اثرانگشت تمامی افراد را، حتی مواردی که در دیتابیس خود ذخیره ندارد قبول کرده و دسترسی به تلفن همراه را میسر می‌کند. از جمله دیگر موارد موجود در این موضوع می‌توان به یک خانم اشاره کرد که قادر است تا تلفن همراه مورد استفاده را با استفاده از انگشت شصت دست چپ خود باز کند، در حالی که وی فقط اثرانگشت شصت دست راست خود را اسکن کرده و در دیتابیس دستگاه ذخیره‌سازی نموده است. او بعداً دریافته است که شوهر وی نیز قادر است تا دستگاه تلفن همراه همسر خود را با استفاده از اثرانگشت هر کدام از شصت‌های دو دست خود باز کرده و به اطلاعات و محیط سیستم‌عامل دسترسی پیدا کند.

در موارد اشاره شده، صفحه نمایش تلفن همراه Galaxy S10 توسط یک برچسب محافظ ژله‌ای به قیمت 2.70 یورو (کمتر از 40 هزار تومان، با توجه به قیمت فعلی ارز فوق) محافظت شده است. هنوز مشخص نیست که آیا مشکل امنیتی اشاره شده تمامی برچسب‌های محافظ صفحه را شامل شده و یا فقط موارد خاصی را تحت تأثیر قرار داده است، اما آنچه کاملاً واضح و آشکار است، ضعف شدید دستگاه Galaxy S10 در عملکرد سنسور تشخیص اثرانگشت و در خطر بودن امنیت کاربران می‌باشد. کمپانی سامسونگ مشکل اشاره شده را به‌صورت رسمی تائید کرده و در بیانیه‌ای اکیداً به کاربران و مصرف‌کنندگان تلفن همراه Galaxy S10 توصیه کرده است که تا زمان عرضه یک وصله امنیتی و یا به‌روزرسانی نرم‌افزاری جهت رفع مشکل، سنسور تشخیص اثرانگشت را به‌صورت کامل غیرفعال کرده و به محافظت از تلفن همراه خود با استفاده از رویه‌های دیگری همچون پسورد و … بپردازند.

پیش از تهیه و خرید محافظ صفحه برای تلفن همراه Galaxy S10 خود این مطلب را مطالعه کنید!

تلفن همراه Galaxy S10 کمپانی سامسونگ با پشتیبانی از سنسور فراصوت به اسکن اثرانگشت پرداخته و از این طریق به شناسایی و تمایز افراد و محافظت از دستگاه می‌پردازد. حسگر به کار رفته در طراحی و توسعه تلفن همراه هوشمند فوق با استفاده از امواج فوق به تشخیص لبه‌ها و خطوط انگشت شخص پرداخته و نقشه یا به عبارتی دیگر نگاشتی از اثر منحصر به فرد انگشت وی را ترسیم و ذخیره‌سازی می‌کند. فناوری فوق اگرچه در نوع خود رویه و روشی جدید و مدرن به شمار می‌رود، اما برخی از برچسب‌های محافظ صفحه با ایجاد یک فاصله هوایی بین حسگر و انگشت فرد امکان عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص سنسور را مختل کرده و بر همین اساس بر طبق اعلام رسمی کمپانی سامسونگ، برخی از برچسب‌های موجود در بازار از سازگاری مناسب با تکنولوژی فوق برخوردار نمی‌باشند، اما به نظر می‌رسد که موضوع به اینجا ختم نشده و دستگاه تلفن همراه هوشمند Galaxy S10 به دلیل باگ‌های نرم‌افزاری از مشکلات امنیتی حادتری رنج می‌برد. خوشبختانه مشکلات این تلفن همراه سخت‌افزاری نبوده و کمپانی سامسونگ در طی بیانیه‌ای رسمی اعلام کرده است که در حال تلاش جهت رفع این موضوع و عرضه وصله امنیتی مربوطه در قالب یک یا چند به‌روزرسانی در آینده می‌باشد.

هنوز مشخص نیست که آیا این مشکل فقط محدود به تلفن همراه Galaxy S10 شده و یا دیگر محصولات کمپانی سامسونگ نظیر Galaxy Note 10 نیز تحت تأثیر آن قرار گرفته‌اند. در صورتی که شما نیز به محافظت از صفحه نمایش دستگاه خود با استفاده از هر نوع برچسب محافظ صفحه‌ای پرداخته‌اید، توصیه می‌شود تا نسبت به غیرفعالسازی سنسور اسکن اثرانگشت پرداخته و تا زمان عرضه به‌روزرسانی و رفع کامل نقص اشاره شده، امنیت تلفن همراه خود را با استفاده از راهکارهای مشابه همچون درج رمز عبور (پسورد) تضمین کنید. جهت غیرفعالسازی حسگر اثرانگشت کافی است تا به مسیر Settings > Lock Screen > Screen lock type مراجعه کرده و با درج رمز عبور خود جهت دسترسی به گزینه‌های منو، نسبت به غیرفعالسازی حسگر از طریق گزینه Fingerprint بپردازید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید