چرا اسکرین سیورها امروزه دیگر منسوخ شده به شمار می‌روند؟ اسکرین سیور

چرا اسکرین سیورها امروزه دیگر منسوخ شده به شمار می‌روند؟ اسکرین سیور


اگر به خاطر داشته باشید، رایانه‌های شخصی قدیمی از قابلیتی تحت عنوان اسکرین سیور (Screen Saver) یا به عبارتی دیگر محافظ صفحه جهت جلوگیری از سوختگی صفحات نمایشگر و بروز ضرر و زیان‌های مالی برای کاربران استفاده می‌کرده‌اند، اما آیا این مهم امروزه هم از صحت و درستی برخوردار بوده و استفاده از آن پیشنهاد می‌شود؟ اسکرین سیورها در عصر نوین امروزی در حقیقت بازمانده‌ای از فناوری پیشین خود به شمار رفته و با وجود پای در میدان گذاشتن‌ فناوری‌های نوین دیگر از هیچ‌گونه منفعتی برخوردار نبوده و تنها منجر به افزایش میزان انرژی مصرفی رایانه شخصی می‌شوند، اما چرا؟ برای پاسخ‌گویی به این سؤال باید به دوران نمایشگرهای CRT و تلویزیون‌های بزرگ باز گردیم.

اسکرین سیور

مانیتورهای قدیمی و تحت فناوری CRT از عنصر فسفر جهت تولید نور و نمایش تصاویر بهره می‌برند. این فناوری اگرچه در نوع خود از مزیت‌های ویژه‌ای برخوردار می‌باشد، اما از جمله اصلی‌ترین نقاط ضعف آن می‌توان به پدیده‌ای تحت عنوان سوختگی تصویر یا به عبارتی دیگر Burn In اشاره کرد که در صورت افزایش شدت، امکان استفاده از دستگاه را عملاً غیرممکن می‌سازد.

هنگامی‌که یک تصویر ثابت برای مدت زمانی تقریباً طولانی در مانیتورهای لامپ پرتوی کاتدی به نمایش درآید، عنصر فسفر مورد استفاده پس از گذشت مدتی به‌طور غیریکنواخت و غیرمساوی فرسوده شده و بخش‌های از نمایشگر را تیره‌تر می‌کند. شدت این موضوع به‌خصوص برای بخش‌های ثابت و غیر متحرک از رابط‌های کاربری نظیر نوار وظیفه (تسک‌بار) و … در سیستم‌عامل ویندوز بیشتر بوده و به‌وضوح قابل مشاهده می‌باشد. در این حالت تصویری که برای مدت زمان طولانی توسط نمایشگر به نمایش درآمده است اصطلاحاً در صفحه سوخته و حتی هنگامی‌که مانیتور خاموش باشد نیز حالت روح مانند آن در تصویر کاملاً قابل مشاهده بوده و گستردگی آن هنگام روشن بودن دستگاه نیز با افزایش بیشتری همراه می‌شود، زیرا نور بخش‌های به خصوصی از صفحه به دلیل افزایش تحلیل عنصر فسفر موجود در همان قسمت‌ها با کاهش بیشتری همراه شده و لذا تصویر به‌صورت غیریکنواخت به نمایش در می‌آید.

اسکرین سیور

اسکرین سیورها به‌منظور جلوگیری از بروز پدیده اشاره شده و سوختگی تصاویر در نمایشگرهای CRT ابداع شده و قدمت حضور خود را تاکنون نیز حفظ کرده‌اند، هرچند که امروزه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک اسکرین سیور با نمایش یک تصویر متحرک و یا انیمیشن گرافیکی که به‌صورت پیوسته در حال حرکت در صفحه است از نمایش طولانی مدت یک عکس ثابت خودداری به عمل آورده و از این طریق احتمال رخداد مشکل Burn In را به حداقل ممکن کاهش می‌دهد؛ اما چرا استفاده از فناوری فوق امروزه با شدت کمتری همراه شده و به‌گونه‌ای منسوخ شده به شمار می‌رود؟

اسکرین سیور

به دنیای نمایشگرهای LCD خوش آمدید

فناوری به کار گرفته شده در طراحی و توسعه نمایشگرهای LCD، در مقایسه با تکنولوژی سنتی CRT از تفاوت‌های بنیادین و چشمگیری برخوردار بوده و احتمال رخداد پدیده سوختگی تصاویر را به‌صورت کامل مرتفع نموده است. نمایشگرهای کریستال مایع دیگر از عنصر فسفر جهت تولید نور و نمایش تصاویر بهره نبرده و پارامترهای دیگری را جایگزین خود نموده‌اند، بنابراین نمایش طولانی مدت یک تصویر ثابت توسط آن‌ها به هیچ عنوان منجر به سوختگی عکس در صفحه نمایشگر نشده و لذا استفاده از اسکرین سیور دیگر برخلاف قبل لازم و ضروری به شمار نمی‌رود.

همان‌طور که در ابتدای نوشته نیز اشاره شد، اسکرین سیورها در حقیقت بازمانده‌ای از فناوری پیشین خود به شمار رفته و استفاده از آن‌ها امروزه به غیر از اعمال زیبایی به صفحه نمایشگر و محیط، از هیچ‌گونه مزیت دیگری برخوردار نیست. بسیاری از مردم بر این عقیده‌اند که اسکرین سیورها با کاهش مصرف برق رابطه مستقیم داشته و لذا برخی با استناد بر این عقیده همچنان در حال به‌کارگیری آن‌ها  می‌باشند، اما حقیقت امر درست عکس این مهم بوده و اسکرین سیورها با جلوگیری از خاموش شدن صفحه نمایشگر در افزایش میزان انرژی مصرفی مزید بر علت شده و علاوه بر افزایش مبلغ قبوض برق، کاهش زود هنگام انرژی باتری در دستگاه‌های لپ‌تاپ را نیز به دنبال دارند.

یک رایانه شخصی هنگام عدم استفاده از هیچ‌گونه توجهی نسبت به خود برخوردار نبوده و به‌نوعی هیچ کس به مانیتور آن حتی نگاه هم نمی‌کند، بنابراین نمایش یک اسکرین سیور و یا خاموش شدن نمایشگر از تفاوتی نسبت به یکدیگر برخوردار نبوده و پیشنهاد می‌شود تا مورد دوم جهت صرفه‌جویی در مصرف برق مورد استفاده قرار گیرد. یک اسکرین سیور گرافیکی و سنگین با به‌کارگیری منابع سخت‌افزاری سیستم نظیر توان پردازشی کارت گرافیک و یا محاسباتی واحد پردازنده مرکزی، رایانه شخصی را در وضعیتی شبیه به اجرای بازی‌های رایانه‌ای قرار داده و پیوسته در حال مصرف برق می‌باشد، در حالی که در عمل سیستم بلااستفاده مانده است، بنابراین پیشنهاد می‌شود تا با تنظیم مقادیر موجود از طریق گزینه‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی یا به عبارتی دیگر Power Saving در سیستم‌عامل ویندوز، با خاموش کردن خودکار صفحه نمایشگر در کاهش ارقام قبوض برق خود تأثیرگذار ظاهر شوید.

اسکرین سیور

اسکرین شات‌ها امروزه هیچ تأثیری را در جلوگیری از بروز پدیده سوختگی تصاویر در نمایشگرهای LCD ،LED ،OLED ،QLED و … به خود اختصاص نمی‌دهند. در صورتی که رایانه شخصی شما از قدمت بالایی برخوردار بوده و نمایشگر آن هنوز مبتنی بر فناوری CRT است، استفاده از فناوری فوق توصیه می‌شود، اما اگر سیستم خود را ارتقاء داده و نمایشگری نوین را جایگزین آن کرده‌اید، پیشنهاد می‌شود تا جهت صرفه‌جویی در مصرف انرژی نسبت به غیرفعالسازی اسکرین سیور مبادرت ورزید. در صورتی که پارامتر محافظ صفحه را فقط جهت زیبایی تحت استفاده خود گرفته و قصد غیرفعالسازی آن را در سر ندارید، پیشنهاد می‌شود تا با تنظیم گزینه‌های مربوطه از طریق منوی Power Saving، نسبت به خاموش شدن خودکار صفحه نمایشگر پس از گذشت مدت زمان به خصوصی از نمایش اسکرین سیور (به عنوان مثال 10 دقیقه)، علاوه بر کسب زیبایی، انرژی مصرفی سیستم را کاهش دهید.

در انتها باید خاطر نشان کرد که پدیده سوختگی تصاویر تنها محدود به رایانه‌های شخصی نشده و به‌صورت کلی تمامی وسایل و سخت‌افزارهای مبتنی بر نمایشگرهای CRT (نظیر دستگاه‌های خودپرداز و …) نیز شامل رخداد این مشکل می‌باشند.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید