کارت‌های گرافیک سری RX 5500 معرفی شدند؛ میان رده‌های قدرتمند AMD

کارت‌های گرافیک سری RX 5500 معرفی شدند؛ میان رده‌های قدرتمند AMD


کمپانی AMD به تازگی کارت‌های گرافیک سری RX 5500 خود ر معرفی کرده است. در ادامه این مطلب با سخت افزار ایران همراه باشید.

   

شرکت AMD به عنوان تولید کننده پردازنده‌های مرکزی و کارت‌های گرافیک نامی آشنا بوده و در حوزه سخت افزار طرفداران بسیاری نیز برای محصولات خود دارد. این شرکت پس از معرفی نسل جدیدی از کارت‌های گرافیک خود با فناوری ساخت 7 نانومتر، حال تصمیم گرفته مدل‌های میان رده‌ای را معرفی و عرضه کند. نامگذاری کارت‌های گرافیک میان رده جدید این شرکت تحت Radeon RX 5500 خواهد بود.

به نقل از یک منبع آگاه، روز گذشته شرکت AMD سه کارت گرافیک جدید از سری Radeon RX 5000 برای دسته کامپیوترهای رومیزی و دستگاه‌های قابل حمل معرفی کرد و این سه کارت گرافیک با نام‌های RX 5500M ،RX 5500 و RX 5500 XT معرفی شدند. طی معرفی رسمی، شرکت AMD برای مقایسه کارایی این سه محصول جدید از کارت‌های RX 480 و GeForce GTX 1650 از کمپانی رقیب خود یعنی انویدیا استفاده کرده است. برای نمایش قدرت کارت‌های میان رده جدید مدل‌های RX 5500 و RX 5500M دیده شدند بنچمارکی از مدل XT این سری به نمایش گذاشته نشد. از سوی دیگر، اسلایدهایی که در ادامه این مطلب مشاهده خواهید کرد، همگی بیانگر قدرت بیشتر سری جدید در مقابل نمونه‌های میان رده موجود است.

   

کارت گرافیک Radeon RX 5500

جدول از videocardz

 

قطعه سیلیکونی Navi 14 برای هر سه مدل جدید که روز گذشته AMD به معرفی آنها پرداخت استفاده شده است. این نوع سیلیکون با فناوری 7 نانومتری ساخته شده و 1408 واحد پردازشی دست کم برای مدل RX 5500 به همراه دارد. از سوی دیگر، پهنای باند به 128 بیت رسیده که حافظه‌های ویدیویی نوع GDDR6 را همراهی خواهند کرد. افزون بر این اطلاعات، میزان حافظه VRAM برای مدل RX 5500 چهار گیگابایت اعلام شده که ممکن است نسخه XT از هشت گیگابایت حافظه برخوردار باشد؛ برخورداری از هشت گیگابایت حافظه VRAM برای یک کارت گرافیک میان رده تا به حال در هیچ یک محصولات کمپانی‌های سازنده پردازشگر گرافیکی دیده نشده است. با این حال، گمانه زنی می‌شود تا AMD چنین محصولی را نیز روانه بازار کند.

نکته مهم دیگری که در این اطلاعات وجود دارد مربوط به استاندارد ارتباطی PCI-Express نسخه چهارم است. همانند مدل‌های قدرتمندتر خانواده RADEON RX 5000 که از این استاندارد ارتباطی استفاده می‌کنند، هر سه کارت گرافیک میان رده جدید این سری نیز از آن برخوردار خواهند بود.   کارت گرافیک Radeon RX 5500

جدول از videocardz

    منبع: VideoCardz

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید