کالیبرهآیا صفحه لمسی تلفن همراه آندرویدی شما احتیاج به تنظیم مجدد (کالیبره) دارد؟

کالیبرهآیا صفحه لمسی تلفن همراه آندرویدی شما احتیاج به تنظیم مجدد (کالیبره) دارد؟


صفحه لمسی یا به عبارتی دیگر تاچ اسکرین تلفن‌های همراه آندرویدی با گذشت زمان ممکن است دست‌خوش تغییراتی قرار گرفته و رفتارهای ناپایداری همچون تأخیر در پاسخ‌گویی، کاهش سرعت و دقت در تشخیص نقاط لمس شده و … را از خود به نمایش بگذارند. شدت این موضوع اگرچه با گذشت زمان و بهبودهای سخت‌افزاری پیوسته کمتر و کمتر شده است، اما هنوز هم به‌عنوان یک عامل در تعویض تلفن‌های همراه هوشمند آندرویدی مطرح است. در صورتی که دستگاه مورد استفاده شما نیز رفتارهای ناپایداری را از خود به نمایش گذاشته و مشکلاتی را ایجاد کرده است، احتمال خارج شدن صفحه لمسی آن از حالت کالیبره در برخی از موارد بالا می‌باشد، اما آیا بررسی این مهم امکان‌پذیر است؟

آیا صفحه لمسی تلفن همراه آندروییدی شما احتیاج به تنظیم مجدد (کالیبره) دارد؟

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، تلفن‌های همراه آندرویدی امروزی به لطف پیشرفت بخش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خود، به‌خصوص سیستم‌عامل از دقت بسیار بیشتری برخوردار بوده و نیاز به انجام فرآیند کالیبراسیون و تنظیم دوباره صفحه لمسی را به حداقل ممکن کاهش داده‌اند. بروز مشکلات مرتبط با تاچ اسکرین و نمایش رفتارهای ناپایدار توسط آن‌ها در دستگاه‌های امروزی اغلب به وجود مشکلات سخت‌افزاری نظیر ضربه، شکستگی و … باز می‌گردند که انجام فرآیند کالیبراسیون در این‌گونه مواقع به هیچ عنوان نمی‌تواند در تنظیم دوباره صفحه مفید واقع شود، اما با این حال موارد استثناء نیز مطرح می‌باشند.

تلفن‌های همراه قدیمی به دلیل نسخه‌های پیشین سیستم‌عامل آندروید و سخت‌افزار ضعیف‌تر مستعد بروز مشکلات این‌چنینی می‌باشند، به همین دلیل کمپانی گوگل با تعبیه‌سازی ابزارهایی ویژه در بخش Developer Options پلتفرم خود امکان بررسی خارج شدن صفحه از حالت کالیبره و رفتارهای ناپایدار را به‌صورت مستقیم در اختیار کاربران خود قرار داده بود. از آنجایی که پیشرفت مؤلفه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دستگاه‌های تلفن همراه آندرویدی امروزی با بهسازی بیشتری همراه شده و نیاز به تنظیم دوباره دقت صفحه لمسی به حداقل ممکن کاهش پیدا کرده است، کمپانی گوگل نیز از نسخه پنجم سیستم‌عامل (Lollipop) خود به بعد گزینه‌های بررسی دقت صفحه را از منوی اشاره شده حذف کرده و نیاز به دانلود و نصب نرم‌افزارهای سوم شخص را به امری ضروری تبدیل کرده است.

در صورتی که تلفن همراه مورد استفاده شده میزبان نسخ قدیمی سیستم‌عامل آندروید می‌باشد، کافی است تا با شماره‌گیری کد *#*#2664#*#* به منوی مخفی تاچ اسکرین دسترسی پیدا کنید، اما دارندگان دستگاه‌های بروز باید دستورالعمل گردآوری شده در ادامه نوشته را جهت بررسی دقت و صحت صفحه لمسی تلفن همراه خود دنبال کنند. ذکر این نکته ضروری است که این روش تابع پلتفرم نبوده و تمامی افراد، صرفه نظر از نسخه سیستم‌عامل دستگاه و قدیمی یا جدید بودن آن می‌توانند به اجرای آن بپردازند. در صورتی که تلفن همراه شما فاقد منوی مخفی اشاره شده است، پیشنهاد می‌شود تا دستورالعمل نوشته فعلی را دنبال نمایید.

ابتدا نرم‌افزار Touch Screen Test را دانلود و سپس بر روی تلفن همراه خود نصب کنید. این اپلیکیشن به‌‎صورت کاملاً رایگان از طریق فروشگاه نرم‌افزاری پلی استور قابل دسترس بوده و از اندازه‌ای کمتر از 1 مگابایت برخوردار می‌باشد.

آیا صفحه لمسی تلفن همراه آندروییدی شما احتیاج به تنظیم مجدد (کالیبره) دارد؟

پس از نصب موفقیت‌آمیز نرم‌افزار کافی است آن را اجرا کرده و سپس به بررسی دقت لمس تلفن همراه خود بپردازید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، رابط اصلی این نرم‌افزار جهت مشاهده کامل نقاط لمس به رنگ آبی در نظر گرفته شده و از عملکردی بسیار ساده برخوردار می‌باشد.

برای بررسی دقت تاچ اسکرین تلفن همراه خود کافی است تا به لمس صفحه پرداخته و اشکال مختلفی را رسم نمایید. پیشنهاد می‌شود تا جهت بررسی دقیق این موضوع، لمس را به روش‌های مختلفی همچون کشیدن انگشت خود بر روی صفحه به‌صورت پیوسته، لمس صفحه به‌صورت منقطع (رسم نقاط)، اعمال فرمان‌های چند لمسی (لمس صفحه با تعداد دو و چندین انگشت در آن واحد) و … به انجام رسانید.

آیا صفحه لمسی تلفن همراه آندروییدی شما احتیاج به تنظیم مجدد (کالیبره) دارد؟

در صورت نیاز می‌توانید جهت پاک‌سازی صفحه و یا اجرای دستورات دیگر، یک مرتبه کلید افزایش بلندی صدا (Volume Up) را جهت دسترسی به منوی نرم‌افزار بفشارید. عملیات انتخاب گزینه‌های قابل مشاهده از طریق کلید کاهش بلندی صدا و اجرای دستور توسط کلید افزایش بلندی صدا انجام می‌پذیرد (به‌عنوان مثال برای پاک‌سازی صفحه کافی است تا ابتدا گزینه Screen clear را با استفاده از کلید Volume Down انتخاب کرده و سپس کلید Volume Up را جهت اجرای فرمان بفشارید. برای خروج از منو گزینه Close menu را انتخاب نمایید).

آیا صفحه لمسی تلفن همراه آندروییدی شما احتیاج به تنظیم مجدد (کالیبره) دارد؟

پس از بررسی دقت صفحه لمسی تلفن همراه خود، کافی است تا از نرم‌افزار خارج شده و وابسته به شرایط، تمهیدات ثانویه همچون اجرای فرآیند کالیبراسیون و یا تعمیر سخت‌افزاری دستگاه را به انجام رسانید. در صورتی که تلفن همراه به هر دلیلی رفتارهای ناپایداری همچون تأخیر در پاسخ‌گویی به ورودی، اجرای لمس در موقعیت اشتباه، عدم دریافت ورودی‌های چند لمسی و … را در نرم‌افزار از خود به نمایش گذاشت، احتمال برهم خوردن تنظیم کالیبراسیون آن (منوط به عدم آسیب سخت‌افزاری) مطرح می‌باشد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید