کدام یک در حوزه گیمینگ پیشنهاد می‌شود؟ پردازنده‌های مرکزی Xeon یا Core زئون

کدام یک در حوزه گیمینگ پیشنهاد می‌شود؟ پردازنده‌های مرکزی Xeon یا Core زئون


تهیه و خرید یک واحد پردازنده مرکزی باید بر اساس اولویت‌ها و کاربری مربوطه انجام پذیرد، در غیر این صورت هزینه‌های بسیار هنگفتی را به جیب فرد وارد کرده و به هیچ عنوان کارایی مورد نیاز را در اختیار وی قرار نمی‌دهد. همان‌طور که می‌دانیم، کمپانی اینتل واحدهای پردازنده مرکزی خود را در دو سری کور (Core) و زئون (Xeon) طراحی و روانه بازار کرده است، اما کدام یک از محصولات این دو سری برای مصرف‌کنندگان مناسب به شمار می‌رود؟ پیش از پرداختن به ادامه مطلب باید خاطر نشان کرد که اگر هدف از تهیه و خرید پردازشگر، استفاده از آن در حوزه گیمینگ و اجرای بازی‌های رایانه‌ای است، بنابراین واحدهای سری Core به‌عنوان انتخاب مطلوب توصیه شده و پیشنهاد می‌شود تا به هیچ عنوان به سمت محصولات Xeon نروید، اما چرا؟

کدام یک در حوزه گیمینگ پیشنهاد می‌شود؟ پردازنده‌های مرکزی Xeon یا Core

پردازنده‌های مرکزی زئون در مقایسه با محصولات سری Core از قیمت بسیار بیشتری برخوردار می‌باشند که علت اصلی آن به ویژگی‌های قابل پشتیبانی، تعداد هسته‌ها و رشته‌های پردازشی بیشتر و حوزه فعالیتی آن‌ها باز می‌گردد. این مهم در مورد پردازشگرهای یکسان از نظر هسته‌های فیزیکی نیز صادق می‌باشد. پردازنده‌های مرکزی زئون کمپانی اینتل به‌صورت کاملاً اختصاصی جهت استفاده در سیستم‌های ورک‌استیشن و سرور طراحی و توسعه پیدا کرده‌اند، این در حالی است که واحدهای پردازشگر سری Core حوزه رایانه‌های شخصی دسکتاپ و رده مصرف‌کنندگان را هدف قرار داده و باید از تعادل بیشتری در هزینه ساخت و قیمت نهایی جهت جلب نظر مخاطبان برخوردار باشند. واحدهای پردازنده مرکزی زئون با عنایت به پشتیبانی خود از قابلیت‌های منحصر به فرد از ساختار پیچیده‌تری برخوردار بوده و میزان انرژی مصرفی بیشتری را نیازمند می‌باشند که این موضوع در افزایش حرارت تولیدی توسط آن‌ها تأثیرگذار می‌باشد. پردازشگرهای سری Core در طرف مقابل به دلیل عدم نیاز به برخی از امکانات از طراحی ساده‌تری بهره برده و لذا هزینه کمتری را جهت توسعه بر کمپانی سازنده تحمیل می‌نمایند. اگر چه پردازشگرهای عرضه شده تحت یک نسل (به‌عنوان مثال نسل هشتم) از معماری یکسانی بهره می‌برند، اما الگوی ساختاری محصولات زئون به دلیل تعداد هسته‌ها و واحدهای محاسباتی بیشتر با پیچیدگی فراتری همراه می‌باشد.

جهت درک بهتر موضوع دو پردازنده مرکزی محبوب Xeon W-3175X و Core i9-9900K را در نظر بگیرید. دو پردازشگر فوق از فناوری ساخت یکسان ++14nm بهره برده و در شرایط مشابهی توسعه پیدا کرده‌اند، اما حوزه‌های مختلفی از بازار را تحت پوشش خود در آورده‌اند. پردازنده مرکزی زئون در هنگام اجرای تست‌ها و نرم‌افزارهای مخصوص ورک‌استیشن و سرور قدرت مطلق به شمار رفته و واحد Core مورد مقایسه به هیچ عنوان حرفی برای گفتن ندارد، اما هنگام اجرای بازی‌های رایانه‌ای، شرایط دیگر آن‌چنان مطلوب نبوده و پردازنده زئون در اکثری قریب به اتفاق تمامی بنچمارک‌ها از واحد کور عقب افتاده و یا در تراز با آن ظاهر شده است؛ این در حالی است که واحد پردازشگر زئون از 28 هسته فیزیکی برخوردار بوده و تعداد هسته‌های پردازنده Core تنها هشت عدد می‌باشد.

کدام یک در حوزه گیمینگ پیشنهاد می‌شود؟ پردازنده‌های مرکزی Xeon یا Core

موتورهای بازی‌سازی و نرم‌افزارهای مورد استفاده در این بستر از معماری مخصوص به خود برخوردار بوده و صرفه نظر از تعداد هسته‌های فیزیکی یک پردازنده مرکزی، قدرت واحدهای محاسباتی را تحت استفاده خود می‌گیرند. اگرچه این موضوع با پای در میدان گذاشتن رابط‌های برنامه‌نویسی سطح پایین به سرعت در حال تغییر است، اما در حال حاضر از صحت و درستی برخوردار بوده و پیکربندی سیستم‌های گیمینگ باید بر مبنای آن صورت پذیرند.

قدرت هسته‌های فیزیکی و فرکانس کاری پردازنده مرکزی درزمینهٔ اجرای بازی‌های رایانه‌ای از اهمیت بالاتری نسبت به تعداد هسته‌های فیزیکی برخوردار می‌باشد، بنابراین یک پردازنده مرکزی چهار هسته‌ای و هشت رشته‌ای (و یا هشت هسته‌ای و شانزده رشته‌ای) در حال حاضر کاملاً پاسخ‌گوی نیاز حوزه گیمینگ بوده و لذا تهیه و خرید یک پردازشگر از میان خانواده محصولات زئون به هیچ عنوان در بهبود نتایج نهایی تأثیرگذار نمی‌باشد. از آنجایی که واحدهای پردازنده مرکزی سری Core به‌صورت اختصاصی برای سیستم‌های رده دسکتاپ عرضه شده و تبلیغات موجود پیرامون حوزه گیمینگ توسط آن‌ها انجام می‌پذیرد، بنابراین تهیه و خرید یک پردازشگر از سری فوق جهت اجرای بازی‌های رایانه‌ای توصیه می‌شود. فرکانس کاری بیشتر (3.8 گیگاهرتز در مقایسه با 5 گیگاهرتز در حالت توربو)، توان طراحی حرارتی کمتر (225 وات در مقایسه با 95 وات)، بهینه‌سازی‌های انجام شده برای حوزه گیمینگ، عدم نیاز به استفاده از یک سیستم کولینگ قدرتمند، صرفه‌جویی در مصرف برق و … تماماً پردازنده‌های مرکزی سری Core را به انتخاب مطلوب درزمینهٔ اجرای بازی‌های رایانه‌ای مبدل ساخته‌اند.

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، قیمت بیشتر پردازنده‌های مرکزی زئون به پشتیبانی آن‌ها از فناوری‌های ویژه و منحصر به فرد باز می‌گردد. به‌عنوان مثال واحدهای پردازشگر فوق از حافظه ECC یا به عبارتی دیگر حافظه تصحیح کد برخوردار می‌باشند که نظیر آن در محصولات سری Core قابل مشاهده نیست. حافظه مذکور به‌صورت کاملاً خودکار به پایش وضعیت سیستم پرداخته و با تصحیح خطاهای احتمالی پیش از رخداد، از هنگ و کرش نمودن سیستم جلوگیری به عمل می‌آورد. رایانه‌های شخصی خانگی از پایداری بسیار بالایی برخوردار بوده و در صورت بروز مشکلاتی نظیر خطای صفحه آبی مرگ، آن‌چنان تأثیری را در ضررهای مالی به خود اختصاص نمی‌دهد، اما هنگامی‌که صحبت از حوزه کسب و کار به میان آید، بروز حتی تداخلی چند ثانیه‌ای در سیستم‌ها می‌تواند ضررهای مالی بسیار هنگفتی را سبب گردد؛ به همین دلیل بسیاری از افراد فعال در این حوزه درزمینهٔ کمینه نمودن مشکلات این چنینی تمایل بیشتری را در سرمایه‌گذاری در فناوری‌های پیشرفته و اختصاصی از خود نشان می‌دهند. این در حالی است که یک رایانه شخصی خانگی در 90 درصد مواقع به فناوری‌های مشابه نیازمند نمی‌باشد.

از جمله دیگر مزیت‌های پردازنده‌های مرکزی زئون می‌توان به پشتیبانی از گنجایش بسیار عظیم‌تر حافظه اصلی (چند ترابایت یا چند صد گیگابایت در مقایسه با چند ده گیگابایت) و افزایش چشمگیر تعداد مسیرهای انتقال اطلاعات PCIe اشاره کرد. بنابراین هنگامی‌که مؤلفه‌های هسته‌های فیزیکی، فناوری‌های ویژه، گنجایش حافظه اصلی و شاهراه‌های ارسال و دریافت داده در کنار یکدیگر قرار گیرند، دلایل نهان در پشت پرده افزایش قیمت پردازنده‌های مرکزی زئون واضح می‌شوند.

کدام یک در حوزه گیمینگ پیشنهاد می‌شود؟ پردازنده‌های مرکزی Xeon یا Core

همان‌طور که در ابتدای نوشته نیز اشاره شد، پردازنده‌های مرکزی زئون به‌صورت کاملاً اختصاصی برای استفاده در حوزه سیستم‌های سرور و ورک‌استیشن طراحی شده‌اند، بنابراین در صورتی که حرفه فرد پیرامون مواردی نظیر توسعه بازی‌های رایانه‌ای، ویرایش محتویات ویدئویی، پردازش‌های سه‌بعدی و … نهفته باشد، تهیه و خرید یک پردازشگر از خانواده فوق بدون شک مزیت‌های چشمگیری را عاید وی می‌سازد؛ اما درزمینهٔ گیمینگ و اجرای بازی‌های رایانه‌ای، پیشنهاد می‌شود تا انتخاب نهایی از میان محصولات سری Core انجام پذیرد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید