2.4 گیگاهرتزچرا باید باند فرکانسی 2.4 گیگاهرتز روتر وای‌فای خود را غیرفعال کنید؟

2.4 گیگاهرتزچرا باید باند فرکانسی 2.4 گیگاهرتز روتر وای‌فای خود را غیرفعال کنید؟


بدون شک سرعت پیشرفت فناوری با گستردگی بسیار فراوانی همراه بوده و دستگاه‌ها و روش‌های جدید پیوسته در حال عرضه بوده و محصولات فعلی نیز به‌روزرسانی‌های قابل توجهی را دریافت کرده‌اند. به‌عنوان مثال تکنولوژی بیسیم وای فای (Wi-Fi) که در گذشته از قیمت بسیار بالا برخوردار بوده و در طبقه کالاهای لوکس دسته‌بندی می‌شده است امروزه در اکثریت قریب به‌اتفاق تمامی منازل به چشم خورده و استفاده از آن به‌عنوان یک استاندارد ثابت جهت انتقال اطلاعات در بسیاری از دستگاه‌های گوناگون نیز به امری معمول تبدیل شده است. این موضوع می‌تواند در نیاز به غیرفعالسازی باند 2.4 گیگاهرتز (2.4GHz) و استفاده از باند 5 گیگاهرتز (5GHz) در مورد دستگاه‌های شبکه مودم و روتر صادق باشد، اما چرا؟

چرا باید باند فرکانسی 2.4 گیگاهرتز روتر وای‌فای خود را غیرفعال کنید؟

اگر به خاطر داشته باشید پیشتر در طی نوشته‌ای با یکدیگر به آشنایی با باندهای 2.4 گیگاهرتز و 5.0 گیگاهرتز و تفاوت‌های آن‌ها در دستگاه‌های مودم و روتر پرداختیم، بنابراین پیشنهاد می‌شود تا جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص و درک بیشتر نوشته‌ای که هم‌اکنون مقابل شما قرار دارد، ابتدا به مطالعه آن بپردازید.

“آشنایی با تفاوت‌های موجود بین باند 2.4GHz و 5GHz در شبکه وای‌فای”

بسیاری از دستگاه‌های مودم و روتر امروزی از فناوری باندهای دوگانه یا به عبارتی دیگر Dual Band پشتیبانی کرده و قابلیت ارسال اطلاعات و برقراری ارتباط از طریق دو باند 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز را به ارمغان آورده‌اند. این موضوع امروزه به یک استاندارد ثابت در بسیاری از محصولات بدل شده و در صورتی که روتر وای فای خود را در پنج ساله گذشته خریداری کرده باشید، احتمال پشتیبانی آن از باندهای دوگانه بسیار بالا می‌باشد (مگر در مدل‌ها و محصولات بسیار ارزان قیمت). استاندارد 802.11ac جهت برقراری ارتباط پرسرعت با دیگر دستگاه‌های موجود نیازمند باند 5.0 گیگاهرتز به‌عنوان یکی از مشخصه‌های اصلی مورد نیاز بوده و باند 2.4 گیگاهرتز به دلیل فرکانس خود از محدودیت‌های بیشتری در این خصوص برخوردار می‌باشد که نتیجه آن در کاهش سرعت و یا عدم امکان دستیابی به مقادیر مدنظر تأثیرگذار است. ذکر این نکته ضروری است که بهره‌مندی از مزیت‌های استانداردهای 802.11ac و یا 802.11n نیازمند پشتیبانی هر دو دستگاه مبدأ (روتر وای فای) و مقصد (به‌عنوان مثال تلفن همراه هوشمند) از آن بوده و امکان ارتباط یک طرفه‌ میسر نمی‌باشد. در این حالت دستگاه ضعیف‌تر در استاندارد نسل پیشین و قابل پشتیبانی خود به فعالیت می‌پردازد که نتیجه آن در بروز محدودیت‌های بیشتر و عدم امکان بهره‌مندی از امکانات استاندارد جدید قابل مشاهده می‌باشد.

چرا باید باند فرکانسی 2.4 گیگاهرتز روتر وای‌فای خود را غیرفعال کنید؟

دستگاه‌های مودم یا روترهای وای فای از قابلیت استفاده از هر دو باند فرکانسی 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز در آن واحد برخوردار بوده و در حقیقت از قابلیت تصمیم‌گیری جهت به‌کارگیری باند مناسب نیز برخوردار می‌باشند، حال ممکن است با خود بیندیشید که پس دلیل غیرفعالسازی باند 2.4 گیگاهرتز چیست؟

در پاسخ باید گفت که این باند از شلوغی گسترده‌ای برخوردار بوده و بسیاری از دستگاه‌های بیسیم دیگر موجود در منزل نیز در حال استفاده از آن می‌باشند. تلفن‌های بیسیم خانگی، صفحه‌کلید و ماوس‌های بیسیم، هدست‌های بلوتوث، کنترلرهای کنسول‌های بازی و حتی برخی از دستگاه‌های نظارت بر وضعیت بچه (بی‌بی مانیتور) نیز در حال استفاده از طیف باند فرکانسی 2.4 گیگاهرتز جهت برقراری ارتباط با میزبان خود بوده و این مهم محیط منزل را به‌مانند یک منطقه مین با تداخلات بسیار گسترده برای روتر وای فای جهت ارسال اطلاعات تبدیل می‌کند. برخی از وسایل منزل و آشپزخانه نظیر ماکروویو نیز می‌توانند در بروز تداخل در برقراری ارتباط تأثیرگذار ظاهر شوند.

باند فرکانسی 5 گیگاهرتز در طرف دیگر از شلوغی آن‌چنانی برخوردار نبوده و در بسیاری از موارد عاری از هرگونه تداخل می‌باشند. برخی از تجهیزات نظارتی و کنترلرها (نظیر دسته کنسول ایکس باکس وان) قادر به استفاده از آن می‌باشند، اما طیف قابل توجه دیگری از وسایل موجود در منزل به پشتیبانی از آن نپرداخته‌اند که این مهم در ایده‌آل نمودن آن جهت اتصال بیسیم به اینترنت و ارسال اطلاعات تأثیرگذار می‌باشد. در صورتی که در حال استفاده از یک مودم یا روتر Dual Band هستید، دستگاه شما ممکن است به‌صورت پیش‌فرض در فرکانس 5 گیگاهرتز به فعالیت بپردازد، اما باند فرکانسی 2.4 گیگاهرتز آن نیز همچنان فعال بوده و این موضوع در بروز تداخل از جانب روتر وای فای بر ارتباط دیگر دستگاه‌ها و وسایل ممکن است تأثیرگذار باشد.

بروز تداخل در ارتباط دسته‌های کنترلر با کنسول‌های بازی ممکن است در ایجاد لگ و تأخیر در عملکرد دکمه‌های فشرده نمایان شود، هدفون‌ها و هدست‌های بیسیم در صورت تداخل ممکن است قادر به پخش اصوات برای چند ثانیه نباشند، تلفن‌های بیسیم ممکن است ارتباط خود با ایستگاه مرکزی را از دست داده و انواع و اقسام احتمالات دیگر که پرداختن به تک به تک آن‌ها از حوصله مقاله فعلی خارج است. این در حالی است که رفع تمامی مشکلات اشاره شده می‌تواند به‌راحتی غیرفعالسازی باند 2.4 گیگاهرتز دستگاه مودم یا روتر وای فای و استفاده از باند فرکانسی 5.0 آن انجام پذیرد.

باند فرکانسی 5 گیگاهرتز ممکن است از سرعت بیشتری برخوردار باشد، اما افزایش فرکانس سیگنال‌های رادیویی در کاهش قابلیت انتقال به نقاط دور دست و نفوذ از درون اجسام نظیر در، دیوار، اشیاء و وسایل موجود در منزل و … نیز تأثیرگذار می‌باشد که این موضوع در کاهش منطقه قابل پوشش توسط مودم یا روتر وای فای (با فعالیت در باند فرکانسی 5 گیگاهرتز) تأثیرگذار است. حال سؤال دیگری که پیش می‌آید این است که در صورت غیرفعالسازی باند فرکانسی 2.4 گیگاهرتز، آیا توانایی روتر وای فای در پوشش مسافت‌های بیشتر با کاهش همراه نمی‌شود؟

چرا باید باند فرکانسی 2.4 گیگاهرتز روتر وای‌فای خود را غیرفعال کنید؟

در پاسخ باید گفت که لزوماً خیر، زیرا مهندسان و طراحان نرم‌افزار پشت پرده استانداردهای جدید به ارائه راهکارهایی جهت کاهش گستردگی و فائق آمدن بر این مشکل پرداخته‌اند. تمامی دستگاه‌های سازگار با استانداردهای بیسیم 802.11ac و 802.11n به پشتیبانی از تکنولوژی منحصر به فردی تحت عنوان Beamforming نیز پرداخته‌اند. فناوری مذکور در حالت کلی تکنیکی جهت متمرکز نمودن و ارسال سیگنال‌های رادیویی در جهتی به‌خصوص برای فراهم آوردن ارتباطی طولانی‌تر و تمیزتر به شمار رفته و برخلاف ارسال امواج به‌صورت 360 درجه در جهاتی که شاید هیچ دستگاه بیسیمی در آن‌ها قرار نگرفته باشند، عملکرد تخصصی‌تری را به ارمغان آورده است.

چرا باید باند فرکانسی 2.4 گیگاهرتز روتر وای‌فای خود را غیرفعال کنید؟

علاوه بر فناوری Beamforming جهت میسر ساختن ارتباط نقطه به نقطه قوی‌تر و گسترده‌تر، استانداردهای N و AC از قابلیت پشتیبانی از کانال‌های متمایز بیشتر بر طیف فرکانسی وای فای نیز برخوردار می‌باشند. این مهم بدان معنی است که امکان اتصال تعداد دستگاه‌های فرکانس بالای بیشتری به روتر وای فای در آن واحد، بدون نگرانی از بابت بروز تداخل وجود دارد. علاوه بر آن استانداردهای AC و N به‌منظور فراهم آوردن امکان مخابره هم‌زمان داده در چندین کانال گوناگون به پشتیبانی از فناوری MU-MIMO نیز پرداخته‌اند. با دخیل نمودن ویژگی‌های مذکور و تمهیدات اندیشیده شده در این حوزه، می‌توان استنباط کرد که غیرفعالسازی باند فرکانسی 2.4 گیگاهرتز در کاهش گستردگی محدوده تحت پوشش آن‌چنان تأثیرگذار نمی‌باشد.

چرا باید باند فرکانسی 2.4 گیگاهرتز روتر وای‌فای خود را غیرفعال کنید؟

در انتها باید خاطر نشان کرد که غیرفعالسازی باند فرکانس 2.4 گیگاهرتز روتر وای فای تنها در صورتی باید انجام پذیرد که تمامی دستگاه‌های بیسیم مورد استفاده (به‌عنوان مثال کنسول‌های بازی، صفحه‌کلید، ماوس، هدست و …) از امکان برقراری ارتباط در باند 5 گیگاهرتز و قابلیت پشتیبانی از آن برخوردار باشند، در غیر این صورت، انجام این امر می‌تواند به بروز اختلال در عملکرد بیسیم آن‌ها منتهی شود (زیرا دستگاه‌های مربوطه فقط می‌توانند از طریق باند 2.4 گیگاهرتز که اکنون غیرفعال شده است به ارتباط با مودم یا روتر وای فای بپردازند).

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید